A jednak chaos. Mikrorachunki można mieć dwa. Nie wiadomo, jakie należności przelewać

Mikrorachunek podatkowy powinien od 1 stycznia mieć każdy Kowalski i każdy przedsiębiorca. I rozliczać z nim swoje należności z fiskusem. Czy wszystkie? Czy na nowe konto trzeba też wpłacać np. mandaty? W sprawie pojawiają się kolejne niejasności.

>>> Zobacz także: Jaki będzie rok 2020? Jedno jest pewne. Podwyżki, podwyżki, podwyżki.

Zobacz wideo

Mikrorachunek podatkowy, który wszedł w życie 1 stycznia, to prawdziwa rewolucja. Większa dla prowadzących działalność gospodarczą, mniejsza dla przeciętnego Kowalskiego. Z nowego instrumentu korzystać muszą wszyscy, z kolejnym dniem nowego roku okazuje się jednak, że nie wszyscy wiedzą, jak to robić.

Można mieć dwa mikrorachunki

Mikrorachunek, mający służyć do m.in. rozliczenia podatku ze skarbówką, można wygenerować na podstawie numeru PESEL i NIP. Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", każdy, kto ma firmę może skorzystać z obu metod. I mieć dwa numery mikrorachunku.

W związku z tym mnożą się wątpliwości, bo na który mikrorachunek trzeba np. zapłacić mandat za przejście na czerwonym świetle? Taka kara nie ma nic wspólnego z prowadzeniem działalności, a mandaty - chociaż rząd nie przeprowadził na ten temat żadnej kampanii informacyjnej - powinniśmy wpłacać na mikrorachunek. O ile literalnie potraktujemy zapis w ordynacji podatkowej (artykuł 61b).

Wyraźnie mówi on, że na mikrorachunek trzeba wpłacać  "niepodatkowe należności budżetowe". Niepodatkowymi należnościami budżetowymi są także mandaty karne, o czym mówi ustawa o finansach publicznych.

Ordynacja podatkowaOrdynacja podatkowa next

Banki: mikrorachunek służy do zapłaty PCC i mandatów

O tym, że mikrorachunek służy do zapłaty mandatów informują m.in. banki. Część z nich twierdzi też, że numer konta służy też do opłacania np. PCC. PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych musimy uiścić np. przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym albo używanego samochodu spoza komisu, od osoby prywatnej.

Historia usuniętego tweeta

Redakcja Next Gazeta.pl informowała o niespójności dotyczących mikrorachunku tuż po świętach. Na oficjalnej rządowej stronie odkryliśmy bowiem poradnik, który wyraźnie mówił, jakie należności na nowe konto trzeba przesyłać. Oprócz podatków także: m.in. grzywny i mandaty.

Dziś strona, z której korzystaliśmy, a wraz z nami prawnicy wydający opinie o tym, jak stosować nowe narzędzie, zniknęła. Zniknął też tweet rzecznika Ministerstwa Finansów, który  zdementował informacje o tym, że mandaty i grzywny trzeba wpłacać na mikrorachunek.

Więcej o:
Komentarze (95)
A jednak chaos. Mikrorachunki można mieć dwa. Nie wiadomo, jakie należności przelewać
Zaloguj się
 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 40 razy 34

  Polski rząd to banda błaznów. Jedyne, czego można być pewnym to ich niekompetencji.

 • fafik.laciaty

  Oceniono 34 razy 28

  Co by tu jeszcze spieprzyć. Nawet tak banalnej rzeczy, jak założenie konta, nie potrafią porządnie zrobić.

 • justas32

  Oceniono 25 razy 21

  Państwo z tektury, kierowane przez księdza proboszcza i zgrzybiałego starca ...

 • ona_ona_80

  Oceniono 17 razy 17

  A spróbujcie się zarejestrować do BDO (oczywiście jeśli ktoś o tym w ogóle słyszał)!
  Baza, w której prawie każdy przedsiębiorca powinien się zarejestrować i zapłacić 100/300 pln w zależności od wielkości firmy, bo każdy wytwarza albo opakowania albo odpady. Trzeba było się zarejestrować do 31.12, inaczej kara 5 tys-1 milion. E-wnioski można było składać od 02.01.2020 (mimo wymogu rejestracji do końca zeszłego roku), a teraz portal w ogóle zdechł. To jest jakaś maskara. Nigdy nie widziałam tak źle przeprowadzonej akcji informacyjnej, tak niejasnych przepisów, tak źle opracowanego wsparcia dla klienta i tak masakrycznego portalu. Serio!

 • tojamyszka

  Oceniono 17 razy 15

  Tak to jest jak polecenia wydaje ktoś ,kto nie ma pojęcia o podatkach , opłatach , dokumentacji . Jestem pracująca księgową - ekonomistką . Dziś jest 7.01.2020r. Do jutra trzeba uporządkować sprawy dla małego płatnika - rejestracja w ZUS . Ale ZUS plus wchodzi od lutego a zatem , każdy mówi co innego , do jutra wysłać zgłoszenia z datą od lutego czy można zrobić to w lutym ? Ja tam wysłałam wczoraj i niech się ZUS martwi . Na pewno nie będzie po terminie i nikt mi nie przyblokuje . Programy aktualizacyjne do deklaracji. Podatnicy bardzo często musza mieć już na początku roku dane z potwierdzoną deklaracją roczną / PIT 28, PIT 36, IT 37/ . Nie ma elektronicznej wersji aktualnych druków . Są z ubiegłego roku . Skoro nie ma , to czy moge powiedzieć klientowi , że się nie da ? Nie , ja robię na starych . Urząd przyjmuje i nawet daje potwierdzenia , a pitem dzwonią kobiety z Urzędów Skarbowych , że na złych drukach . A moja to wina , czy ich pryncypałów z Ministerstwa . Jak potrafią zmieniać podatki w ciągu roku , jak zmieniają ZUSy co miesiąc to niech wezmą się do roboty i zrobią to co do nich należy. Powie ktoś , że politykuję ? Tak samo politykują prawnicy . Ja tylko walczę o normalność. Bo karać to umieją , ale sami być porządnymi to się nie da . To już nie burdel w tym rządzie to cały dom publiczny . Pytacie a kto prowadzi ten przybytek ? Ano ten który wydaje polecenia nic nie robiąc .

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 14 razy 12

  To jest właśnie państwo z tektury.

 • jami100

  Oceniono 11 razy 11

  Jak to w państwie pisowskim. Właśnie zaczynają nad tym pracować. Niebawem wyjasnią jak ma być.

 • mmarysia123

  Oceniono 13 razy 11

  Wszystko spieprzą !!!!!! To jest właśnie praworządne państwo !!!!! Coś stworzą , nie wiedzą co , a kto potem ponosi konsekwencje !!!???? My potem płacimy za szybkie i źle przygotowywane ustawy !!!!!!!!!!!!!!!!! Wydaje się , że najlepiej wychodzi im rozdawnictwo i branie z naszej kasy ile tylko się da !!!!! A państwowe spółki lecą i lecą i lecą sobie w dół i chyba już nikt nad tym nie panuje !!!!!

 • ks-t

  Oceniono 11 razy 9

  CO by tu jeszcze spieprzyć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX