Dostałeś pieniądze od rodziców? Sprawdź, kiedy musisz zapłacić podatek. Skarbówka mocno kontroluje darowizny

Darowizny są wolne od podatku tylko w określonych przypadkach, a Urząd Skarbowy jest bardzo skrupulatny w kontrolach pieniędzy przekazywanych pomiędzy członkami rodziny. Na ulgowe traktowanie nie można liczyć nawet w wyjątkowych przypadkach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wolne od podatku są darowizny dla najbliższych członków rodziny (m.in. dla małżonka, dzieci, wnuków, rodzeństwa, rodziców, ojczyma, pasierba itd.). Darowizny powyżej 9637 zł muszą być jednak potwierdzone przelewem. Aby nie płacić od nich podatku, należy je później zgłosić do Urzędu Skarbowego. Jak donosi "Rzeczpospolita", skarbówka w kwestii darowizn jest skrupulatna i od pieniędzy, które dostajemy od bliskich w gotówce, należy zapłacić podatek. Nawet w wyjątkowych przypadkach. 

Nieubłagana skarbówka. Dostałeś pieniądze od rodziców do ręki, musisz zapłacić podatek 

Dziennik w poniedziałkowym wydaniu opisał historię kobiety, która wystosowała zapytanie do Urzędu Skarbowego ws.podatku od darowizny otrzymanej w gotówce. Miała ona otrzymać pieniądze od matki do ręki, gdyż ta, jako osoba w podeszłym wieku, nie posiada konta bankowego. Bohaterka artykułu podkreśliła, że darowizna zostanie udokumentowana umową, a dodatkowo, pieniądze przeleje na własne konto i zgłosi darowiznę do skarbówki w ustawowym terminie sześciu miesięcy. 

Zobacz wideo

W takiej sytuacji fiskus jest jednak nieubłagany i zgodnie z interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, kobieta nie uniknie płacenia podatków. Powodem takiej decyzji jest fakt, że "darowizna nie zostanie udokumentowana w sposób wskazany w przepisach" - czytamy w "Rzeczpospolitej". Kobiecie nie pomogło powołanie się na wyroki sądów w podobnych sprawach, w którym kwestię tego, że darowizna zostanie wpłacona przez obdarowanego, a nie przez darczyńcę uznano za zbędny formalizm dowodowy. 

>>> Dowiedz się więcej: Wezwanie do skarbówki dla 11-letniej Zuzi anulowane. Naczelnik urzędu osobiście przeprosił

Więcej o:
Komentarze (206)
Dostałeś pieniądze od rodziców, sprawdź, kiedy musisz zapłacić podatek. Skarbówka mocno kontroluje darowizny
Zaloguj się
 • ahoy2

  Oceniono 53 razy 49

  A jak dziecko mieszka z rodzicami przez 30 lat to skarbówka mu wyliczy czynsz roczny w wysokości 20 tysięcy, po 30 latach to jest 60 tysięcy. Strach się bać. Zwłaszcza jak dziecko studiuje i mieszka z nami do 35 lat. A jak doliczy zjedzone obiady i śniadania? Choinki na Boże Narodzenie, prezenty urodzinowe? Nie wygrzebiemy się z obciążeń.

 • gapcio2010

  Oceniono 45 razy 43

  Rodzice ciężko pracowali, pieniądze są opodatkowane i komu mają dawać? Zasilac konta nierobom z 500+? NIEDOCZEKANIE !

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 44 razy 40

  Trzeba być niepełnosprawnym umysłowo, aby informować urząd skarbowy o przekazywaniu pieniędzy wewnątrz rodziny.

 • anna004

  Oceniono 24 razy 24

  Rozumiem, że od utrzymywania syna na studiach w innym mieście mam jeszcze zapłacić podatek?

 • azjael

  Oceniono 21 razy 21

  Lepiej powiedzieć, że kasa z nierządu pochodzi a w ramach RODO nie można wspomnieć nazwisk klientów (a nierząd opodatkowany nie jest)

 • total_immersion

  Oceniono 19 razy 19

  W sumie wszystkich podatkow panstwo polskie zdziera ode mnie grubo ponad 50% moich dochodow.
  I pozniej kuzwa maja mna rzadzic i ustalac mi przepisy te tepe paly z pisu sowicie oplacane z moich podatkow .

 • maxxim3000

  Oceniono 23 razy 17

  ABSURDALNY fiskalizm nie majacy nic wspolnego z polska tradycja bo rzadza nami obcokrajowcy stosujacy metody jak za zaborow.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 15 razy 15

  Chore miejsce na Ziemi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX