Największy kryzys w historii Boeinga uderzy w gospodarkę. PKB USA może rosnąć wolniej

Boeing zdecydował się wstrzymać produkcję swojego bestsellera - modelu 737 Max. Firma boleśnie odczuwa kryzys związany z uziemieniem tych maszyn, ale kryzys w tak dużym przedsiębiorstwie nie pozostanie bez wpływu na całą amerykańską gospodarkę.

Boeing przeżywa największy kryzys w swojej historii. Problemy zaczęły się w na początku mijającego roku. Po dwóch katastrofach lotniczych, w których zgięło 346 osób, uziemiono samoloty 737 Max. Te maszyny są bardzo popularne wśród linii lotniczych na całym świecie.

Boeing wstrzyma produkcję 737 Max

Przewoźnicy musieli zastąpić uziemione samoloty innymi (co generuje dodatkowe koszty i zapewne spowoduje wnioski o odszkodowania do producenta), ale Boeing nie przestawał produkować nowych - w końcu lista zamówień była długa.

Firma liczyła, że problemy z 737 Max zostaną wyjaśnione i rozwiązane, a amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa zniesie zakazu lotów Maxami. Tak się nie stało, przynajmniej na razie i Boeing zdecydował, że w styczniu wstrzyma linię produkcyjną tych samolotów - to najpoważniejsza taka decyzja w historii przedsiębiorstwa.

Zobacz wideo

Stany Zjednoczone. Gospodarka odczuje problemy Boeinga

Koncern stracił już ogromne pieniądze w wyniku tego kryzysu - jak dotąd około 9 miliardów dolarów, a to jeszcze nie koniec. Ale traci też amerykańska gospodarka. Boeing to ogromna firma, jeden z największych producentów w Stanach Zjednoczonych i największy eksporter. Jak szacują ekonomiści Goldman Sachs, uziemienie 737 Max już obniżyło wzrost PKB (zannualizowany) Stanów Zjednoczonych o około 0,3 punktu procentowego zarówno w drugim, jak i w trzecim kwartale tego roku. Wstrzymanie produkcji uderzy jeszcze nieco mocniej - w pierwszym kwartale przyszłego obniży go o 0,4 pkt proc. Goldman Sachs ściął więc swoje prognozy wzrostu gospodarczego w USA na ten okres do 2,0 proc.

Podobnie szacują inni ekonomiści. Jak podaje CNN, na przykład JP Morgan szacuje, że wstrzymanie produkcji 737 Max obniży  kwartalny wzrost PKB o 0,6 pkt proc., Bank of America ściął swoje oczekiwania co do PKB USA w pierwszym kwartale 2020 do 1,2 proc. z 1,7 proc. - czyli podobnie, o 0,5 pkt proc. Jeśli Boeing wznowi produkcję, eksperci mogą te obniżone prognozy podnieść.

Problemy Boeinga mogą uderzyć w gospodarkę amerykańską jeszcze w inny sposób - poprzez zwolnienia. Na razie firma zapewnia, że pracownicy zatrudnieni przy produkcji 737 Max-ów nie stracą zatrudnienia.

Więcej o: