Sytuacja na rynku nieruchomości wciąż ma się zaskakująco dobrze. W 2019 roku rozpoczęto budowę rekordowo dużej liczby mieszkań. Drastyczne podwyżki cen mieszkań nie zniechęcają Polaków do brania kredytów hipotecznych. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" na podstawie danych Biura Informacji Kredytowej, w minionym roku na zakup nieruchomości pożyczyliśmy łącznie 65 mld zł, co było kwotą porównywalną z boomem kredytowym z 2008 roku (66,3 mld zł).
W ciągu roku wartość kredytów wzrosła o 15 proc. Spotkało się to z zaskoczeniem ekspertów z BIK, którzy prognozowali, że wartość ta będzie wyższa o "zaledwie" 8 proc. Względem 2018 roku o 36 proc. wzrosła liczba kredytów zaciągniętych na kwotę powyżej 350 tys. zł, co dla sporej liczby gospodarstw wiąże się ze sporym obciążeniem. Wpływ na to mogła mieć podwyżka cena mieszkań, do której doszło w ubiegłym roku. Polacy sięgali chętniej po kredyty hipoteczne również z powodu rekordowo niskich stóp procentowych. Miniony rok był również rekordowym pod względem zarobków. Dzięki temu automatycznie rosła wysokość pożyczanych kwot.
Na razie nie wiadomo jednak, jak sytuacja na rynku kredytowym oraz nieruchomościowym będzie prezentować się w bieżącym roku. Nic nie wskazuje na to, że zmniejszy się liczba budowanych mieszkań, gdyż, jak wskazują eksperci, rynek wciąż jest nienasycony. Wciąż brakuje od 2,1 mln do nawet 2,9 mln mieszkań. Podwyżki cen mieszkań skłania jednak banki do podnoszenia opłat. Marże są najwyższe od dziewięciu lat, rosną również prowizje oraz inne koszty związane z zakupem nieruchomości.
>>> Dowiedz się więcej: Banki chcą więcej za kredyty hipoteczne. Marże najwyższe od 9 lat. Drożeją nie tylko mieszkania
W przypadku kredytów hipotecznych należy pamiętać, że udzielane są przy zmiennej stopie procentowej, co oznacza, że w przyszłości raty mogą ulec podwyższeniu. Trzeba to brać pod uwagę podczas brania kredytów hipotecznych, gdyż w wielu przypadkach co miesiąc należy oddawać nawet 50 proc. dochodów, co przy kolejnych podwyżce rat może okazać się problematyczne.
>>> Wszystko, co chcesz wiedzieć o kredytach hipotecznych przy rożnych dochodach: