Wkrótce kwalifikacja wojskowa 2020. Sprawdź, o kogo może upomnieć się armia

Kwalifikacja wojskowa w 2020 roku w wielu częściach Polski rozpocznie się już w lutym. Informujemy, kogo dotyczy oraz jakie dokumenty muszą zabrać osoby, aby otrzymać jedną z czterech kategorii.

Zasadnicza służba wojskowa została zawieszona w 2010 roku. Jej celem było uzawodowienie armii. Proces ten ostatecznie udało się przeprowadzić. Choć w planach MON jest też powrót do poprzedniego  rozwiązania po utworzeniu nowoczesnych struktur, to obecnie młodzi mężczyźni nie muszą spędzać 11 miesięcy życia w wojsku. Każdy z nich musi za to udać się na kwalifikację wojskową. 

Zobacz wideo

Kwalifikacja wojskowa 2020. Kiedy się rozpoczyna? 

Jak czytamy w obwieszczeniu ws. kwalifikacji wojskowej w 2020 roku zamieszczonej na stronie MSWiA,  szczegółowe informacje dotyczące terminów kwalifikacji wojskowej miały być opublikowane przez wojewodów poszczególnych województwach i powiatach 16 stycznia 2020 roku. W większości przypadków odbywać się będzie ona od początku lutego prawie do końca kwietnia np. w Krakowie od 06.02 do 23.04. Podczas kwalifikacji każda z osób otrzyma jedną z czterech kategorii służby wojskowej: A, B, C, D. Pierwsza z nich oznacza zdolność do służby wojskowej, natomiast kolejne otrzymują osoby czasowo bądź w pełni do tego niezdolne. 

Kwalifikacja wojskowa 2020. Kogo dotyczy? Jakie są niezbędne dokumenty?

W 2020 roku na komisji wojskowej zjawić się muszą następujące osoby:

 • mężczyźni urodzeni w 2001 roku,
 • mężczyźni urodzeni w latach 1996-2000 (jeśli nie posiadają określonej kategorii),
 • urodzeni w latach 1999-2000, którym przyznano czasową niezdolność do czynnej służby wojskowej,
 • kobiety urodzone w latach 1996-2001, które posiadają kwalifikacje niezbędne do służby wojskowej bądź te, które uczą się w celu otrzymania tych kwalifikacji,
 • osoby powyżej 18. roku życia, które ochotniczo zgłosiły się do pełnienia służby wojskowej. 

W celu uzyskania kwalifikacji wojskowej niezbędne jest nie tylko zjawienie się na niej, ale również przyniesienie następujących dokumentów:

 • dowód osobisty bądź inny dokument potwierdzający tożsamość,
 • aktualna dokumentacja medyczna,
 • fotografia bez nakrycia głowy (wymiar 35 mm na 40 mm),
 • dokumenty potwierdzające wykształcenie bądź potwierdzające dalszą edukację, 
 • książeczka wojskowa oraz dokładna dokumentacja medyczna za okres od 12 do 24 miesięcy (tylko w przypadku osób, które wcześniej otrzymały czasową niezdolność do służby wojskowej). 
Więcej o:
Komentarze (17)
Wkrótce kwalifikacja wojskowa 2020. Sprawdź, o kogo może upomnieć się armia
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 8 razy 6

  Niewiarygodne, że w XXI wieku jeszcze bawimy się w wojenki... Nie jestem aż takim idealistą, wiem, że armia musi istnieć. Powinna być zawodowa, profesjonalna (w sensie jakości). Pobór powszechny to XIX wieczny obłęd, a prawicowym dzbanom przypomnę, że jako pierwszy wprowadziła takowy rewolucyjna Francja (i właśnie dlatego zbuntowała się Wandea, to był silniejszy argument, niż religia czy cokolwiek).

 • wiceherszt

  Oceniono 8 razy 6

  Przecież to bez sensu, wywalanie kasy w błoto :) Już widzę tę eksplozję bardaku i paniki nawet nie w przypadku realnej wojny, ale choćby nawet próby przeprowadzenia mobilizacji. Bęc - ogłaszamy mobilizację! W tym momencie trzy czwarte potencjalnych ofiar rzuca się do panicznej ucieczki na Zachód a reszta udaje, że nie dostali żadnego wezwania, bo akurat byli całkiem gdzie indziej.

  A później jeszcze śmieszniej. Bo z tymi ostatnimi ofermami, które udało się złapać i skoszarować zaczynają pracować poczciwe trepy. Wdrażać do wojskowego życia millenialsów, pokolenie facebooka, twittera i innych "smartfonowych zombie". Życzę powodzenia.

  Nie mówiąc już o próbie wysłania takiego wojska na jakikolwiek front. Podsumowując - w dzisiejszych czasach metody rodem ze Stanu Wojennego nie zadziałają, bo ludzie za ukochanych przywódców ginąć nie chcą i zrobią wszystko, żeby się od tego wymigać. Armia albo będzie zawodowa i dobrowolna, albo nie będzie jej wcale :)

 • dublet

  Oceniono 4 razy 2

  Od Pana Ministra Macierewicza dostałem kategorię E, co oznacza, że będę wami dowodził, szweje! Teraz jestem sprzątaczką w aptece, ale kiedy wywołamy wojnę, wszyscy pójdziecie w kamasze a ja zamontuję wam na plecach MZK- Mechaniczny Zwijacz Kity! Dam wam miotły, łopaty i pojedziecie na front wschodni w bydlęcych wagonach.

 • stefan4

  Oceniono 3 razy 1

  > Każdy z nich musi za to udać się na kwalifikację wojskową.

  Kolejna bezczelna uzurpacja wojska w sprawy normalnych ludzi.

 • mr.powers

  0

  Po co to? Przeciez jest WOT:)))

 • rafikman

  Oceniono 2 razy 0

  No kociarstwo, przygotować się na kręcenie wora przez Pan Tygrysa !

 • junk92508

  Oceniono 6 razy 0

  Starcie powszechnego poboru z doborowymi jednostkami rosyjskimi to rzeź tego pierwszego...

  Coś jak Powstanie Warszawskie...

  Jedyna szansa dla nas to współpraca z całą Europą - jeśli każdy kraj UE miałby mniejszą ale dobrze wytrenowaną armię to wtedy bylibyśmy bezpieczni...

 • vomiting_frog

  Oceniono 2 razy 0

  Ci co wystąpili o zmianę kategorii również przynoszą książeczkę.
  Wcale nie trzeba przynosić dokumentacji medycznej szczególnie jak ktoś chce udawać zdrowego czego nie polecam tym co zdrowi nie są.
  Kategorie to ABDE
  A zdolny B (z ilością miesięcy np B12) czasowo niezdolny B-12 niezdolny na 12 miesięcy.
  D niezdolny w czasie pokoju E (ewentualnie pocisk) całkowicie niezdolny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX