Mały ZUS Plus rusza już 1 lutego. Przedsiębiorcy zaoszczędzą kilkaset złotych miesięcznie. Jak skorzystać z ulgi?

Mały ZUS Plus wejdzie w życie 1 lutego. Z ulgi podatkowej będzie mogło skorzystać aż 320 tys. przedsiębiorców, którzy w skali miesiąca będą mogli zaoszczędzić przeciętnie po kilkaset złotych. Jakie wymogi trzeba spełnić, aby skorzystać z Małego ZUS-u Plus?

Mały ZUS został wprowadzony w poprzednim roku w celu promowania mniejszych przedsiębiorców. Dzięki przepisom ponad 180 tys. osób, których przychód w 2018 roku nie przekroczył 63 tys. zł rocznie (30-krotność płacy minimalnej) mogło płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Rząd w ramach realizacji tzw. Piątki Kaczyńskiego zdecydował się wprowadzić Mały ZUS Plus, dzięki któremu poszerzy się grono przedsiębiorców rozliczających się z Zakładem na korzystnych dla nich zasadach.

Zobacz wideo

Mały ZUS Plus startuje 1 lutego. Ile zyskają przedsiębiorcy?

Zgodnie z nowymi przepisami z ulgi skorzystać będą mogli przedsiębiorcy, których przychód w roku kalendarzowym wyniesie maksymalnie 120 tys. zł, a przy tym miesięczny dochód nie będzie wyższy niż 6 tys. zł miesięcznie. Liczba osób, które zapłacą niższe składki wzrośnie z 180 tys. aż do 320 tys. Wysokość zniżki można obliczyć za pomocą specjalnego kalkulatora dostępnego na stronie ZUS. W skali roku przedsiębiorcy mogą zyskać nawet kilka tysięcy zł. Minister rozwoju, Jadwiga Emiliewicz, w komunikacie rządowym tłumaczyła, jak wysoka może być ulga dotyczącym Małego ZUS-u Plus: 

Dzięki rozszerzeniu dotychczasowego Małego ZUS-u, każdego miesiąca zaoszczędzą oni średnio po kilkaset złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2,8 tys. zł, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 r., bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł.

Mały ZUS Plus. Jak złożyć wniosek?

Przedsiębiorcy, którzy w styczniu 2020 roku korzystali z Małego ZUS-u zostaną automatycznie przypisani do nowego programu. Wynika to z tego, że zmienia się jedynie próg osiąganych przychodów, a nie jego funkcjonowania. Termin składania wniosków dla nowych przedsiębiorców rozpoczyna się 1 lutego i potrwa do 29 lutego 2020 roku

- Dzięki niemu najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na inwestycje, rozwój swoich firm czy konsumpcję. Wzrośnie też ich dochód rozporządzalny. To wszystko pozytywnie wpłynie na popyt konsumpcyjny i inwestycyjny, a także aktywność zawodową w naszym kraju - stwierdziła minister rozwoju, prezentując korzyści z rozszerzenia programu.

>>> Czytaj także: ZUS wezwał do zapłaty szokująco niskiej kwoty. Przedsiębiorca z Warszawy musi oddać grosz

Więcej o: