Szalony rajd Tesli na giełdzie. Najpierw rekord, a później mocny zjazd. Co się dzieje?

Daniel Maikowski
Tesla gwarantuje nam w ostatnich dniach prawdziwą huśtawkę nastrojów. Firma Elona Muska we wtorek osiągnęła na giełdzie rekordowe 968 dolarów za akcję, ale już dzień później notowania spadły o prawie 20 procent. Powodów takiej sytuacji jest kilka.
Zobacz wideo

Giełdowy rajd Tesli Motors rozpoczął się pod koniec stycznia, gdy firma motoryzacyjna pochwaliła się wynikami za ostatni kwartał. Były one nadzwyczaj dobre. Po pierwsze, to już drugi kwartał z rzędu z zyskiem (co wcześniej się nie zdarzało). Po drugie, Elon Musk potwierdził, że Model Y znajduje się w produkcji, a do klientów trafi jeszcze w marcu. To sytuacja bez precedensu, bo wcześniej Tesla przyzwyczaiła nas do dużych opóźnień w dostarczaniu na rynek nowych aut.

W środę 29 stycznia akcje spółki na giełdzie zwyżkowały do poziomu 581 dolarów, a kapitalizacja osiągnęła poziom 104,72 mld dolarów. Tesla stała się drugą najdroższą firmą motoryzacyjną na świecie, wyprzedzając Volkswagena. Pierwsze miejsce wciąż zajmuje japońska Toyota.

To był jednak dopiero początek. Od ubiegłego piątku do wtorku akcje Tesli Motors poszybowały w górę o kolejne 36 procent, osiągając w pewnym momencie historyczny rekord 968 dolarów.  Przy tej wycenie kapitalizacja rynkowa spółki sięgnęła - bagatela - ponad 165 mld dolarów.

Wpływ na tak gigantyczny wzrost wyceny miały również informacje przekazane przez dyrektora finansowego firmy Panasonic, Hirokazu Umedę. Okazało się, że wspólna inwestycja dwóch koncernów, czyli fabryka Gigafactory w Newadzie, po raz pierwszy zaczęła przynosić zyski.

TeslaTesla Investing.com

Tesla mocno traci na giełdzie. W tle koronawirus

Szybko okazało się, że łaska inwestorów na pstrym koniu jeździ. Po rekordach przyszedł czas na brutalną weryfikację nastrojów. W środę akcje Tesli traciły ponad 20 procent. Ostatecznie sesja zamknęła się na -17 proc., ale w trakcie handlu posesyjnego akcje potaniały o kolejne 7 procent. 

Skąd ten nagły zjazd? Jak wskazuje Bloomberg, mogły się do niego przyczepić słowa Tao Lina, wiceszefa chińskiego oddziału Tesli. Poinformował on, ze w fabryce w Szanghaju, gdzie powstaje Model 3, dojdzie do opóźnień w dostawach. Powodem jest trwająca epidemia koronawirusa.

Drugim powodem są emocje inwestorów. Trudno znaleźć inną spółkę giełdową, która w ostatnim czasie notowałaby takie wahania kursu. Oczywiście nawet po środowych spadkach Tesla wciąż może mówić o bardzo udanym początku roku na giełdzie. Od 1 stycznia akcje amerykańskiego koncernu zdrożały o 71 procent., a na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy - aż o 140 procent.

Więcej o:
Komentarze (21)
Szalony rajd Tesli na giełdzie. Najpierw historyczny rekord, a później mocny zjazd. Co się dzieje?
Zaloguj się
 • cob22

  Oceniono 12 razy 6

  To po prostu hazard, nie ma nic wspolnego z gospodarka. Tesla to tak i tak banka, ktora kiedys peknie.

 • trevor_francis

  Oceniono 4 razy 4

  Ubaw :)
  Powod jest JEDEN. Kretynskie info nt firmy, koronowirus etc, nie maja nic wpsolnego z cenami akcji. Cene reguluje spelkulacja, za sprawa ktorej 1% bogaci sie co dnia o kolejne setki miliardow fiat money. Wyniki firm nie maja nic wspolego z cenami ich akcji, alebo bardzo niewiele. Popatrzcie na akcje Boeniga. Powinny leciec na leb na szyj od czsu jaj z 737...., bo to praktycznie bakrut. A 2 stycznia 2020 byly o 4 dolary drozsze niz 2 stcycnia 2019.
  Buaahahaha .

 • dynia71

  Oceniono 4 razy 4

  prawda jest taka, że ten rajd w górę to było wyciskanie grających na spadki, którzy w popłochu zamykali stratne pozycje biorąc na wyścigi akcje z prawej strony arkusza. Do tego systemy kto brał Shorty na kredyt zamykały pozycje dokładając popytu. Klasyka, szczególnie, że jeszcze do niedawna pozycji krótkich na Tesli było aż na 18% akcji spółki. Ogromna ilość co przy wzroście kazało grającym na spadki uzupełniać depozyty, grube depozyty. System ich wyczyścił, a kto zajął nowe pozycje to się okaże za chwilę. tak się kończy gra na spadki... czasami :)

 • jac_l_w

  Oceniono 3 razy 3

  Parę dni temu akcje bezsensownie drożały, w realu nie stało się nic, co by tę zwyżkę uzasadniało. Wczoraj na podobnej zasadzie taniały. Teslowych "inwestorów" cechuje bardzo duża odporność na materialne sygnały z Tesli, a jednocześnie duża podatność na opinie analityków, którzy swoje prognozy opierają na własnych życzeniach, uzasadniając je czasami zupełnie absurdalnie, jak choćby tym wirusem, o którym raczej nikt nie dowiedział się w nocy z wtorku na środę. Z kolei uruchomienie produkcji modelu Y może poprawić wyniki firmy, ale dopiero w drugim kwartale, przekonamy się o tym pod koniec lipca po ogłoszeniu tych wyników. Jak dotychczas niezauważone pozostały ostatnie uwagi Muska na temat autonomicznej jazdy, a wynikało z nich, że system FSD będzie dostępny dla niektórych klientów w wersji testowej, może już pod koniec roku, ale wcale nie będzie zdolny jeździć wszędzie i w każdych warunkach - czyli że de facto go nie będzie, więc o milionowej flocie autonomicznych samochodów w roku 2020 można zapomnieć.

 • kaczkodan

  Oceniono 5 razy 3

  Ta firma nie przyniosła zysku przez 15 lat nie mając żadnej konkurencji na niszowym rynku, teraz wszyscy robią samochody elektryczne. Tesla nie ma już żadnej istotnej przewagi technologicznej. Szanse na to że Tesla zarobi pieniądze uzasadniające kursy akcji 0.
  To z pewnością najdroższa marka świata, powinni zająć się leasingiem marki. Telewizory tesla, telefony tesla, itd. Tak odwrotność OEM. Chcesz sprzedawać pod marką Tesla - płacisz haracz 10% wartości sprzedaży.

 • lamer1980

  Oceniono 4 razy 2

  Nie zapomnijcie też o tym że w ostatnim kwartale zeszłego roku wszystkie swoje akcje Tesli sprzedał fundusz z Arabii Saudyjskiej. Był on jednym z największych udziałowców, sprzedawał w cenach pomiędzy 250 a 400 USD. Sprzedać tuż przed samym wzrostem - bezcenne...
  Arabscy geniusze finansowi :)

 • ks-t

  Oceniono 3 razy 1

  Sprzedam psa za milion, albo, w ostateczności, wymienię na dwa koty po pół miliona.

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 0

  co sie dzieje?
  dyma frajerow, nie pierwszy raz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX