Koronawirus. Produkcja smartfonów będzie najniższa od lat z powodu epidemii. Problemy w Apple i Huawei

Koronawirus może wpłynąć na globalną produkcję smartfonów. W pierwszym kwartale 2020 roku ma spaść ona o 12 proc. do 275 mln sztuk. To najniższy poziom od pieciu lat.
Zobacz wideo

Prognoza dotycząca pierwszych trzech miesięcy 2020 roku została przygotowana przez firmę analityczną TrendForce. Eksperci wskazują, że spowolnienie na rynku smartfonów spowodowane epidemią koronawirusa odczują najwięksi gracze, jak chociażby Huawei czy Apple - podaje Reuters

Koronawirus. Huawei i Apple odczują epidemię na własnej skórze 

Jak wynika z analizy TrendForce od stycznia do marca wyprodukowanych będzie 275 mln smartfonów, czyli o 12 proc. mniej aniżeli w analogicznym okresie 2019 roku. "Opóźnione wznowienia pracy oraz niepewność co powrotów pracowników spowodują, że miesięczne dostawy kluczowych komponentów będą przesunięte w czasie. Wpłynie to negatywnie na postęp w produkcji telefonów" - analitycy uznają za główne powody słabego pierwszego kwartału na rynku smartfonów

Zgodnie z ich szacunkami, produkcja Apple spadnie o 10 proc., natomiast Huawei zanotuje w tym aspekcie straty rzędu 15 proc. Co ciekawe, światowy lider pod względem produkcji smartfonów, czyli Samsung najmniej odczuje problemy związane z epidemią koronawirusa. W odróżnieniu od konkurentów koreańskie przedsiębiorstwo posiada główną bazę produkcyjną w Wietnamie. Spadek produkcji Samsunga kształtuje się na poziomie zaledwie 3 proc. 

Koronawirus uderza nie tylko w rynek smartfonów 

Koronawirus tylko w Chinach zabił już ponad 1000 osób. Szerząca się epidemia powoduje, że spora część kraju jest sparaliżowana. Podobne problemy, co rynek smartfonów czekać będą inne branże. Hyundai oraz Kia były zmuszone wstrzymać produkcje w swoich fabrykach. Spowodowane było to tym, że chińscy podwykonawcy nie byli w stanie dostarczyć sprzętu. Jeśli epidemia nie zostanie zahamowana, analogiczne przykłady będą się mnożyć. 

>>> Dowiedz się więcej: Chiny. Xi Jinping znów pokazuje się publicznie. W maseczce. Koronawirus uderzy w gospodarkę

Więcej o: