Sejm przyjął ustawę o podatku od cukru i "małpek". Ma być dużo drożej, ale dopiero po wyborach

Sejm przyjął tzw. ustawę cukrową. Zakłada ona nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem cukrów, substancji słodzących, kofeiny czy tauryny. Dodatkowa opłata zostanie nałożona także na napoje alkoholowe w tzw. "małpkach", tj. buteleczkach do 300 ml. Za ustawą głosowało 254 posłów, 169 było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu.

Dodatkowa opłata od napojów słodzonych ma wynosić przynajmniej 50 gr za każdy litr. Jeśli w napoju będzie więcej niż 5 g cukrów na 100 ml produktu, opłata będzie jeszcze wyższa - o 5 gr za każdy dodatkowy gram cukru w litrze napoju. Kolejne 10 gr opłaty na litr ma być nałożone na napoje z dodatkiem tauryny lub kofeiny.

Opłata za małpki, czyli napoje alkoholowe w butelkach o pojemności do 300 ml, ma z kolei wynosić 25 zł na każdy litr 100-procentowego alkoholu. Przykładowo, dodatkowa opłata od buteleczki 200 ml wódki 40 proc. wyniesie 2 zł. 

Podatek cukrowy i od małpek zapłacą m.in. hurtownie, ale siłą rzeczy ostatecznie więcej za napoje słodzone czy alkohol w małych butelkach zapłacą konsumenci. Z opłaty całkowicie zwolnione będą m.in. napoje zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego oraz napoje izotoniczne.

Nowe opłaty mają obowiązywać od 1 lipca br. To jedna ze zmian z ostatnich dni - wcześniej Ministerstwo Zdrowia planowało, że zmiany wejdą w życie już 1 kwietnia br. Powodem przesunięcia wejścia w życie nowych opłat mają być prośby ze strony m.in. sektora handlowego w związku z koniecznością dostosowania się do nowych reguł.

Zobacz wideo Na co powinny być przeznaczone pieniądze z podatku od cukru?

Podatku od cukru i "małpek", czyli dodatkowe miliardy złotych

Z rządowych szacunków wynika, że wysokość wpływów z opłat od słodzonych napojów za 2020 rok ma wynieść ok. 3,2 mld zł w skali roku (a więc za pół roku 2020 r. ok. 1,6 mld zł). 96,5 proc. podatku cukrowego ma trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na walkę z nadwagą i otyłością. 

Z kolei w przypadku opłaty alkoholowej, dochód dla budżetu ma wynieść 500 mln zł. 50 proc. tej kwoty ma trafiać do gmin, proporcjonalnie do wpływów uzyskiwanych z tej opłaty, kolejne 50 proc. stanowić ma przychód NFZ.

Mimo, że jednym z celów ustawy jest zniechęcenie Polaków m.in. do picia słodkich napojów (Coca-Cola szacuje, że jej napoje podrożeją o 50-100 proc.), to szacunki rządu z tzw. oceny skutków regulacji wskazują, że wpływy z podatku będą stałe w najbliższych 10 latach - co oznaczałoby, że spożycie napojów wcale by nie spadało. Stąd głosy, że cel ustawy jest przede wszystkim fiskalny.

Z drugiej strony, w ostatnich dniach NFZ opublikował "deklarację poparcia dla wprowadzenia opłaty prozdrowotnej", którą poparło już ponad 500 osób ze środowisk naukowych.

Czytaj też: Rząd zmienia zdanie ws. podatku od cukru i małpek. Podwyżki cen dopiero po wyborach

Więcej o:
Komentarze (73)
Sejm przyjął ustawę o podatku od cukru i 'małpek'. Ma być dużo drożej, ale dopiero po wyborach
Zaloguj się
 • darek655

  Oceniono 36 razy 32

  W trosce o zdrowie Polaków przekazali 2 miliardy na TVP,a nie na onkologie.

 • raknawspak

  Oceniono 25 razy 21

  Fajnie, Coca Cola i tak juz ceny podniosla. Zamiast butelek 1L sa 0,85.

 • hamsterx

  Oceniono 24 razy 18

  słynny konsument małpek już nie żyję
  więc można podnieść podatek na małpki

 • def11

  Oceniono 15 razy 13

  Podatek od małpek po wyborach...
  To zrozumiałe, trzeźwy naród na Dudę by nie zagłosował :)

 • niktwazny126

  Oceniono 15 razy 11

  Zgadnijmy, dlaczego dopiero po wyborach. Przecież to czyste marnotrawstwo, tyle kasy odpuszczają, żeby sobie tym sposobem kupić elektorat, wiadomo, ten nie myślący perspektywicznie, tylko dwa dni do przodu.

 • pogromcalewakow

  Oceniono 15 razy 9

  pis po raz kolejny pokazuje, że jest jeszcze bardziej na lewo od sld. Tak właśnie wyglądają rządy socjalistów. Czekamy na następne pomysły, a idiotom gratuluje oddanego głosu

 • dynac

  Oceniono 12 razy 8

  pisowskie coorwy i złodzieje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX