Górnicy zablokowali tory. "To tu przyjeżdża rosyjski węgiel, który zabiera nasze miejsca pracy"

Po dwugodzinnej akcji strajkowej w kopalniach i wysypaniu węgla w biurach poselskich górnicy rozpoczęli kolejny etap protestu. Zablokowali terminal kolejowyw Sławkowie, przez który przechodzi węgiel importowany w Rosji. Związkowcy domagają się podwyżek i gwarancji zatrudnienia.
Zobacz wideo >>> Zobacz także: Rewolucja w zielonej energii w Europie. Czy to koniec ery węgla?

Górnicy ze związku zawodowego KK WZZ Sierpień 80, wspierani przez przedstawicieli 13. innych związków, w ramach akcji protestacyjnej zablokowali tory przy terminalu przeładunkowym w Sławkowie.

To tu przyjeżdża koleją rosyjski węgiel, który zabiera nasze miejsca pracy i odbiera nam prawo do podwyżek

- mówi Bogusław Ziętek, szef "Sierpnia 80".

Górnicy w swoim komunikacie reagują też na niektóre krytyczne głosy skierowane pod ich adresem. - Boli was to, że ruski węgiel jest sprowadzany, a na podwyżki dla polskich górników nie ma? I to, że zaraz będą zamykać polskie kopalnie? Boli?! - pytają retorycznie.

Kolejny dzień protestów. Wcześniej związkowcy wysypali węgiel w biurze poselskim Mateusza Morawieckiego 

Zablokowanie torów to kolejny etap górniczych protestów. W poniedziałek akcja protestacyjna prowadzona była w części kopalń - prace rozpoczęły się z dwugodzinnym opóźnieniem.

Górnicy przeprowadzili też akcję wysypywania węgla w biurach posłów wybranych z tego regionu. Protestowali m.in. w biurze premiera Mateusza Morawieckiego. Węgiel został też wysypany w biurze poselskim wiceministra Aktywów Państwowych Adama Gawędy. W przeszłości polityk był sekretarzem stanu w Ministerstwie Energii, gdzie pełnił funkcję pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Z wykształcenia Adam Gawęda jest magistrem inżynierem górnictwa.

Rząd reaguje na protesty. Jacek Sasin podejmie rozmowy z górnikami

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział w TVN 24, że w najbliższy czwartek odbędzie się kolejna tura negocjacji w Katowicach, w Urzędzie Wojewódzkim, pomiędzy zarządem Polskiej Grupy Górniczej a związkowcami.

Przedstawiciel rządu zaznaczył, że w spotkaniu będzie uczestniczył również wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Przypomniał, że górnicy otrzymali 14. świadczenie.

Górnicy chcą gwarancji zatrudnienia i podwyżek

Związkowcy zatrudnieni w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) domagają się podwyżek w wysokości 12 proc. Chcą też, by władze zapobiegały nadmiernemu importowi węgla.

Górnicy protestują, chociaż w zeszłym tygodniu osiągnęli porozumienie dotyczące czternastek. Obie strony zgodziły się na podpisanie porozumienia w sprawie wypłaty dodatkowej części nagrody rocznej tzw. czternastej pensji za 2019 r.

Czytaj też: Protesty w Imielinie. Mieszkańcy miasta i górnicy stanęli naprzeciw siebie

PGG przekonuje, że w obliczu mniejszego popytu na węgiel i spadku cen surowca, nie może podjąć decyzji o podwyżkach. Polska Grupa Górnicza w wydanym komunikacie podkreśla, że obecne płace w spółce są o połowę wyższe niż przeciętnie w regionie.

Związkowcy zapowiadają kolejne protesty

Górnicy zapowiadają, że będą protestować do skutku, czyli do ostatecznego rozwiązania  "problemów pełnych zwałów zakontraktowanego, lecz nieodbieranego węgla przez energetykę, oraz dzikiego importu rosyjskiego węgla".

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" zapowiada też dalsze protesty przeciwko importowi węgla zza granicy, w tym głównie z Rosji. Mają polegać na "blokowaniu kolejowych przejść granicznych i przyspawaniu tam pociągów do torów".

Więcej o:
Komentarze (106)
Górnicy zablokowali tory. "To tu przyjeżdża rosyjski węgiel, który zabiera nasze miejsca pracy"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 30 razy 26

  Jak mi przykro..
  Kto mi przypomni. Bo trochę słabą mam pamięć. Solidaryzowała się brać górnicza ze strajkującymi nauczycielami? Może chociaż z rezydentami? No dobra, z osobami z niepełnosprawnościami?

 • alben albus

  Oceniono 27 razy 21

  Rozprawić się z górnikami tak jak robiła premier Thatcher i w ślad za nią szła choćby Belgia i do dziś jest spokój ku zdrowej gospodarce de facto polscy górnicy od zawsze byli rozszczeniowi i bezczelni do granic możliwości oraz nie umieją w swej mentalności odejść z pracy jak im się coś nie podoba, ale po części pis ich rozpieszczał i stąd górnikom we łbach się przewraca...

 • przemek712

  Oceniono 18 razy 14

  Macie swoje dwie Dudy. Macie Kurdupla. Czego wy jeszcze chcecie? Idźcie do nich, oni wam dadzą to co chcecie

 • bosmak

  Oceniono 15 razy 13

  W górnictwie węglowym ekonomia nie przyjęła się.

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 19 razy 13

  Spoko, Morawiecki wam obieca podwyżki.

 • fctheduck

  Oceniono 12 razy 12

  "Związkowcy domagają się podwyżek i gwarancji zatrudnienia." - chodzi tylko o kasę, którą chcą wyrwać za bycie cicho przed wyborami, a to skąd i za ile przyjeżdża węgiel związkowcy mają głęboko w d_pie. Nie róbcie z nich bojowników o wolność.

 • remo29

  Oceniono 12 razy 12

  A byliście latem w Katowicach poklaskać największemu przyjacielowi Śląska, Morawieckiemu? To jeździe do niego z tym węglem w prezencie, może coś wam poradzi.

 • cob22

  Oceniono 12 razy 12

  Dajcie im 15-ke, 16-tke i 17-tke. Niech sobie kupia cos fajnego. Ich grube zony potrzebuja miesa i kielbasy !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX