Minister Sasin sugeruje państwowym spółkom konsolidację. Podał przykład Energi
- To jest pytanie, przed którym stoimy i musimy na nie odpowiedzieć, czy korzystnym dla gospodarki byłaby konsolidacja spółek energetycznych - dywagował podczas konferencji minister Sasin. Jako przykład podał Energę, wobec której zostało złożone wezwanie do wykupu akcji przez Orlen. Tym samym minister aktywów państwowych dał do zrozumienia, że w tym kontekście zastanawia się również nad innymi spółkami państwowymi. Zdaniem Jacka Sasina należy przemyśleć czy powinny one funkcjonować w obecnej strukturze, czy też może powinny zostać skonsolidowane, "dając dobre efekty dla gospodarki".
>>> LOT chce kupić linie Condor. "Wchodzą w nieznany dla siebie segment rynku"
Klimatyczne wyzwania dla energetyki
Minister Sasin podkreślił, że branża energetyczna stoi przed zmianami i nowymi wyzwaniami, na co wpływ ma chociażby polityka klimatyczna Unii Europejskiej.
Co do samego pomysłu konsolidowania spółek Skarbu Państwa wielokrotnie deklarowałem przekonanie, że jest to jest kierunek właściwy żeby tworzyć rzeczywiście duże podmioty, które po skonsolidowaniu tych budżetów inwestycyjnych byłyby w stanie nie tylko do znacznie większych inwestycji, ale też dużo skuteczniej rywalizować z innymi podmiotami, które działają w danych branżach
- podkreślał Jacek Sasin.
Przypomniał także, że podobnym efektom ma służyć proces konsolidacji Lotosu i Orlenu, który został podjęty jeszcze przed zawiązaniem Ministerstwa Aktywów Państwowych. - Ten proces się toczy, jest na etapie zgód antymonopolowych w Komisji Europejskiej, mamy wielką nadzieję, że zakończy się pomyślnie i będziemy mogli te działania przeprowadzić - mówił minister Sasin. Jednocześnie nie zdradził, czy myśli o jakichś konkretnych przedsięwzięciach. - Jeszcze za wcześnie o tym mówić - podsumował.
Przegląd w państwowych spółkach
Jacek Sasin, wbrew wcześniejszym deklaracjom, dopuszcza kadrowe roszady na stanowiskach kierowniczych w spółkach Skarbu Państwa. Podkreśla jednak, że jeśli do nich dojdzie, będą wynikać nie z końcówki kadencji, a krytycznej oceny pracy.
Nie wykluczam, że nastąpią zmiany, które nie będą wynikać z końca kadencji, ale z krytycznej oceny pracy zarządów
- ocenił minister Sasin.
Obecnie trwa przegląd "pod kątem dobrego zarządzania". Przypomnijmy, że Sasin jako minister aktywów państwowych odpowiada za spółki takie jak PKN Orlen, KGHM, PZU, Tauron, Lotos, Energa, Enea, czy Poczta Polska. Łączna wartość zarządzanego przez niego portfolio spółek sięga 100 mld zł.
-
Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE
-
Polskie szczepionki na koronawirusa - supertanie, supernowoczesne i bez żadnego rządowego wsparcia
-
Właściciele domów będą zgłaszać, czym ogrzewają budynek. Wysokie kary dla tych, którzy tego nie zrobią
-
Amazon czy Allegro - gdzie jest taniej? Analiza 1000 produktów daje odpowiedź
-
Co ze szczepieniem ozdrowieńców? Michał Dworczyk przedstawił plan - tylko jedna dawka
- Dodatki do renty i emerytury również podlegają waloryzacji. Jakie są nowe kwoty?
- Afera Amber Gold. Część wierzycieli nie otrzyma zadośćuczynienia
- Dwanaście miesięcy koronawirusa w Polsce na dwunastu wykresach. Tak zmieniały się liczby i nastroje
- Biedronka znów rozdaje niektóre produkty za darmo. Znamy szczegóły promocji
- PIT 2021. Jak sprawdzić, czy mój PIT za 2020 rok został rozliczony?