Oferty pracy jednak bez podawania wynagrodzeń? Poseł PiS: Projekt narusza prawo do prywatności

Wszystko wskazuje na to, że oferty pracy wciąż podawane będą bez wynagrodzeń. Projekt opozycji krytykowany jest przez organizacje pracodawców oraz Sąd Najwyższy i związki zawodowe, więc można się spodziewać, że PiS odrzuci go podczas głosowania.

Projekt ustawy, według której brak podania wynagrodzenia przy ofercie pracy groziłby grzywną, pojawił się w grudniu 2019 roku. Projektodawcy tłumaczyli, że wprowadzenie tego typu zapisów do Kodeksu pracy zlikwidowałoby dyskryminację zarobkową, a wprowadzenie jawności w tym aspekcie przyniosłoby korzyści pracownikom. Spotkał się on jednak z falą krytyki z różnych środowisk, więc wszystko wskazuje na to, że zostanie odrzucony podczas głosowania - informuje pb.pl

Zobacz wideo

Oferty pracy bez podawania wynagrodzenia. Poseł PiS: "Projekt narusza prawo do prywatności" 

Wśród przeciwników projektu znalazły się m.in. "NSZZ" Solidarność, Główny Inspektor Pracy, Sąd Najwyższy czy prokurator krajowy. Wyżej wymienione instytucje zwracają uwagę na to, że o ile nie ma nic złego w transparentności w kwestii zarobków, to nałożenie obowiązku podawania kwot pod groźbą grzywny byłoby zjawiskiem negatywnym. Argumentują to chociażby tym, że utajnienie zarobków wpływa na konkurencyjność pomiędzy poszczególnym przedsiębiorstwami. Skrytykowano również samą niejasność przepisów.

W takiej sytuacji projekt Koalicji Obywatelskiej zostanie prawdopodobnie odrzucony przez mających większość posłów PiS. Potwierdza to również dla "Pulsu Biznesu" Bartłomiej Wróblewski, poseł partii rządzącej oraz członek komisji kodyfikacyjnej: 

Oficjalnego stanowiska klubu PiS wobec tego projektu jeszcze nie ma, jednak jest szereg poważnych wątpliwości. Proponowany obowiązek, za którego złamanie pracodawcom groziłaby grzywna, jest bardzo restrykcyjny i uderza np. w prawo do prywatności. Rodziłby on ponadto mnóstwo problemów praktycznych. Intuicja mi podpowiada, że nie poprzemy tego projektu

- mówi.

Zarobki w 2020 roku. Z podwyżkami będzie najgorzej od ponad 5 lat 

W 2020 roku czekać nas może pewne spowolnienie na rynku pracy. Eksperci wskazują, ze nie będzie to dobry czas na zmianę pracy. Ponadto, jak podała firma Grant Thornton Polska, z przeprowadzonego badania wśród przedsiębiorców wynika, że w tym roku tylko co piąta firma planuje podnieść płacę swoim pracownikom. Jest to najgorszy wynik o 2014 roku i połowę gorszy aniżeli w ubiegłych 12 miesiącach. 

Więcej o: