Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 5 tys. zł dochodu? Ile będziemy płacić miesięcznie?

Bezdzietne małżeństwo zarabiające 5 tys. zł może liczyć na kredyt w wysokości ponad 500 tys. zł. Tak duża pożyczka wiąże się ratą kredytu na poziomie 2100-2200 zł miesięcznie.

Bezdzietne małżeństwo zarabiające po 2 tys. zł "na rękę" na podstawie umowy o pracę może liczyć na kredyt rzędu 450-500 tys. zł - tak wynika z porównania bankier.pl. Para musi posiadać jednak 20 proc. wkładu własnego, a pożyczka przyznana zostanie im na okres 30 lat. Banki sprawdzą także ich przeszłość kredytową.

Zobacz wideo

Kredyt hipoteczny. 500 tys. kredytu i rata w wysokości ponad 40 proc. dochodów

Jak wynika z analizy, tylko trzy banki są w stanie zaoferować maksymalną zdolność kredytową powyżej 500 tys. zł. Uśredniając, można liczyć na pożyczkę rzędu 430-490 tys. zł. Taką ofertę jest w stanie przedstawić sześć z 13 banków. Najbardziej konserwatywny bank jest natomiast skłonny pożyczyć wyżej opisanemu małżeństwu "zaledwie" 365 tys. zł. Kredyt na poziomie 450 tys. zł przy 20 proc. wkładu własnego pozwala na zakup nieruchomości wartej ok. 560 tys. zł. 

>>> Czytaj także: Ceny mieszkań. Koszt wynajmu średnio o 200 zł wyższy niż rata kredytu hipotecznego na podobny lokal

Przy stosunkowo niewielkich zarobkach miesięczna rata kredytu pochłaniać będzie ok. 40-45 proc., czyli 2000-2300 zł. W przypadku wyższych zarobków banki zabierają częściej większy procent dochodów. Warto jednak zauważyć, że przy racie w wysokości ok. 2200 zł zł netto małżeństwu na życie zostanie zaledwie 2800 zł miesięcznie. Ponadto, trzeba mieć na względzie, że kredyty hipoteczne udziela się przy zmiennej stopie procentowej. Oznacza to, że w przyszłości wysokość rat może ulec zmianie na niekorzyść kredytobiorców. 

Kredyty hipoteczne jedynym sposobem na zakup mieszkania? 

W dobie rosnących cen mieszkań kredyty hipoteczne to jedyna możliwość na kupno nieruchomości. W 2019 roku Polacy łącznie na ten cel pożyczyli 65 mld zł, co zbliżyło ich do rekordu z 2008 roku. Miniony rok był również udany pod względem liczby oddanych do użytku mieszkań. Wykończono w nim 207,2 tysięcy nieruchomości, co jest wzrostem aż o 12 proc. w porównaniu do 2018 roku. Taki wynik jest porównywalny z erą Edwarda Gierka. 

Więcej o:
Komentarze (6)
Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 5 tys. zł dochodu? Ile będziemy płacić miesięcznie?
Zaloguj się
 • krissydney

  Oceniono 4 razy 4

  Buhaha!! Ze 2 tygodnie temu był artykuł ile kredytu dadza z 7 tys dochodu . Za tydzień będzie o kredycie mieszkaniowym dla emeryta . Ostatnie miesiace przed pęknieciem bańki ?

 • adam3407

  Oceniono 2 razy 0

  Na co bankom tacy niewypłacalni niewolnicy?

 • marcin2pl

  Oceniono 1 raz -1

  Niezależnie od wynagrodzenia, warto postarać się o kredyt i skorzystać np. z poręczeń rodziny. Osobiście kupiłem już mieszkanie, ale szukam teraz czegoś pod inwestycję (wynajem) i póki co, bardzo mocno zainteresowała mnie oferta Modern Space, czyli mikroapartamentów w Warszawie – wysoki standard, niski metraż, będzie łatwo wynająć.

 • rownowaznik

  Oceniono 1 raz -1

  Hmm 2 osoby x "2 na rękę" == 2200 + 2800 ?!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX