Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 8 tys. zł dochodu? Ile wyniesie rata?

Bezdzietne małżeństwo posiadające dochód w wysokości 8 tys. zł może liczyć na kredyt nawet ponad 800 tys. zł. Tak duża pożyczka pochłonie jednak lwią część dochodów.

Bezdzietne małżeństwo 30-latków z Katowic może otrzymać kredyt hipoteczny na 30 lat w wysokości 780-800 tys. zł - tak wynika z porównania bankier.pl. Muszą oni posiadać jednak 20 proc. wkładu własnego, a przy tym nie mieć żadnych innych zobowiązań finansowych. Ponadto, ich dochód musi pochodzić z umów o pracę na czas nieokreślony. 

Zobacz wideo

Kredyt hipoteczny. 800 tys. pożyczki i rata w wysokości nawet 50 proc. dochodów

Z analizy wynika, że jedynie sześć banków jest w stanie zaoferować kredyt powyżej 800 tys. zł. Średnio można liczyć na kwotę na poziomie 780-800 tys. zł. Intrygujący jest jednak rozstrzał pomiędzy ofertami proponowanymi przez banki. Najwyższa zdolność kredytowa wyniosła 880 tys. zł, natomiast najniższa "tylko" 700 tys. zł. Przy założeniu, że małżeństwo posiada 20 proc. wkładu własnego, dzięki takiej pożyczce będą mogli pozwolić sobie na zakup nieruchomości wartej ponad 1 mln zł. Co ciekawe, przy tak wysokich dochodach banki łaskawiej patrzą na brak posiadania wkładu własnego. W takim wypadku małżeństwo może liczyć na pożyczkę w wysokości nawet 860 tys. zł. 

Duża zdolność kredytowa to jedno, natomiast taka pożyczka wiązać się będzie z ratą kredytu sięgająca 40-50 proc. dochodów. Z 14 banków, które przedstawiły pożyczki w różnych kwotach, aż w dziewięciu rata kredytu oscyluje na poziomie 3500-4000 zł miesięcznie.

W przypadku brania kredytów hipotecznych, należy pamiętać o tym, że są one udzielane przy zmiennej stopie procentowej. Oznacza to, że ich rata może w przyszłości być wyższa. Eksperci uznają taki scenariusz za prawdopodobny, gdyż obecnie WIBOR 3M znajduje się na niskim poziomie 1,7 proc. Dlatego tez, mimo posiadania sporych dochodów, należy wziąć pod uwagę fakt, że często rata pochłonie nawet 50 proc. dochodów.

>>> Wszystko, co chcesz wiedzieć o kredytach hipotecznych przy rożnych dochodach: 

Więcej o: