Rusza wykup gruntów pod CPK, mimo braku ostatecznej lokalizacji. Prezes: ceny przekroczą wartość rynkową

- Ceny wykupu gruntów rolnych na pewno będą przekraczać obecną wartość rynkową - mówi w rozmowie z Money.pl Mikołaj Wild, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny. Choć nie jest znana dokładna lokalizacja lotniska, spółka zmierza rozpocząć skupowanie gurntów pod inwestycje jeszcze w tym roku.

W rozmowie z Money.pl Mikołaj Wild powiedział również, że CPK jest na etapie wyboru doradcy strategicznego. Trwają rozmowy z lotniskiem Narita w Tokio, jak również portami Changi w Singapurze i Incheon w Seulu.

W najbliższym roku ogłoszony ma zostać przetarg na "master plan" lotniska, czyli zestawienie najważniejszych założeń koncepcyjnych przyszłej infrastruktury. Dotychczas poddano konsultacjom brief strategiczny CPK. W ich ramach ponad 130 firm analizowało techniczny dokument opisujący elementy składowe i funkcjonalności nowego portu.

>>> Mikołaj Wild o przyszłości CPK. Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Rusza zakup gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny

Choć ostateczna lokalizacja lotniska nie została jeszcze potwierdzona, spółka już w tym roku zacznie badania środowiskowe oraz dobrowolny zakup gruntów. - Chodzi o tereny w granicach, które były już przedstawione mieszkańcom i które wynikają z analizy lokalizacyjnej firmy ARUP. To duża powierzchnia, prawie 70 kilometrów kwadratowych - wyjaśnia Wild w rozmowie z Money.pl i dodaje, że to tereny porównywalne co do wielkości z warszawską dzielnicą Wawer.

Za wykup gruntów zapłaci spółka CPK. Prezes spółki podkreśla, że "wcześniejszy wykup gruntów nie zakłóci procesu inwestycyjnego, a jednocześnie może być korzystny dla części mieszkańców". - W przypadku gruntów rolnych, czyli znakomitej większości nieruchomości, będą one wręcz przekraczać obecną wartość rynkową i to znacznie - mówi Wild.

Jak dodaje, CPK nie boi się spekulacji polegającej na skupowaniu gruntów w celu późniejszego postawienia spółce zaporowych warunków. - Monitorujemy rynek nieruchomości. W razie potrzeby będziemy podejmowali odpowiednie działania - zapewnia Wild i dodaje, że "ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym stwarza możliwość zapobiegania wykupom spekulacyjnym".

Nowy prezes CPK i jego plany

Mikołaj Wild został nowym prezesem Centralnego Portu Komunikacyjnego 23 grudnia 2019 r. Wild pełnił wcześniej funkcję pełnomocnika prezesa CPK (to stanowisko, które obecnie zajmuje Marcin Horała). Nowy prezes pokonał w konkursie sześciu kontrkandydatów.

Centralny Port Komunikacyjny ma docelowo obsługiwać 100 milionów pasażerów rocznie. Ma być największym lotniskiem przesiadkowym w Europie Środkowo-Wschodniej. To ogromna inwestycja. Koszt budowy pierwszego etapu to około 35 miliardów złotych. Poza samym lotniskiem trzeba będzie też zmodernizować infrastrukturę kolejową i drogową.

Więcej o: