Nauczyciele dostaną niższe trzynastki. Powodem ubiegłoroczne strajki

Nauczyciele do końca marca otrzymają dodatkowe wynagrodzenie, tzw. trzynastki. W związku z ubiegłorocznym protestem będzie ono niższe o kilkaset złotych.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", nauczyciele stracą na ubiegłorocznym strajku również w 2020 roku. Wypłacane do marca dodatkowe wynagrodzenie, tzw. trzynastka, będzie niższa od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wszystko dlatego, że w 2019 roku osiągnęli niższy dochód.

>>> Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Zobacz wideo

Nauczyciele dwa razy dostali po kieszeni za kwietniowy strajk 

Jak wynika z art. 2 i 4 o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, o trzynastkę ubiegać się mogą osoby, które w danym roku przepracowały minimum sześć miesięcy. Jej wysokość to 8,5 proc. dochodów osiągniętych w danym roku, przy czym wliczane są do tego również wszelkiego rodzaju dodatki oraz nagrody.

W związku z tym, że nauczyciele nie otrzymali wypłat za okres strajku ich roczny dochód był niższy, a co za tym idzie dodatkowe świadczenie również będzie odpowiednio obniżone. Oznacza to, że za kwietniowy strajk pracownicy oświaty dwukrotnie dostali po kieszeni. Pieniądze, które nie trafiły do nauczycieli zostały przeznaczone natomiast na inne dodatki motywacyjne. "DGP" przypomina, że najmniej ubiegłoroczne strajki odczują nauczyciele z Łodzi i Warszawy, gdzie fundusz nauczycielski nie został pomniejszony. 

Strajk nauczycieli. Co wywalczyli pracownicy oświaty?

Strajk nauczycieli trwał od 8 do 27 kwietnia 2019 roku. Pracownicy oświaty mieli w planach powtórzyć protest w październiku ubiegłego roku. Ostatecznie po pertraktacjach z rządem udało im się wywalczyć sześcioprocentowe podwyżki wynagrodzeń, które obowiązywać będą od września 2020 roku. Najgorzej opłacani nauczyciele otrzymali również podwyżkę do poziomu 2600 zł brutto, czyli pensji minimalnej w bieżącym roku. Koszt podwyżek wyniesie budżet państwa 850 milionów złotych.

Więcej o:
Komentarze (60)
Nauczyciele dostaną niższe trzynastki. Powodem ubiegłoroczne strajki
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 17 razy 11

  Spoko. Najważniejsze że na propagandę Kurskiego starczyło.
  My nauczyciele rozumiemy, że wam pisowcy wyszło, że nasza grupa zawodowa to i tak nie wasz target i nie trzeba się przejmować, ale do czasu. Mam nadzieję, że to my będziemy tym języczkiem u wagi, dzięki któremu najpierw padnie Duda, a potem cała wasza patologiczna partia. Jednak trochę nas jest.

 • dolorek

  Oceniono 10 razy 8

  Jak to jest, że górnicy za strajk dostają więcej, a nauczyciele mniej?

 • laszczyny

  Oceniono 13 razy 7

  Ważne że na pasożytów górniczych i reżimową szczujnię tvpis PISoBOLSZEWICKIEJ mafii starczyło.

  Pozdrowienia z PCK

 • sztucznypolak

  Oceniono 7 razy 5

  Jezeli nie jestes katecheta, to twoja praca nauczyciela nie ma dla tej wladzy zadnego znaczenia.
  Mam nadzieje ze wszyscy nauczyciele w koncu to zrozumieja i wszyscy pojda do urn.

 • junk92508

  Oceniono 8 razy 4

  Ważne że górnicy dostali 13, 14 i jeszcze 6% podwyżki...

 • asr1

  Oceniono 8 razy 4

  nie ma "wągla" i kilofów to rząd ma was w dudzie !!!

 • Wojciech Joński

  Oceniono 7 razy 3

  A pisałem wcześniej, że władza boi się tylko zdesperowanych i gotowych na wszystko górników. Resztę traktuje jak widać !

 • koszmarek66

  Oceniono 5 razy 3

  Proponuję, żeby nauczyciele poszli do biur poselskich i wysypali w ich wejściach sterty podręczników. Górnicy tak podobnie zrobili i dostali od razu 6% podwyżki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX