Coraz gorsze oceny polskiej gospodarki. Spadamy w rankingach. "Optymizm nie powinien mydlić oczu"

Polska traci w międzynarodowych rankingach oceniających zarówno stan naszej demokracji jak i gospodarki. Zagraniczne instytucje gorzej oceniają nasz potencjał ekonomiczny, walkę z korupcją czy poziom życia.

>>> Zobacz także: Sen o gospodarczej potędze LOT. Po co kupuje niemieckiego Condora? W tej operacji może być kilka raf

Zobacz wideo

Międzynarodowa pozycja Polski z każdym rokiem rządów Prawa i Sprawiedliwości słabnie - wynika z analiz przeprowadzonych przez "Dziennik Gazetę Prawną". Tracimy zarówno w zestawieniach dotyczących stanu demokracji jak i tych opisujących nasz gospodarczy status. Nie dość, że oddalamy się od czołówki wraz z innymi krajami bloku wschodniego, to jeszcze zwiększamy dystans np. do Czech, a niebawem damy przegonić się Słowacji.

Polska spada w "rankingu rankingów"

"Dziennik Gazeta Prawna" wyciągnął takie właśnie wnioski przeprowadzając analizę pozycji Polski w kilku światowych indeksach - m.in. rankingu wolności gospodarczej, prowadzonym przez amerykańską Heritage Foundation, "Prosperity index" fundacji instytutu Legatum, czy indeksie Transparency International. Na podstawie tych danych stworzył "ranking rankingów". Pod uwagę wzięto pozycję Polski z roku 2015 i 2019.

W tym zbiorczym zestawieniu Polska sporo traci. W przypadku konkurencyjności przesunęliśmy się z 41 na 37 miejsce. W kategorii "prowadzenie biznesu" spadliśmy z pozycji 25 na 40. Zwiększyła się też korupcja przesuwając nas z pozycji 29 na 41. Nawet pod względem poziomu życia nasza sytuacja jest gorsza - w 2015 roku zajmowaliśmy 30 miejsce, w 2019 tylko 36. Zyskaliśmy wyłącznie w kategorii "wolność gospodarcza" - przesunęliśmy się z miejsca 50 na 46.

"Parę lat temu bylibyśmy w takim podsumowaniu przed Francją i Łotwą, a teraz jesteśmy za nimi. Jeszcze bardziej do myślenia powinno dać to, że parę lat temu wyprzedzaliśmy również Makao i Mauritius. Dziś one są wyżej. Wysokie wskaźniki optymizmu nie powinny mydlić nam oczu. Stan portfeli daje nam powody do zadowolenia. Ale jeśli chodzi o poprawę potencjału gospodarki, po prostu tracimy czas" - stwierdza w swoim komentarzu "DGP"

Gospodarczy upadek Polski w rankingach

Skąd tak słabe dane o Polsce? W różnych międzynarodowych rankingach tracimy. Np. w rankingu Doing Business Index z trzeciej dziesiątki w kilka lat spadliśmy do czwartej. W tym zestawieniu zwiększamy dystans do lepszych od nas Czech - z pięciu pozycji do dziesięciu. Słowację, która w 2016 roku plasowała się dziesięć miejsc za nami, dziś dzielą od Polski już tylko trzy pozycje.

Znacznie gorzej jest też oceniany stan polskiej demokracji. W indeksie krajów demokratycznych Economist Intelligence Unit Polska spadła na 57. pozycję, co daje naszemu krajowi najgorszy wynik od kilkunastu lat. Wyprzedziły nas nawet Węgry. Rządy Prawa i Sprawiedliwości określono jako próby przekształcenia kraju w "nieliberalną demokrację". Tłem tej oceny jest m.in. ocena zmian w sądownictwie.

Czytaj też: LOT przejmuje niemieckiego Condora. Szymczak: Nie będzie można negocjować podniesionym głosem

Przemysł pod koniec roku ostro wyhamował

Czy pozycja Polski w międzynarodowych rankingach dalej będzie spadać? Trudno dziś to ocenić. Pojawiają się jednak pierwsze sygnały świadczące o tym, że z Polską gospodarką może dziać się coś złego. Na początku miesiąca analityków zaskoczył odczyt dotyczący inflacji, która okazała się najwyższa od ośmiu lat. Kilka dni temu okazało się z kolei, że produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła jedynie o 3,8 proc. rok do roku. Odczyt jest wyraźnie niższy od oczekiwanego przez analityków i ekonomistów - średnia prognoz wynosiła bowiem 6,1 proc. Negatywnie zaskoczyły też informacje o PKB. W 2019 roku współczynnik ten wzrósł o 4 proc. - znacznie słabiej, niż przewidywali ekonomiści.

Więcej o:
Komentarze (293)
Coraz gorsze oceny polskiej gospodarki. W kilka lat rządów PiS spadliśmy do czwartej dziesiątki
Zaloguj się
 • Paweł

  Oceniono 116 razy 100

  Wystarczy spojrzeć za tą tępą krzywą mordę zaklamanego Pinokio z kilkoma wyrokami na koncie i już wiadomo dlaczego.... do tego zakazana morda nadszyskownoka kaczyńskiego wiecznie wykrzywiona w zawistnym grymasie i mamy cały obraz Polski w Europie i na świecie.

 • justas32

  Oceniono 102 razy 92

  Przypomina mi się sytuacja sprzed rozbiorów - skorumpowani politycy kradną przy namaszczeniu Kościoła. Czym to się skończyło - każdy wie. Wtedy można jeszcze było coś zrobić - ale nikt nic nie zrobił ...

 • dornjuan

  Oceniono 94 razy 88

  Kłamstwo ! W TVPIS mówią, że jesteśmy najlepsi i cały świat nam zazdrości. Nie może być źle w kraju gdzie średnia pensja propagandystów w TV reżimowej to 30 000 zł. Nie może być źle w kraju, w którym premier ma przegrane sprawy sądowe za kłamstwo, gdzie Holecka jest ciągle uśmiechnięta a Podkarpacie ma orgazm jak dostaje 500+ i ciumka od proboszcza.

 • ojciec_belzebub

  Oceniono 81 razy 73

  Une się wszyskie nie znajo. Polska mistrzem Polski. We wszystkim! Mati powiedział, że jest najlepiej, to znaczy, że jest najlepiej, a Andrzej Du*a powiedział, że jak się komuś nie podoba, to napuści na niego motłoch. Do boju, Polskooooooooooo!

 • Stefan Ziemiański

  Oceniono 62 razy 58

  Przykre ale prawdziwe. Niestety. Żadna propaganda i zaklinanie rzeczywistości niczego nie zmienią. Lud PiSowski też kiedyś otrzeźwieje, oby nie było za późno.

 • Giordano Bruno

  Oceniono 51 razy 49

  Najważniejsze, że władza ustawiła się dobrze finansowo.

 • ps11111ps

  Oceniono 52 razy 48

  Korupcja wzrosła???? Jak to możliwe???? Kłamią! To zjawisko, które widzą to nie jest korupcja. To się nazywa imsietopoprostunalezy!

 • kwantax

  Oceniono 43 razy 41

  cytując barda prawicy Jana P. sprzed lat 40:

  "Więc pytamy bardzo grzecznie kiedy to nareszcie pieprznie
  i pytamy nienamolnie kiedy wreszcie pis pisdolnie.

  Hop siup i od nowa pisbolszewicka Polska ludowa,
  Hop siup i od nowa Polska ludowa, bęc"

 • tempa-dzida2

  Oceniono 45 razy 41

  Jeśli Morawiecki mówi, że jesteśmy POTĘGĄ GOSPODARCZĄ, to jesteśmy ...
  Jeśli Duda twierdzi, że KRS może działać, nawet bez list poparcia dla jej członków to KROPKA!
  JEŚLI TAK DALEJ PÓJDZIE, TO BĘDZIEMY POTĘGA GOSPODARCZĄ I KROPKA.
  XXXX
  NIESTETY, ALE TYLKO W "NASZYM" BARAKU ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX