Czternasta emerytura. Wciąż nie wiadomo, co z realizacją obietnicy PiS

Czternasta emerytura to jedna z obietnic premiera RP Mateusza Morawieckiego. Na razie nie wiadomo, czy ustawa wprowadzająca czternastki wejdzie w życie. Jej projekt jest już ponoć przygotowany.

Dodatkowe świadczenia emerytalne to zagadnienie wyjątkowo często pojawiające się w mediach. Wciąż nie wiadomo, czy trzynasta emerytura zostanie wypłacona w pierwotnym, kwietniowym terminie, a na horyzoncie pojawia się temat czternastek, które obiecał wprowadzić premier RP Mateusz Morawiecki w pierwszych stu dniach rządu.

Czternasta emerytura. Co z dodatkowym świadczeniem?

O tym, że czternasta emerytura pojawi się na stałe w kalendarzu świadczeń mówił kilka tygodni temu Stanisław Szwed. Wiceminister rodziny stwierdził, że zależy to od kształtu budżetu

Jak podaje Fakt.pl, sytuacja z dodatkowym czternastym świadczeniem powoli się jednak klaruje. Według informacji, do których dotarł dziennik, projekt ustawy o czternastkach jest już przygotowany przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Opóźnienia z wprowadzeniem jej wynikają z tego, że nie wiadomo, kto ma ją ogłosić - rząd czy prezydent Andrzej Duda w ramach kampanii wyborczej.

Zobacz wideo Co będzie z emeryturami? Eksperci przedstawiają scenariusze

Czternasta emerytura ma być wypłacona pod koniec 2021 roku. Dodatkowe świadczenie otrzymałyby osoby, których dochody nie będą jednak wyższe 2700 zł brutto, w innych przypadkach świadczeniobiorcy dostaliby dodatek obliczony na zasadzie proporcjonalności. 

Emerytury 2020. Na co mogą liczyć emeryci i renciści?

W 2020 roku emeryci otrzymają kilka dodatków. Przede wszystkim, w związku z waloryzacją od 1 marca 2020 roku świadczenia będą wyższe o 3,6 proc. Ponadto, minimalna emerytura wynosić będzie 1200 zł brutto, czyli o 100 zł więcej aniżeli w 2019 roku. Emeryci i renciści mogą również liczyć na trzynastki, które wyniosą 959 zł netto.  Łączny koszt wypłacenia dodatkowych świadczenie dla ok. 10 mln osób wyniesie 11,7 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (13)
Czternasta emerytura. Wciąż nie wiadomo, co z realizacją obietnicy PiS
Zaloguj się
 • wejsunek47

  Oceniono 9 razy 9

  Moja siostra emerytka bardzo się ucieszyła ,że od marca będzie miała o 70 zł wyższą emeryturę.... ale.... jej koszty utrzymania małego mieszkanka wzrosły miesięcznie o 43 zł wywóz śmieci.. 22 zł prąd... 29 zł CO... 12 zł woda... i mniej więcej o 20% codzienne zakupy spożywcze.... reasumując tę "waloryzację" rząd może sobie w d.... wsadzić.. oszuści i złodzieje....

 • zgred151

  Oceniono 8 razy 8

  Jak Duda wygra to nie bedzie , bo i po co ? Jak Duda przegra to tez nie bedzie , bo dlaczego promować ludzi gorszego sortu

 • jurek64

  Oceniono 7 razy 7

  Emerycką "czternastkę" odebrać będzie można na jednej z licznych hałd węgla usypanych przez pracowitych (tylko nie wiadomo dla kogo) górników. :-)))

 • rudi46

  Oceniono 6 razy 6

  Wypłata czternastej emerytury zostanie ogłoszona dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi

 • realistas

  Oceniono 6 razy 6

  Kaczyński myśli już o piętnastej emeryturze na koniec roku.

 • race444

  Oceniono 2 razy 2

  Bedzie, bedzie tydzien przed wyborami PiS to oficjalnie oglosi.

 • miszasty

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wiadomo również (od listopada 2019) co z dopłatami do elektryków: będą, nie będą i w jakiej wysokości? NIC nie wiadomo. A na placach dealerów stoją setki aut zamówionych, ale nie zapłaconych.

 • nacjonalistapolski

  Oceniono 10 razy -10

  Super mam nadzieje że się uda, na pewno przekonam babcię żeby mi dała tą kasę. A was niech skręci z zazdrości lewakowi to nawet własna babcia kasy nie da :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX