Leszek Balcerowicz o potencjalnym zakupie mBanku przez Bank Pekao: "Ścigamy się z Putinem"

Według doniesień medialnych Bank Pekao S.A. jest zainteresowany kupnem mBanku. Prof. Leszek Balcerowicz ostrzega przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami takiej transakcji. "Ścigamy się z Putinem pod względem udziału Państwa w sektorze bankowym" - powiedział w rozmowie z wp.pl.

Temat sprzedaży mBanku jest obecny w mediach od kilku miesięcy. Od pewnego czasu jako jednego z potencjalnych kupców podaje się bank Pekao S.A. Na razie nie wiadomo, czy transakcja jest w ogóle możliwa, gdyż pojawiają się pogłoski, że Commerzbank, który jest głównym akcjonariuszem mBanku, planuje odłożyć sprzedaż. Ponadto, prezes mBanku Cezary Stypułkowski stwierdził, że w przypadku transakcji lepszy byłby inwestor, który nie jest obecny na krajowym rynku

Zobacz wideo

Leszek Balcerowicz o planach Bank Pekao: "Ścigamy się z Putinem"

W podobnym, negatywnym tonie w rozmowie z wp.pl wypowiedział się prof. Leszek Balcerowicz. Ekonomista skrytykował politykę rządu, który coraz mocniej ingeruje w krajowy sektor bankowy. 

Nie chodzi o repolonizację, ale o nacjonalizację. To język propagandy. Doktryna PiS zdaje się świadczy, że dla nich narodowe jest tylko to, co państwowe, a to już socjalizm. Będziemy ścigać się z Putinem, jeżeli chodzi o udział własności państwowej w bankach. W tej chwili Polska jest na czwartym miejscu – po Białorusi, Rosji, Słowenii. 

- mówił były minister finansów. 

Obecnie mBank to czwarty największy bank w kraju pod względem aktywów (152 mld zł).  Wartość pakietu kontrolnego akcji mBanku na GPW to ok. 11 mld zł. Według informacji medialnych, cena za pakiet akcji banku może oscylować wokół 13-16 mld zł. Nie wiadomo, czy ta kwota jest realna, gdyż na bankiem stoi widmo niepewności w postaci kredytów walutowych

>>> Dowiedz się więcej: ING, mBank i Pekao ostrzegają przed oszustami. Naciągają na inwestycję w kryptowaluty

Więcej o:
Komentarze (304)
Leszek Balcerowicz o kupnie mBanku przez Bank Pekao: "Ścigamy się z Putinem"
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 60 razy 38

  Balcerowicz nie ma co się obawiać - bankami zarządzają świetni sprawdzeni fachowcy od SKOKów i GetBacku

 • feldkuratkatz

  Oceniono 63 razy 37

  Nie , nie ścigamy się. To Putin za pośrednictwem swojej agentury kupuje sobie (żeby było śmieszniej - za nasze pieniądze) po kawałku Polskę.

 • arkon4

  Oceniono 43 razy 27

  Pamiętam jak chcieli za 1 zł przejąć i znacjonalizować banki Czarneckiego...Na razie nie wyszło konusowi i jego pachołkom...

 • wranek

  Oceniono 35 razy 23

  Powiem tak: gdyby w 1990 roku ministrem finansów był Kaczynski, to w Polsce mielibyśmy Ukraine. Albo, gorzej.
  Na szczescie mielismy Balcerka.

 • nowyemeryt

  Oceniono 48 razy 20

  Kto dzisiaj słucha w Polsce poważnych ekonomistów ?
  To jest wołanie o rozsądek ,dzisiaj rozdawanie socjalu jest podstawą ekonomii!

 • jerz1444

  Oceniono 37 razy 19

  Przecież PKO SA "należy" do ziobry i jego bandy. Jak dokupią drugi bank to będą mogli więcej i dłużej kraść, bo zatrudnianie za kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie kilkudziesięciu członków rodzin "sędziów dojnej zmiany" nie mających żadnego wykształcenia na takie stanowiska to jest zwykła kradzież. A kraść mogą bo PKO SA nie podlega pod "ministra" Sasina.

 • jerz1444

  Oceniono 27 razy 17

  Większość pisowskich ciemniaków nie rozróżnia PKO SA od PKO BP SA. Ten pierwszy jest z żubrem i jest dojony przez Ziobrę a ten drugi jest dojony przez Glapińskiego i jego bandę.

 • laszczyny

  Oceniono 18 razy 12

  Dzień transakcji będzie dniem mojego wypowiedzenia umowy . Nie będę uczestniczył w tym PISoBOLSZEWICKIM SKOK- u na kasę.

 • sebastians58

  Oceniono 17 razy 11

  Czym rozni sie polska od wschodniej europy? , niczym to ten sam gatunek ludzi ta sama mentalnosc , najwyrazniej widac to w polityce , gospodarce ten sam model rzadzenia . Nie dobrnelismy do pelnej demokracji tak samo jak te ze wschodu zeszlismy w pewnym momencie z tej drogi. Kaczynski moze sobie podac reke z Putinem i zameldowac Obywatelu robota zostala wykonana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX