NIK zapowiada plan kontroli na rok 2020. Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi m.in. SOP, armię i NBP

Najwyższa Izba Kontroli podała plan kontroli na 2020 rok. NIK skoncentruje się na bezpieczenstwie obywateli, gospodarce kraju oraz ekologii. Z tego powodu kontroli spodziewać się mogą m.in. NFZ, NBP oraz armia.

"Bezpieczeństwo obywateli, gospodarka finansowa państwa, koszty świadczeń zdrowotnych, przeciwdziałanie kryzysom ekologicznym - to tylko niektóre z obszarów, w jakich Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzi kontrole w nadchodzącym roku." - czytamy w komunikacie, w którym NIK przedstawiła plan kontroli na 2020 rok. Wynika z niego, że sprawdzone zostaną najistotniejsze instytucje w kraju. 

NIK zapowiada kontrole. NFZ oraz NBP mają czego się obawiać? 

Celem kontroli będzie sprawdzenie, czy organy realizują postawione im cele w wyżej wymienionych aspektach. Wyniki mają pozwolić na zaplanowanie działań na kolejne lata oraz poprawienie funkcjonowania instytucji państwowych. NIK wyszczególnił jednak, na co zwracać będzie uwagę podczas poszczególnych kontroli. 

NBP może spodziewać się dwóch kontroli. Pierwsza dotyczyć będzie realizacji założeń Rady Polityki Pieniężnej określonej na rok 2019, natomiast druga to audyt, który sprawdzi, czy Narodowy Bank Polski prawidłowo zarządzał finansami w latach 2015-2020. NFZ zostanie skontrolowany pod względem postawionych celów za minione 12 miesięcy, ale również, czy taryfikacja świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przebiega prawidłowo. W obliczu pojawienia się koronawirusa NIK oceni również, czy Polska przygotowana jest na ewentualność epidemii.

NIK skoncentruje się również na bezpieczeństwie Polaków 

Kontrolerzy sprawdzą bezpieczeństwo Polaków w kilku aspektach. Przede wszystkim kontroli spodziewać się mogą Siły Zbrojne RP pod względem gotowości mobilizacyjnej w momencie zagrożenia zewnętrznego. Podobną kontrolę przejdzie Służba Ochrona Państwa. NIK zajmie się również bezpieczeństwem Polaków na drogach:

Kontrolerzy sprawdzą, co organy administracji publicznej robią, by skutecznie wyeliminować z ruchu drogowego pijanych kierowców. Coroczne raporty po każdej dłuższej przerwie świątecznej to bolesne statystyki. Nietrzeźwi lub odurzeni kierowcy to problem i nie ma dnia, by nie stwarzali zagrożeń dla zdrowia i życia innych uczestników ruchu drogowego. Kontrola Izby ma sprawdzić, czy odpowiednie organy i służby należycie wywiązują się z postawionych w tym zakresie zadań.

Kontrole wyżej wymienionych instytucji to główne cele, ale Najwyższa Izba Kontroli planuje również sprawdzić organizacje zajmujące się energetyką odnawialną czy funkcjonowanie Telewizji Polskiej. Pełnym plan można znaleźć na stronie Izby

Więcej o:
Komentarze (21)
NIK zapowiada plan kontroli na rok 2020. Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi NFZ, NBP oraz armię
Zaloguj się
 • komercyjny02

  Oceniono 5 razy 5

  Co prawda to prawda.
  Jak dotąd żadna opozycja jeszcze nie zdołała uczynić PiS-owi takiego kęsim-kęsim - co jeden jedyny Żelazny Marian. Kto by pomyślał?

 • kataryniarski

  Oceniono 4 razy 4

  Zaraz synek Banasia dostanie fotel prezesa jakiegoś banku państwowego oraz we władanie z trzy województwa na wschodzie (tam się ucieszą, tam dalej poddaństwo i pańszczyzna mentalna, a ta cała 'dynokracja' to nie dla nich, jak mówią) i się wnioski z raportów utajni ;)

 • macwies

  Oceniono 3 razy 3

  Brawo Marian, tak trzymać!

 • wolo

  Oceniono 2 razy 2

  Lux Veritatis, Lux Veritatis

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 4 razy 2

  pierd...nie wszytkie te instytucje są do roku wielokrotnie kontrolowane przez nik
  kazdy wydział

 • f d x

  Oceniono 1 raz 1

  Bzdury. Nic znaczącego nie ujawnią. Padnie kilka nazwisk na pożarcie, żeby tępy suweren widział jak Pisuary ścigają korupcję. Te wszystkie raporty są z góry ustalane na Nowogrodzkiej. Przedstawienie trwa, a kolejne tłuki za pińcet przyjmują kurduplowy kał na klatę.

 • Trele Morele

  Oceniono 1 raz 1

  O ludzie, co za kraj!? Żeby oszust i kretacz sprawdzał i kontrolowal innych! Nie dość ze polska to ciemnogród to jeszcze rządzą nią kretacze, cwaniaki i oszusci
  Do czego ten kraj zmierza?

 • qrzysiu

  0

  Marian na prezydenta. Sam się ułaskawi i bedzie git!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX