Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty hipoteczne. W 2019 roku prawie pobili rekord

W dobie rosnących cen mieszkań kredyty hipoteczne to jedyna możliwość na kupno nieruchomości. W 2019 roku Polacy łącznie na ten cel pożyczyli 65 mld zł, co było kwotą niewiele niższą od boomu kredytowego z 2008 roku.

Sytuacja na rynku nieruchomości wciąż ma się zaskakująco dobrze. W 2019 roku rozpoczęto budowę rekordowo dużej liczby mieszkań. Drastyczne podwyżki cen mieszkań nie zniechęcają Polaków do brania kredytów hipotecznych. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" na podstawie danych Biura Informacji Kredytowej, w minionym roku na zakup nieruchomości pożyczyliśmy łącznie 65 mld zł, co było kwotą porównywalną z boomem kredytowym z 2008 roku (66,3 mld zł). 

Zobacz wideo

Polacy coraz chętniej biorą kredyty hipoteczne. Prognozy ekspertów okazały się zaniżone

W ciągu roku wartość kredytów wzrosła o 15 proc. Spotkało się to z zaskoczeniem ekspertów z BIK, którzy prognozowali, że wartość ta będzie wyższa o "zaledwie" 8 proc. Względem 2018 roku o 36 proc. wzrosła liczba kredytów zaciągniętych na kwotę powyżej 350 tys. zł, co dla sporej liczby gospodarstw wiąże się ze sporym obciążeniem. Wpływ na to mogła mieć podwyżka cena mieszkań, do której doszło w ubiegłym roku. Polacy sięgali chętniej po kredyty hipoteczne również z powodu rekordowo niskich stóp procentowych. Miniony rok był również rekordowym pod względem zarobków. Dzięki temu automatycznie rosła wysokość pożyczanych kwot. 

Na razie nie wiadomo jednak, jak sytuacja na rynku kredytowym oraz nieruchomościowym będzie prezentować się w bieżącym roku. Nic nie wskazuje na to, że zmniejszy się liczba budowanych mieszkań, gdyż, jak wskazują eksperci, rynek wciąż jest nienasycony. Wciąż brakuje od 2,1 mln do nawet 2,9 mln mieszkań. Podwyżki cen mieszkań skłania jednak banki do podnoszenia opłat. Marże są najwyższe od dziewięciu lat, rosną również prowizje oraz inne koszty związane z zakupem nieruchomości.

>>> Dowiedz się więcej: Banki chcą więcej za kredyty hipoteczne. Marże najwyższe od 9 lat. Drożeją nie tylko mieszkania

W przypadku kredytów hipotecznych należy pamiętać, że udzielane są przy zmiennej stopie procentowej, co oznacza, że w przyszłości raty mogą ulec podwyższeniu. Trzeba to brać pod uwagę podczas brania kredytów hipotecznych, gdyż w wielu przypadkach co miesiąc należy oddawać nawet 50 proc. dochodów, co przy kolejnych podwyżce rat może okazać się problematyczne. 

>>> Wszystko, co chcesz wiedzieć o kredytach hipotecznych przy rożnych dochodach: 

Więcej o:
Komentarze (15)
Polacy coraz chętniej sięgają po kredyty hipoteczne. W 2019 roku prawie pobili rekord
Zaloguj się
 • zbik_kapitan

  Oceniono 3 razy 3

  "W 2019 roku prawie padl rekord"
  Czyli nie padl. Mega wiadomosc.

 • lob2

  Oceniono 4 razy 2

  Co mi to daje,że buduje się mieszkania,jak ich nie można dostać,tylko trzeba kupić za prawie pół miliona złotych.Kogo na to stać?????? Za PRL dostało się mieszkanie za kaucję i każdego pracującego było na to stać,a teraz musisz się zadłużyć i nie wiadomo kiedy to się spłaci.Przyjdzie choroba i klapa,ani pieniędzy ani mieszkania.Takie układy to nie dla zwykłych roboli ,tylko milionerów.

 • mar.rod81

  Oceniono 1 raz 1

  Codziennie artykuł na temat rynku nieruchomości, od kredytów hipotecznych, po taniej już nie będzie, od rekordowych zysków deweloperów, po super zwroty z najmu.... widać, że zaczyna sprzedaż siadać i trzeba wyciskać cytrynę póki można. Dobrze, że mam swoje M bez kredytu i jestem poza tym g...m :) Żyje się dużo bardziej spokojnie i bezstresowo nie musieć spłacać co miesiąc 2k raty.

 • ejbacpis

  0

  Co za indolent umysłowy wymyśla takie teksty? "Polacy coraz chętniej biorą kredyty..."??? To nie chęć powoduje Polakami tylko MUS. NIKT nie chce się zadłużać na wiele lat... jedynie MUSI.

 • farcry3

  0

  Wziąć kredyt z maksymalnymi marżami, jakie teraz banki narzuciły , na górce cenowej na 15-30 lat. Będa problemy. Teraz jest czas na sprzedawanie mieszkań a nie na ich kupno

 • cztery0000ziobra

  0

  Pokolenie nie pamiętające PRL nie umie żyć inaczej jak na kredyt. Nie wiedzą, że najpierw się zarabia, a potem wydaje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX