Dzisiaj kolejna odsłona akcji "SMOG". Co będą kontrolować policjanci? Mandaty nawet do 500 zł

W środę 19 lutego odbywa się kolejna odsłona akcji "SMOG", podczas której policjanci sprawdzają poziom emisji spalin poszczególnych aut. Poprzednie edycje zebrały potężne żniwo, gdyż skontrolowano łącznie ponad 200 tys. pojazdów.

Druga w tym roku akcja "SMOG" rozpoczęła się w środę 19 lutego o poranku. Kilka tysięcy funkcjonariuszy "uzbrojonych" w dymomierze i analizatory spalin kontrolują samochody pod kątem emisji spalin. Ogólnopolska akcja, podobnie jak we wcześniejszych miesiącach, zakończy się w późnych godzinach wieczornych. 

Zobacz wideo >>> Dowiedz się więcej: Gołębi patrol i ściany z mchu. Tak świat walczy ze smogiem

Kolejna akcja "SMOG". Na co policjanci zwrócą uwagę?

Celem akcji będzie wyeliminowanie z ruchu pojazdów o nieodpowiednim stanie technicznym silnika bądź uszkodzonym układzie wydechowy. Skoncentrowanie działań na tym aspekcie nie oznacza jednak, że funkcjonariusze nie będą zwracać uwagi na inne zachowania niezgodne z prawem. Jako że akcja ma również charakter edukacyjno-informacyjny policjanci będą informować kontrolowanym kierowcom o szkodliwym wpływie emisji spalin. 

 W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska, policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny

- przypomina policja. Dodatkowo kierowca zanieczyszczającego środowisko auta może otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł. 

Akcja "SMOG". Poprzednia odsłona zakończyła się sporym sukcesem

Pierwsza w 2020 roku akcja "SMOG" odbyła się 29 stycznia. Jak informowaliśmy za "Rzeczpospolitą" zakończyła się ona sporym sukcesem, gdyż łącznie skonfiskowano dowody rejestracyjne około tysiąca kierowcom, a skontrolowano kilkanaście tysięcy aut. Najczęstszą przyczyną konfiskaty były nieodpowiednia jakość spalin czy wycieki oleju.  W ubiegłym roku regularne kontrole emisji spalin pojazdów przyniosły efekty w postaci konfiskaty 12,5 tys. dowodów rejestracyjnych samochodów.

>>> Dowiedz się więcej: Rząd gwałtownie zaostrzy przepisy dotyczące emisji spalin. Wiele aut może nie przejść przeglądu

Więcej o:
Komentarze (7)
Dzisiaj kolejna odsłona akcji "SMOG". Co będą kontrolować policjanci? Mandaty nawet do 500 zł
Zaloguj się
 • piekarnik80

  Oceniono 3 razy 1

  Powinien byc mandat 500 zl + laweta jako ze pojazd zagraza zdrowiu innych obywateli....
  A za jazde bez DPF'a powinna byc laweta na zlom...

  Wtedy mialoby to sens a tak to takie akcje moga sobie w d... wsadzic bo nic to nie zmieni i lepiej zeby sie wzieli za idiotow podjezdzajacych pod tylek, skaczacych po pasach bez kierunkowskazu czy przejezdzajacych na czerwonym....

 • wmr2000

  0

  Dziś? A jutro? Policja będzie odpoczywać?

 • hilux_ie

  0

  Nawet 500 złotych mandatu? Przecież za tyle to można drugiego takiego sztrucla kupić. :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX