Debata Demokratów z udziałem Bloomberga. Alexandria Ocasio-Cortez: "Miliarderzy nie powinni istnieć"

Alexandria Ocasio-Cortez napisała na swoim koncie twitterowym, że miliarderzy "nie powinni istnieć". Kongresmanka wypowiedziała się także na temat nierówności społecznych, które są coraz bardziej widoczne w obecnym świecie.

"W czasie, gdy ok. 60 proc. amerykańskich pracowników zarabia mniej niż 40 tys. dolarów rocznie, miliarderzy nie powinni istnieć" - napisała Ocasio-Cortez. Kontrowersyjny tweet powstał w momencie, gdy w Partii Demokratycznej trwała debata z udziałem miliardera Michaela Bloomberga.

Kongresmanka rozwinęła myśl, twierdząc, że miliarderzy nie dorobili się majątków, ponieważ pracują tysiąc razy ciężej niż nauczyciele czy samotne matki, ale "ponieważ giełda zarabia dla nich pieniądze, co jest uzależnione od zysków z (sprzedaży) insuliny, niskich płac, likwidowanych miejsc pracy itd.". Amerykanka wypowiedziała również opinię nt. nierówności społecznych.

Kosztem systemu, który skupia miliardy dolarów w rękach nielicznych, potężnych osób jest ogromna, niszczycielska nierówność dochodów.

- dodała na Twitterze. 

Alexandria Ocasio-Cortez. Kim jest najmłodsza kongresmanka?

Urodzona w 1989 roku Ocasio-Cortez jest członkinią Partii Demokratycznej. Sama określa się mianem demokratycznej socjalistki. Do Izby Reprezentantów została wybrana w wieku 29 lat i tym samym stała się najmłodszą członkinią Kongresu. Jest przedstawicielką Nowego Jorku. Ocasio-Cortez postuluje m.in. zwiększenie podatków dla najbogatszych, zapewnienie biedniejszym dostępu do bezpłatnej opieki medycznej czy wprowadzenie słynnego aktu Green New Deal (pakiet zmian, który ma zmniejszyć nierówności społeczne i skutki zmian klimatycznych).

>>> Czytaj także: Jeff Bezos biedniejszy od 10 mld dolarów, ale i tak jest najbogatszy na świecie. Bill Gates tuż za nim

30-latka znana jest z ostrych opinii często przedstawianych w mediach społecznościowych. W październiku ubiegłego roku zwróciła na siebie uwagę światowych mediów podczas przesłuchania Marka Zuckerberga. Ocasio-Cortez zadała szefowi Facebooka serię pytań, które sprawiły mu nie lada problem.  

>>> Ocasio-Cortez grilluje prezesa Facebooka w Kongresie:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (91)
Debata Demokratów z udziałem Bloomberga. Alexandria Ocasio-Cortez: "Miliarderzy nie powinni istnieć"
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 17 razy 13

  Janusze miliarderzy rzucili się na kobietę mówiącą oczywiste rzeczy, że ekstremalna nierówność społeczna jak w Rosji, USA, Chinach albo krajach Ameryki Południwej zagraża demokracji i prowadzi do rozkładu społeczeństwa bo jako alternatywę widzą jedynie "rewolucję" i "gilotynę" zagrażające dla ich 500+ miliardom.

  Tymczasem kraje np. skandynawskie o najmniejszej nierówności dochodów i stosunkowo małej ilości miliarderów z majątkami rzędu najwyżej 10% majątków miliarderw USA, Rosji albo Chinach to akurat kraje najbogatsze i zajmujące od lat czołowe miejsca zarówno w kwestiach jakości życia, zadowolenia jak i wolności.

 • tea_fighter

  Oceniono 14 razy 10

  Widzę, że wśród komentujących jest wielu miliarderów lub tych, którzy wierzą, że dzięki swojej pracy (albo koncie na Insta) niebawem nimi zostaną.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 9 razy 5

  Własnie ją polubiłem. Tak trzymać 👌

 • morenowa38

  Oceniono 5 razy 3

  Ocasio-Cortez to najsensowniejsza kandydatka Demokratów do wystawienia przeciw ograniczonemu mizoginowi, seksiście i delikatnie mówiąc nieintelektualiście z grzywą. Wystawienie dziadków, których promują dziś Demokraci przekreśla ich szanse.Warren, Bloomberg i Sanders?? Demokraci wygrywali ostatnio jedynie względnie młodymi kandydatami. Clinton i Obama to kierunek, jakiego powinni się trzymać.

 • Marcin Wójcik

  Oceniono 1 raz 1

  Faktycznie nie powinni istnieć bo to przeważnie z wyzysku albo z "prywatyzacji"

 • pwstn1

  Oceniono 3 razy 1

  AOC - bardzo wartościowa osobowość w polityce. W świecie, w którym najbardziej liczy się pieniądz, zysk taki głos jest na wagę złota.

 • mateuszzex

  0

  mam serce po lewej stronie i zgadzam sie, ze nie sa 1000000 madrzejsi, czy ciezej pracujacy, sprytniejsi, ale z drugiej strony czesto inwestujac swoje pieniadze ryzykuja ze ich pomysl nie wypali i straca swoje pieniadze. w tej sytuacji nie bedzie impulsu do rozwoju. ja poprosu nalozylbym podatek powiedzmy 90% pow 5, czy 10 mln$

 • byann

  Oceniono 2 razy 0

  Jak nam zbiorą wszystko, wtedy my im zabierzemy wszystko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX