Kolejne ogniska ptasiej grypy w Polsce. Trzeba wybić 100 tys. kur. Białoruś zakazuje importu

Do pięciu wzrosła liczba potwierdzonych ognisk grypy ptaków w Polsce. Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził wystąpienie wirusa szczepu H5N8 na fermach w województwach: lubelskim i - po raz pierwszy - wielkopolskim. Służby nakazały wybicie i utylizację około 100 tys. sztuk kur niosek oraz perlic.

To, że drób jest zarażony, stwierdzono w stadach hodowlanych w gminach Uścimów koło Ostrowa Lubelskiego oraz Przygodzice w pobliżu Ostrowa Wielkopolskiego. W przypadku zachodniej Polski to pierwsze ognisko wirusa w tym roku. Na miejscu powołano sztab zarządzania kryzysowego. Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, jego prace wspiera kierownictwo Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Bierze tam w tym udział mój zastępca, który obserwuje i udziela swojego doświadczenia czy wiedzy. W Wielkopolsce zostanie do soboty, być może do niedzieli. Przyjrzy się także planowi dochodzenia epizootycznego. To jest nowe miejsce w Polsce, jeśli chodzi o grypę ptaków, tak zwany gorący punkt

- potwierdził Bogdan Konopka.

Wstępne zalecenia w postaci badań laboratoryjnych, wprowadzenie tymczasowej kwarantanny na obszarach wystąpienia wirusa oraz wybicie chorych ptaków zaleciło Ministerstwo Rolnictwa.

Powrót grypy ptaków

Grypę ptaków stwierdzono w Polsce po raz pierwszy od marca 2017 r. Wtedy wirusa do kraju sprowadziło migrujące ptactwo. Weterynarze przyznają, że przyczyny nawrotu choroby nie są jeszcze znane.

Dochodzenie epizootyczne trwa, tak samo jak ustalenie przyczyny wtargnięcia tego wirusa. To jest zawsze trudne, czasem się to służbom udaje. Ważne jest też sprawdzenie, czy zadziałały procedury związane z wystąpieniem tej grypy

- podkreślił Główny Lekarz Weterynarii.

>>> Wolny wybieg czy chów klatkowy? Które jajka kupić? Sprawdź, jeśli nie wiesz na czym polega różnica

Zobacz wideo

Trzy wcześniejsze ogniska grypy H5N8 w tym roku potwierdzono w województwie lubelskim. Tymczasem służby weterynaryjne tego samego województwa potwierdziły po południu wystąpienie kolejnych dwóch ognisk grypy ptaków - tym razem w powiecie krasnostawskim. Wirusa stwierdzono w stadach kaczek i kur.

Wirus to ryzyko ograniczenia eksportu

Polska jest największym producentem i eksporterem drobiu w Unii Europejskiej. Tymczasowy zakaz importu polskiego mięsa drobiowego jako pierwszy wprowadził Hongkong. Po dzisiejszych doniesieniach o kolejnych ogniskach wirusa embargo na import drobiu z sąsiadującej Lubelszczyzny wprowadziła Białoruś. 

Tamtejsza państwowa agencja prasowa Biełta poinformowała, że czasowe ograniczenia zostaną wprowadzone 5 stycznia. Dotyczą one przywozu z tego regionu żywych ptaków i jaj do inkubacji. Ponadto zakaz obejmuje mięso drobiowe, susz jajeczny i inne przetwory z jaj oraz puch, pierze i myśliwskie trofea. Białoruskie służby weterynaryjne będą przeprowadzać badania laboratoryjne ferm drobiowych i drobiu w prywatnych gospodarstwach domowych oraz dzikich ptaków.

Więcej o: