Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 5 tys. zł dochodu? Jaką część zarobków będziemy oddawać bankom?

Bezdzietne małżeństwo posiadający dochód w wysokości 5 tys. zł miesięcznie moga liczyć na kredyt przekraczający pół miliona złotych. Taka pożyczka wiązać się będzie ratami sięgającymi nawet 50 proc. zarobków.
Zobacz wideo

Jak wynika z porównania wykonanego przez bankier.pl, bezdzietne małżeństwo mające dochód w wysokości 5,1 tys. zł netto otrzyma kredyt w wysokości od 390 do 540 tys. zł. Pożyczka na poziomie maksymalnej zdolności kredytowej zostanie przyznana jednak po spełnieniu szeregu wymagań.

Kredyt hipoteczny. Półmilionowa pożyczka tylko przy wysokich ratach

Na taki kredyt może liczyć małżeństwo, tylko jeśli posiada 20 proc. wkładu własnego, a zobowiązanie zostanie podpisane na 30 lat. Ponadto, dochody obu osób powinny pochodzić z umów o pracę na czas nieokreślony. Nie powinny one mieć żadnych zobowiązań, a przeszłość kredytowa powinna być nieskazitelna. 

Maksymalna zdolność kredytowa, jaką zaoferowały banki, wynosiła 540 tys. zł, czyli stokrotność miesięcznych dochodów małżeństwa. Tak wysoka kwota nie jest jednak normą, gdyż jedynie pięć z 14 banków analizowanych przez serwis było skłonnych zaoferować pożyczkę wyższą niż granica 500 tys. zł. Najczęściej pojawiały się kwoty w przedziale 450-500 tys. zł. 

Takie kredyty wiążą się jednak ze sporymi ratami. Przy pożyczce w wysokości 540 tys. zł miesięczna kwota spłaty to prawie 2,5 tys. zł. Nawet przy niższych kwotach jest ona wyższa niż 2 tys. zł. Owe małżeństwo jest więc zmuszone oddawać od 40 do 50 proc. miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego.

Należy przy tym pamiętać, że kredyty hipoteczne przyznawane są przy zmiennej stopie procentowej, więc w przyszłości raty mogą być wyższe. Obecnie stopa ta utrzymuje się na wyjątkowo niskim poziomie 1,7 proc., co sprawia, że zwiększa się prawdopodobieństwo jej rychłego wzrostu. Ewentualna podwyżka wysokości rat może oznaczać spory problem dla takiego małżeństwa, dlatego branie kredytu na poziomie maksymalnej zdolności jest obarczone sporym ryzykiem. 

Dowiedz się więcej: 

Więcej o: