PIT 2020. Od kiedy można rozliczyć podatki? Za chwilę zostanie uruchomiony portal Twój e-PIT

Dokumenty podatkowe wypełniane są już przez pracodawców. Pracownicy jednak dotąd nie mogli jeszcze rozliczyć się z urzędem skarbowym. Kiedy trzeba rozliczyć PIT 2020? Kiedy zacznie działać portal Twój e-PIT?
Zobacz wideo

Od początku roku księgowi wypełniają formularze deklaracji podatkowych. PIT 2020 jest dość specyficzny, ponieważ rozliczenie podatkowe zaczyna się w późniejszym terminie. Póki co, swoje obowiązki musieli spełnić pracodawcy. W styczniu należało dostarczyć do Urzędy Skarbowego formularze PIT-6 oraz PIT-11. Ten drugi formularz służy pracownikom do rozliczenia swoich podatków, a pracodawca ma obowiązek dostarczyć go zatrudnionym przez siebie osobom do końca lutego. Można rozliczyć się także w prostszy i szybszy sposób, przez rządowy portal Twój e-PIT. 

Kiedy rozliczyć podatki na Twój e-PIT

Deklaracje podatkowe do Urzędu Skarbowego można już dostarczać od paru tygodni. Nie znaczy to, że urząd je rozpatrzy ponieważ PIT 2020 rozliczany jest dopiero od 15 lutego. Wtedy też zostanie uruchomiony portal Twój e-PIT. Tam na podatników rozliczających się formularzami PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38 czekają gotowe deklaracje. Należy je tylko potwierdzić lub odliczyć ulgi. Jeśli tego nie zrobimy, deklaracja zostanie uznana za złożoną, ale dopiero 30 kwietnia, gdy mija termin rozliczenia podatków. Robiąc to wcześniej, otrzymamy szybciej zwrot nadpłaty podatku, na dokonanie którego skarbówka ma 45 dni.

Co jeszcze warto wiedzieć o deklaracjach podatkowych za 2019 rok?

Więcej o: