Pierwszy samoobsługowy Lewiatan otwarty. Działa całodobowo - także w niehandlowe niedziele

SIeć Lewiatan wystartowała z pierwszym samoobsługowym sklepem. Jest zlokalizowany w Krakowie, działa całą dobę i jest czynny także w niedziele niehandlowe. To kolejna sieć, która testuje sklepy bez sprzedawców.

Jak podają Wiadomości Handlowe, które dotarły do nowej placówki w Krakowie, samoobsługowy sklep Lewiatan to przypominający sporych rozmiarów kiosk z dużą maszyną vendingową, czyli automaty. Podobne do tych, w których kupujemy napój w puszce lub batonik, ale dużo większe. Samoobsługowy Lewiatan przy ul. 29 listopada 57-59 w Krakowie oferuje ponad 200 różnych kategorii spożywczych - od gotowych posiłków po pojedyncze produkty. Wyjątkiem jest alkohol, którego w całodobowym samoobsługowcu nie kupimy, bo ten nie ma możliwości zweryfikowania wieku klienta.

W odpowiedzi na dynamicznie rozwijający się trend convenience, wdrażamy rozwiązania technologiczne, które zwiększają efektywność pracy sklepów oraz odpowiadają na potrzeby klientów, którzy chcą robić zakupy wygodnie, blisko domu, w dogodnych godzinach

- zaznacza Robert Rękas, członek zarządu Lewiatan Holding, cytowany przez branżowy serwis.

Zakupy samoobsługowe w niedziele niehandlowe

Sieć Lewiatan zapowiada, że ma w planach kolejne samoobsługowe, całodobowe sklepy w nowym formacie. Placówki mają działać także w niedziele niehandlowe, a zatowarowanie zaplanowano w każdą sobotę przypadającą w przeddzień niedzieli bez handlu. Oznacza to, że świeży asortyment będzie dostępny dla klientów samoobsługowca dokładnie w niedzielę objętą zakazem - aby go nie łamać, Lewiatan nie będzie tego dnia uzupełniał ewentualnych braków z zapasach.

Proces zakupowy jest prosty i przypomina ten w popularnych automatach z kawą. Wybieramy produkty, automat je sięga, gromadzi i transportuje do odpowiedniego okienka wydawczego, gdzie płacimy za zakupy kartą lub Blikiem, wykorzystując multimedialny panel dotykowy.

>>> Nadchodzi zaostrzenie zakazu handlu. Jak uderzy to w pracowników tego sektora?

Zobacz wideo

Konkurencja też idzie w sklepy samoobsługowe

Nowym formatem sklepów samoobsługowych czynnych całodobowo zainteresowane są także konkurencyjne sieci handlowe. W grudniu 2019 r. swój pierwszy obiekt tego typu w Polsce otworzył Carrefour. Placówka zlokalizowana jest na warszawskiej Białołęce, działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, na podobnych zasadach, co sklep Lewiatana w Krakowie. Zlokalizowany przy ul. Światowida 18 sklep ma charakter pilotażowy - jeśli przyjmie się, francuska sieć otworzy kolejne.

Biedronka - sieć marketów Jeronimo Martins - testuje aktualnie podobne rozwiązania w Portugalii. Pierwszym w pełni autonomicznym sklepem samoobsługowym otwartym w Polsce był Take & Go, który pojawił się w Poznaniu we wrześniu ubiegłego roku. W roku 2020 sieć zapowiedziała otwarcie kolejnych 20 placówek w Krakowie i w Warszawie.

Więcej o: