Brexit może kosztować Brytyjczyków więcej, niż wynoszą składki, które przez 47 lat wpłacali do budżetu UE

Wielka Brytania mogła popełnić ekonomiczny błąd. Z analiz specjalistów wynika bowiem, że rozstanie z UE wkrótce będzie kosztować gospodarkę tyle, co 47 lat płacenia unijnych składek.

>>> Zobacz także: Wielka Brytania żyje nieoczekiwaną deklaracją księcia Harry'ego. Megxit przykrył Brexit. Książe Harry i Meghan Markle idą na swoje. Jak bardzo uderzą w biznes royalsów?

Wielka Brytania może zapłacić za brexit bardzo wysoką cenę. Oszacowali ją specjaliści agencji Bloomberg Economics, którzy obliczyli, że koszty rozwodu z UE mogą być wyższe, niż wysokość składek, jakie Brytyjczycy odprowadzili do unijnego budżetu przez 47 lat pobytu we Wspólnocie.

Brexit będzie kosztował 200 mld funtów? Wielka Brytania składki zapłaciła mniejsze

Ekonomiści Bloomberga twierdzą, że przez brexit Wielka Brytania straciła do tej pory 130 mld funtów, a do końca 2020 roku kwota strat ma powiększyć się o kolejne 70 mld. Łącznie rozstanie z Brukselą może więc kosztować Londyn 200 mld funtów.

Dan Hanson w swoim raporcie stwierdza, że gdyby Wielka Brytania jednak zdecydowała się pozostać we Wspólnocie, jej gospodarka byłaby o trzy procent większa, niż poza unią. Ekonomista w obliczeniach uwzględnili korelację rozwoju Wielkiej Brytanii i rozwoju całej grupy G7.

embed

Bloomberg podliczył też składki odprowadzane przez Brytyjczyków w latach 1973-2020. Po uwzględnieniu inflacji dają one kwotę 215 mld funtów.

Wielka Brytania za brexit będzie płacić coraz więcej

Hanson twierdzi, że podpisanie umowy handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a Unią nie poprawi bilansu zysków i strat, a kryzys pogłębi. Brytyjskiej gospodarce nie pomaga niepewność, która będzie jej towarzyszyć przez kolejny rok, w trakcie którego trwać będą negocjacje na linii Bruksela-Londyn.

Wielka Brytania zapowiada "dekadę odnowienia"

Rząd Borisa Johnsona zdaje się na sprawę patrzeć inaczej. Sajid Javid, odpowiedzialny za budżet, zapowiedział "dekadę odnowienia" - obniżki podatków i zwiększenie wydatków na inwestycje na wielu polach.

Brexit przesądzony, wkrótce okres przejściowy

Wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nic już nie powstrzyma - ustawa, która ma umożliwić formalny rozwód została przesłana z Izby Gmin do Izby Lordów.

Premier Wielkiej Brytanii czuje się pewnie i w dyskusji z UE wróci doł zdeterminowanej, pro-brexitowej retoryki. Zapewnił przewodniczącą Komisji Europejskiej, że okres przejściowy, który rozpoczyna się 1 lutego, nie będzie przedłużany. Zapewnił, że jeśli nie uda się zawrzeć nowej umowy handlowej pomiędzy nią a Wspólnotą do 31 grudnia 2020 roku nowy rok zacznie się bez umowy.

Johnson podkreślił w rozmowie z Ursulą von der Leyen, że nie zgodzi się uznać jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Ta twierdzi natomiast, że będzie dążyć do zabezpieczenia interesów innych poszczególnych krajów Unii.

Więcej o:
Komentarze (199)
Wielka Brytania może zapłacić za brexit więcej, niż za 47 lat składek na budżet UE
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 75 razy 65

  Ciekawe czy Polska zapłaci za Wypierpol upadkiem państwa czy też tylko dramatycznym kryzysem gospodarczym i powszechną biedą ...

 • angielski_kochanek

  Oceniono 57 razy 53

  No i co z tego....
  Elektorat brexitowy w UK to odpowiednik elektoratu PiSu w Polsce. 90% nie przeczytało w życiu żadnej książki, nie rozumie przekazu medialnego innego niż Eastenders (brytyjski odpowiednik Klanu), a ich życie sprowadza się do narzekania, pobierania zasiłków i napi3rdalania kobity jak nie chce dać...
  Smutne ale prawdziwe.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 52 razy 40

  Pierwszym błędem było przyjęcie Wielkiej Brytanii do Unii na wyjątkowych warunkach.

 • szmulkacenbogen

  Oceniono 37 razy 31

  Ten blondyn o twarzy radosnego debila świetnie pasuje do roli która stara się spełnić.

 • bobvega

  Oceniono 24 razy 22

  jedne drzwi zamykaja to inne otworza. gorzej z PL jak UE zawiąze worek z euro. pis zaczne złoto sprzedawać by na poborców 500+ starczyło

 • jes-ter

  Oceniono 26 razy 20

  "Obyś żył w ciekawych czasach" mówi chińskie powiedzenie. Kto by pomyślał, że to akurat my możemy na żywo oglądać całkowity upadek Imperium, nad którym (nie tak dawno) nigdy nie zachodziło słońce.

 • excorporate

  Oceniono 21 razy 17

  Chcącemu nie dzieje się krzywda, jak sobie wymyślili tak będą mieli.
  Ale śmieszne jest to, że jednym z głównym powodów poparcia dla brexitu była nadmierna imigracja. A tera mają problem bo brakuje im chętnych do przyjazdu do pracy w UK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX