Najdłuższy tunel będzie gotowy do 2023 roku na drodze S3. Spacer jego wnętrzem możliwy już teraz

Najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce będzie miał 2,3 km długości i powstanie na odcinku S3 Bolków-Kamienna Góra. Tunel powstanie do 2023 roku, ale już teraz GDDKiA przygotowała wirtualny spacer jego wnętrzem.

Droga ekspresowa S3 znajduje się w zachodniej części kraju na terenie województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego o planowanej długości 480,7 km. Na ten moment jedynie niewielka część S3 jest wciąż niegotowa. Jednym z takich fragmentów jest tunel, który powstanie w 2023 roku.

Zobacz wideo

Najdłuższy tunel będzie gotowy do 2023 roku. Już teraz można sprawdzić, jak będzie wyglądać jego wnętrze 

Drogowcy wskazują, że budowa dwóch tuneli (TS 26 i TS 32) na S3 będzie kluczowym elementem realizacji tego fragmentu drogi. "Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce drążony w skale, wykonywany tą metodą. Realizacja tuneli drogowych pozwoli na przeprowadzenie drogi ekspresowej S3 przez przeszkodę, którą stanowi masyw Gór Kaczawskich i Wałbrzyskich, pomiędzy obrębami miejscowości Sady Górne i Nowe Bogaczowice." - czytamy w komunikacie GDDKiA na temat TS 26. Nawy główne zostaną zbudowane metodą górniczą NATM, czyli Nową Austriacką Metodą Tunelowania. W związku z budową tunelu GDDKiA zdecydowało się przygotować wirtualny spacer po wnętrzu tunelu. 

GDDKiA przedstawiło plan inwestycji na 2020 

W ubiegłym tygodniu drogowcy podzielili się planem przetargów na 2020 r. Mowa o kilkudziesięciu odcinkach nowych dróg, których łączna długość ma wynieść 353 km. Szacowana wartość ich realizacji to 12,2 mld zł. Plan dotyczy drogi ekspresowej S19 na terenie województw: podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego czy odcinków autostrad A2 i A18 o długości ponad 100 km. 

>>> Dowiedz się więcej: Obniżka opłat za jazdę autostradą A4. Nie każdy z niej jednak skorzysta

Więcej o: