PIT 2020. Jak przekazać jeden procent podatku? Czy coś na tym tracimy?

Od 15 lutego można rozliczać PIT 2020 za ubiegły rok. Poza skorzystaniem z licznych ulg podatnicy mają prawo przekazać jeden procent podatku dowolnej organizacji pożytku publicznego.

Prawo do przekazania jednego procentu podatku istnieje od 15 lat. Jak podaje serwis pit.pl, po raz pierwszy w 2004 roku zdecydowało się na to 80 tys. podatników, przekazując łącznie 10,4 mln zł. Z roku na rok decyduje się na to coraz więcej osób, gdyż nie traci się na to złotówki. Przekazana kwota i tak trafiłaby do Budżetu Państwa, a tak zyskują na tym fundacje bądź organizacje charytatywne. 

Zobacz wideo Paweł Borys o emeryturach: OFE jest źródłem bałaganu

PIT 2020. Jak przekazać jeden procent podatku?

W deklaracji podatkowej znajdują się dwa pola, które należy wypełnić, aby przekazać podatek jeden procent podatku. Należy w nie wpisać:

  • numer KRS organizacji, 
  • wysokość kwoty (maksymalnie jeden proc. podatku). 

Błędne wpisanie numeru KRS może skutkować tym, że środki nie zostaną jej przekazane. Ponadto, w drugiej rubryce należy wpisać konkretną kwotę, a nie to, jaką część podatku podatnik zamierza przeznaczyć na organizację charytatywną. Osoba przekazująca środki finansowe ma prawo przekazać swoje dane obdarowanej organizacji, podobnie jak zasugerować organizacji, na jakie cele mają być przeznaczone jego środki. Taka deklaracja ma jednak charakter doradczy. 

Warto także pamiętać, aby przekazania jednego procentu podatku nie traktować, tak jak darowiznę na cele pożytku publicznego, na kościół bądź na rzecz krwiodawstwa. Podatnicy mają prawo odliczyć je oddzielnie. Dodatkowo, podatnik, za którego deklarację wypełnia i składa pracodawca lub organ rentowy, nie rozliczy 1 proc. podatku. 

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o: