Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 8 tys. zł dochodu? Ile wyniesie rata?

Bezdzietne małżeństwo posiadające dochód w wysokości 8 tys. zł może liczyć na kredyt nawet ponad 800 tys. zł. Tak duża pożyczka pochłonie jednak lwią część dochodów.

Bezdzietne małżeństwo 30-latków z Katowic może otrzymać kredyt hipoteczny na 30 lat w wysokości 780-800 tys. zł - tak wynika z porównania bankier.pl. Muszą oni posiadać jednak 20 proc. wkładu własnego, a przy tym nie mieć żadnych innych zobowiązań finansowych. Ponadto, ich dochód musi pochodzić z umów o pracę na czas nieokreślony. 

Zobacz wideo

Kredyt hipoteczny. 800 tys. pożyczki i rata w wysokości nawet 50 proc. dochodów

Z analizy wynika, że jedynie sześć banków jest w stanie zaoferować kredyt powyżej 800 tys. zł. Średnio można liczyć na kwotę na poziomie 780-800 tys. zł. Intrygujący jest jednak rozstrzał pomiędzy ofertami proponowanymi przez banki. Najwyższa zdolność kredytowa wyniosła 880 tys. zł, natomiast najniższa "tylko" 700 tys. zł. Przy założeniu, że małżeństwo posiada 20 proc. wkładu własnego, dzięki takiej pożyczce będą mogli pozwolić sobie na zakup nieruchomości wartej ponad 1 mln zł. Co ciekawe, przy tak wysokich dochodach banki łaskawiej patrzą na brak posiadania wkładu własnego. W takim wypadku małżeństwo może liczyć na pożyczkę w wysokości nawet 860 tys. zł. 

Duża zdolność kredytowa to jedno, natomiast taka pożyczka wiązać się będzie z ratą kredytu sięgająca 40-50 proc. dochodów. Z 14 banków, które przedstawiły pożyczki w różnych kwotach, aż w dziewięciu rata kredytu oscyluje na poziomie 3500-4000 zł miesięcznie.

W przypadku brania kredytów hipotecznych, należy pamiętać o tym, że są one udzielane przy zmiennej stopie procentowej. Oznacza to, że ich rata może w przyszłości być wyższa. Eksperci uznają taki scenariusz za prawdopodobny, gdyż obecnie WIBOR 3M znajduje się na niskim poziomie 1,7 proc. Dlatego tez, mimo posiadania sporych dochodów, należy wziąć pod uwagę fakt, że często rata pochłonie nawet 50 proc. dochodów.

>>> Wszystko, co chcesz wiedzieć o kredytach hipotecznych przy rożnych dochodach: 

Więcej o:
Komentarze (77)
Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 8 tys. zł dochodu? Ile wyniesie rata?
Zaloguj się
 • mar.rod81

  Oceniono 26 razy 22

  Gratulacje dla idiotów mających 8k dochodu i zakredytowanych na 4k miesięcznie.

 • spider78

  Oceniono 11 razy 9

  I co, ta rodzina będzie bezdzietna przez cały okres kredytowania że zostawiają im 4k na na opłacenie rachunków i życie? Przecież to jest totalnie na styk, jedna osoba traci pracę i wszystko się wali.

 • 162tony

  Oceniono 16 razy 6

  Brawo, masz 8 tysięcy, bierzesz kredyt na pół tej kwoty i wpier....lasz się na 30 lat w kartongipsowego kloca wśród innych kloców.

 • okbike

  Oceniono 3 razy 3

  Świetnie, a co jeśli jedna z osób straci pracę, zachoruje? Maksymalna akceptowalna rata kredytu to 15-20% dochodów.

 • osobaniepozadana

  Oceniono 6 razy 2

  8 tysi miesięcznie? to nieźle wam płacą za te wypociny... nic dziwnego że kompletnie nie znacie sytuacji, w jakiej żyją miliony polskich niewolników

 • remo29

  Oceniono 6 razy 2

  Heh, przy dochodzie 10 tys. zastanawiałbym się, czy ryzykować ratę większą niż 2,5 tys. Ale co ja tam wiem...

 • jatzek30

  Oceniono 2 razy 2

  widze ze wiekszosc komentujacych nie jarzy. Propozycja kwot w artykule to jak rozumiem tylko przedstawienie mozliwosci na jakie moga sobie pozwolic osoby majace wspolnie 8 tys. dochodu i jaka jest zwiazana z tym rata kredytu. Tyle i az tyle. Duza czesc komentujacych podnieca sie tym za bardzo.

 • ruletka100

  Oceniono 2 razy 2

  Małżeństwo z tak marnym dochodem ( 900 euro na osobę ) powinno się poważnie zastanowić, czy stać je na kredyt.

 • kinga9933

  Oceniono 1 raz 1

  8 tys dochodu. Połowa na spłaty. To policzmy. 4 razy 12 miesięcy to 48 tysiecy rocznie. Razy 30 lat to milion 440 tysięcy sumie. Czyli ok 640 tysiecy dla banku, plus na pewno jeszcze ubezpieczenie itd. A co zostaje na życie z tych pozostałych 4 tysięcy.? To tylko po 2 na głowę. Trzeba odliczyć różne opłaty, przejazdy, trzeba też kupić jedzenie, ubranie gazetę i książkę. Podsumowując. Pracujesz całe życie żeby bank mógł zarobić kilkaset tysięcy. Dziękuję uprzejmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX