Praga. Może być trudniej o wynajem mieszkania w Airbnb. Czesi mają dość zalewu turystów

Airbnb zaczęło być kłopotem dla wielu turystycznych miast. Tkanka miejska jest niszczona przez krótkoterminowy wynajem, co znacząco wpływa na życia mieszkańców. Kolejnym z miast, które postanowiły wprowadzić zmiany jest czeska Praga.
Zobacz wideo

Airbnb wprowadziło małą rewolucję w sposobie podróżowania. Nie tylko obniżyło znacząco ceny za nocleg w mieście, ale także pozwoliło turystom zbliżyć się do lokalsów i zobaczyć, jak rzeczywiście żyje się w danym mieście. Z czasem jednak idea aplikacji zaczęła ewoluować w stronę, która nie pasuje mieszkańcom miast. Klienci deweloperów i inwestorzy wykupują mieszkania, które używane są tylko pod wynajem, dzięki czemu pomijają szereg różnych przepisów, które należy spełnić otwierając pensjonat czy hotel. W związku z tym w centrum miast więcej jest turystów, niż autochtonów. Ci którzy pozostali w swoich lokalach, też maja niełatwo, bo w podnajmowanych mieszkaniach sąsiadów niekiedy nieustannie toczą się imprezy. Kolejne rady miasta podnoszą ten problem i próbują walczyć z degradacją oryginalnej tkanki miejskiej. Kolejnym miastem, które wprowadza regulacje dotyczące Airbnb, jest czeska Praga.

Praga ograniczy użycie aplikacji Airbnb 

W Pradze mieszka 1,3 mln osób, ale rocznie odwiedzą ją aż 8 mln turystów. To liczby, które wbrew pozorom nie wpływają pozytywnie na samo miasto. Oczywiście, to gigantyczne zyski dla budżetu i kieszeni mieszkańców, ale przy tak olbrzymiej liczbie odwiedzających, wady zaczynają przeważać nad zaletami, a jednym z winowajców jest właśnie Airbnb. Dlatego też burmistrz Pragi postanowił uregulować krótkoterminowy najem, jakiego rodzaju usługą jest popularna aplikacja. 

Jak podaje "The Guardian" Zdenek Hrib, burmistrz stolicy Czech, chce oddać Pragę mieszkańcom, ponieważ Airbnb zmieniło ją w rozproszony hotel. W związku z tym planuje wprowadzić podobne zasady, jakie obowiązują już w Paryżu, Amsterdamie, Londynie, Barcelonie, Berlinie czy Nowym Jorku. Wynajem krótkoterminowy będzie możliwy tylko, jeśli właściciel lokalu rzeczywiście w nim mieszka albo wyjechał na krótki okres, lub też ma wolny pokój, który chce komuś udostępnić.  

Więcej o: