Francja z powodu koronawirusa odnotowuje 30-40-procentowy spadek w turystyce. Odczuje to jej PKB

Od 30 do 40 proc. - tyle wynosi spadek w turystyce Francji. Jest to istotny wpływ na gospodarkę jednego z najczęściej odwiedzanych krajów, dla którego turystyka stanowi ok. 8 proc. PKB. Wszystko za sprawą wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach.

Jak donosi CNBC, francuski minister finansów Bruno Le Maire epidemia chińskiego koronawirusa zaczęła odczuwalnie bić we francuską turystykę, która stanowi znaczny procent jej produktu krajowego brutto. Nasz zachodni sąsiad szacuje, że turystyka stanowi ok. 8 proc. jego PKB, a spadek w turystyce z powodu koronawirusa okazał się radykalny. Turystów we Francji jest od 30 do 40 proc. mniej niż się spodziewano.

Oczywiście mamy mniej turystów we Francji, ok. 30-40 proc. mniej niż oczekiwano. To oczywiście ważny wpływ na francuską gospodarkę

- potwierdził minister Le Maire w rozmowie z CNBC podczas szczytu G20.

Francja, gdzie doszło już do pierwszych przypadków koronawirusa, jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie. Według danych Ministerstwa ds. Europejskich tylko w 2018 r. Francję odwiedziło 89,4 mln turystów. Jak zapewnił minister Le Maire, co roku do Francji przybywa ok. 2,7 mln turystów z Chin.

>>> Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?

Zobacz wideo

Koronawirus już we Włoszech

Znaczący wzrost zachorowań na koronawirusa notuje inny kraj europejski, kojarzony - jak Francja - z międzynarodową turystyką. Chodzi o Włochy. Przypadki zachorowań odnotowano w północnej części kraju - w Lombardii, Piemoncie, Emilia-Romani i Wenecji Euganejskiej. Zwiększona liczba przypadków zachorowań ma coraz większy wpływ na tamtejszą gospodarkę. W wybranych lokalizacjach zamknięto szkoły, banki, firmy i urzędy. Wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa, a ludzie nerwowo wykupują podstawowe produkty spożywcze w sklepach. Na tydzień zamknięto biura i zakłady produkcyjne Armaniego, część pracowników pracuje zdalnie - inni skorzystali ze zwolnień lekarskich.

Antonio Misiani, wiceminister finansów Włoch, w rozmowie z Deutsche Bank Research o badaniu, które przytacza Bloomberg, stwierdził, że "ryzyko związane z wpływem koronawirusa może być znacząco negatywne dla gospodarki światowej, a także włoskiej". Przypomnijmy, że Włochy są w trakcie odczuwalnego spowolnienia gospodarczego, a kolejne przypadki zachorowań na koronawirusa mogą ten stan jedynie pogłębić.

Więcej o:
Komentarze (30)
Francja z powodu koronawirusa odnotowuje 30-40-procentowy spadek w turystyce. Odczuje to jej PKB
Zaloguj się
 • ajk_gierki

  Oceniono 18 razy 18

  ostatnio Wenecja prosiła o ograniczenie liczby turystów ...zdaje się że szybko tłumów nie zobaczą

 • goldberg

  Oceniono 13 razy 5

  W Polsce żaden wirus nam nie groźny. Żyjemy w bogatym i dostatnim kraju w którym nawet skromną sołtys stać na 160 000 zł na makijaż w pół roku.

 • raknawspak

  Oceniono 11 razy 5

  Najbardziej to odczuwają nigeryjczycy nagabujący na wieże Eifella za 1 Eur, oszuści robiący na "obrączke", "supełek" albo fotkę z mimem

 • gomas

  Oceniono 3 razy 3

  "(...)Nasz zachodni sąsiad szacuje, (...) " chyba znamy inne definicje sąsiada.

 • dublet

  Oceniono 2 razy 2

  Niejakie szydło powiedziało, że Polacy nie muszą się bać, więc się nie boimy ze starą!

 • saves

  Oceniono 10 razy 2

  Zlikwidowali ZOO w Calais to i turyści przestali przyjeżdżać.

 • ltte

  Oceniono 1 raz 1

  No i gitara. Urzędy skarbowe dostały chusteczki jednorazowe na wyposażenie, żeby wycierać oczy płaczącym podatnikom z powodu spadku dochodów przez Brexit i koronawirusa razem wziętych ;-)

 • gazkom

  0

  "Turystów we Francji jest od 30 do 40 proc. mniej niż się spodziewano."
  "Oczekiwania" to słaby miernik. Można by podać dane w porównaniu do zeszłego roku. To byłoby bardziej miarodajne. Bo oczekiwania mogą być za bardzo wygórowane. Ja mogę oczekiwać 50%, a dostać tylko 25%. Czyli o 50% mniejszą od oczekiwanej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX