Opłata cukrowa. Podatek od małpek i słodkich napojów coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy
Jak od początku zapowiada rząd, celem zmian jest promocja prozdrowotnych wyborów konsumentów oraz profilaktyka otyłości i związanych z nią chorób. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że po konsultacjach i wysłuchaniu uwag producentów wprowadzono część stałą i zmienną za napoje słodzone.
Dwie opłaty i zwolnienia z podatku
Część stała to 50 gr za każdy litr słodkiego napoju, z kolei część zmienna to 5 groszy za każdy dodatkowy gram cukru, przy przekroczeniu 5 gramów na 100 ml napoju. Dodatkowo 10 groszy za zawartość kofeiny, tauryny bądź guarany - mowa o napojach energetycznych. Maksymalna opłata ma wynosić 1 złoty 20 groszy za litr.
Z opłat zwolnione będą napoje bez dodatku cukru, na przykład 100-procentowe soki owocowe, a także produkty zarejestrowane jako wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, czy żywność dla niemowląt.
>>> Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy
Małpki też opodatkowane
Wojciech Andrusiewicz dodał, że projekt ustawy przewiduje wprowadzenie dodatkowej opłaty od każdej "małpki" czyli butelki alkoholu poniżej 300 mililitrów. Opłatę będą uiszczać hurtownicy. Będzie to 1 złoty od 100 mililitrów małpki wódki 40 procent, oraz 88 groszy od 250 mililitrów małpki wina 40 procent. Połowa pozyskanych w ten sposób pieniędzy ma trafić do gmin, a druga połowa do NFZ - na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
Projekt trafi teraz do Sejmu. Rząd chce, żeby tzw. podatek cukrowy weszła w życie od 1 kwietnia.
Branża sprzeciwia się nowemu podatkowi
Przedsiębiorcy z branż, które obejmie nowa opłata nie podzielają entuzjazmu rządzących. Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy przekonuje, że opłata od małpek jest niezgodna z polskim i unijnym prawem.
Nowelizacja może być niezgodna z artykułem 32 Konstytucji RP, zgodnie z którym wszyscy są wobec prawa równi, wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne (...). Plan wprowadzenia nowelizacji stanowi również naruszenie Dyrektywy 2007/45/WE, która zakazuje dyskryminowania opakowań, które mogą być sprzedawane na terenie UE, a prawo unijne zezwala na sprzedaż wyrobów spirytusowych w objętościach 100 i 200 ml
- argumentuje ZP PPS.
Z kolei Konfederacja Lewiatan wraz z m.in. producentami i przetwórcami żywności w liście do premiera Mateusza Morawieckiego z 30 stycznia nazwała podatek cukrowy "antykonsumenckim, antygospodarczym i antyzdrowotnym".
Skurczą się m.in. przychody z eksportu żywności przedsiębiorstw płacących podatki w Polsce. Nowy podatek, o czym świadczą doświadczenia innych krajów, nie zmniejszy spożycia cukru i nie poprawi staniu zdrowia społeczeństwa, nie ograniczy zjawiska otyłości
- podsumował Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.
-
Luka VAT. Ekonomista miażdży retorykę premiera. "Kłamstwa vatowskie są aż cztery"
-
Mini lockdown w warmińsko-mazurskim. Kolejne regiony powinny mieć się na baczności [WYKRES DNIA]
-
Niemcy. Przemyt wszech czasów. W Hamburgu przechwycono 16 ton kokainy. "To przebija wszystko"
-
Rekordowe zarobki w górnictwie. W grudniu to średnio 18,7 tys. zł. Wszystko przez sowite premie
-
Poseł Lewicy chce dopłaty do 500+ za "dziecko poczęte". Otrzymał zaskakującą odpowiedź
- Osoby, które przejdą w 2021 roku na emeryturę, mogą liczyć na wyższe świadczenie. Przez COVID-19
- Waloryzacja emerytur. Wskaźnik najwyższy od 10 lat, ale najbiedniejsi emeryci zyskają tylko 50 zł
- PIT 2021. Zwrot podatku - jak sprawdzić kiedy go otrzymamy? Ile się czeka?
- Rząd zmieni zasady świadczenia pielęgnacyjnego? Posłanka KO: Znów chcą wyprowadzić rodziców na ulicę
- Nowe obostrzenia na Mazurach. "Rząd nie patrzy racjonalnie. U nas nie było tak, jak w Zakopanem"