NIK zapowiada plan kontroli na rok 2020. Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi m.in. SOP, armię i NBP

Najwyższa Izba Kontroli podała plan kontroli na 2020 rok. NIK skoncentruje się na bezpieczenstwie obywateli, gospodarce kraju oraz ekologii. Z tego powodu kontroli spodziewać się mogą m.in. NFZ, NBP oraz armia.

"Bezpieczeństwo obywateli, gospodarka finansowa państwa, koszty świadczeń zdrowotnych, przeciwdziałanie kryzysom ekologicznym - to tylko niektóre z obszarów, w jakich Najwyższa Izba Kontroli przeprowadzi kontrole w nadchodzącym roku." - czytamy w komunikacie, w którym NIK przedstawiła plan kontroli na 2020 rok. Wynika z niego, że sprawdzone zostaną najistotniejsze instytucje w kraju. 

Zobacz wideo

NIK zapowiada kontrole. NFZ oraz NBP mają czego się obawiać? 

Celem kontroli będzie sprawdzenie, czy organy realizują postawione im cele w wyżej wymienionych aspektach. Wyniki mają pozwolić na zaplanowanie działań na kolejne lata oraz poprawienie funkcjonowania instytucji państwowych. NIK wyszczególnił jednak, na co zwracać będzie uwagę podczas poszczególnych kontroli. 

NBP może spodziewać się dwóch kontroli. Pierwsza dotyczyć będzie realizacji założeń Rady Polityki Pieniężnej określonej na rok 2019, natomiast druga to audyt, który sprawdzi, czy Narodowy Bank Polski prawidłowo zarządzał finansami w latach 2015-2020. NFZ zostanie skontrolowany pod względem postawionych celów za minione 12 miesięcy, ale również, czy taryfikacja świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych przebiega prawidłowo. W obliczu pojawienia się koronawirusa NIK oceni również, czy Polska przygotowana jest na ewentualność epidemii.

NIK skoncentruje się również na bezpieczeństwie Polaków 

Kontrolerzy sprawdzą bezpieczeństwo Polaków w kilku aspektach. Przede wszystkim kontroli spodziewać się mogą Siły Zbrojne RP pod względem gotowości mobilizacyjnej w momencie zagrożenia zewnętrznego. Podobną kontrolę przejdzie Służba Ochrona Państwa. NIK zajmie się również bezpieczeństwem Polaków na drogach:

Kontrolerzy sprawdzą, co organy administracji publicznej robią, by skutecznie wyeliminować z ruchu drogowego pijanych kierowców. Coroczne raporty po każdej dłuższej przerwie świątecznej to bolesne statystyki. Nietrzeźwi lub odurzeni kierowcy to problem i nie ma dnia, by nie stwarzali zagrożeń dla zdrowia i życia innych uczestników ruchu drogowego. Kontrola Izby ma sprawdzić, czy odpowiednie organy i służby należycie wywiązują się z postawionych w tym zakresie zadań.

Kontrole wyżej wymienionych instytucji to główne cele, ale Najwyższa Izba Kontroli planuje również sprawdzić organizacje zajmujące się energetyką odnawialną czy funkcjonowanie Telewizji Polskiej. Pełnym plan można znaleźć na stronie Izby

Więcej o: