Czternasta emerytura już pewna. Pełny dodatek jednak nie dla wszystkich. Kto ją otrzyma? Kiedy wypłata?

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej "czternastki" dla emerytów. Dodatkowe świadczenie otrzyma jedynie część osób. Rozwiewamy wątpliwości, kiedy świadczenie zostanie wypłacone oraz kto może na nie liczyć.

Jedną z obietnic rządu PiS podczas kampanii wyborczej był wprowadzenie czternastych emerytur w czasie pierwszych stu dni rządów. Wszystko wskazuje, że obietnica z pewnym opóźnieniem, ale zostanie spełniona, gdyż we wtorek rząd przyjął ustawę wprowadzającą świadczenie. Będzie ono funkcjonować jednak na zupełnie innych zasadach aniżeli wypłacana rokrocznie wszystkim świadczeniobiorcom trzynasta emerytura.

Czternasta emerytura. Na jakich zasadach będzie funkcjonować? 

Jak zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg czternasta emerytura zostanie wypłacona pod koniec 2021 roku. Dokładana data nie jest jednak jeszcze znana, choć prawdopodobnie większość świadczeniobiorców powinna otrzymać je w listopadzie przyszłego roku. Wciąż nie wiemy także, w jakiej wysokości będzie dodatkowe świadczenie. Możliwe jednak, że będzie one równe emeryturze minimalnej w 2021 roku. Zgodnie z przewidywaniami ma to być 1300 zł brutto, czyli ok. 1063 zł netto. 

Czternasta emerytura nie da wszystkich

Czternastek w pełnej wysokości nie otrzymają jednak wszyscy. Dodatkowe świadczenie przysługiwać będzie jedynie tym, których emerytura w 2021 roku nie będzie przekraczać poziomu 2900 zł brutto. Osoby, których świadczenia będą wyższe dostaną dodatek proporcjonalnie obniżony. Przykładowo, przy przekroczeniu progu o 500 zł świadczeniobiorca również będzie mógł liczyć na "czternastkę" niższą o taką właśnie kwotę. 

>>> Czy nasze emerytury będą głodowe?

Zobacz wideo

Wprowadzenie progów wpływa korzystnie na zmniejszenie kosztów, ale wprowadzenie "czternastek" i tak wiąże się ze sporym obciążeniem dla budżetu państwa. Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, czternastą emeryturę dostanie ok. 9,1 mln osób, w tym 7,9 mln osób otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Oznaczać to będzie wydatek rzędu powyżej 10 mld zł. Na razie nie wiadomo, czy "czternastki" na stałe zostaną wpisane do kalendarza wypłat czy będą jednorazowym ukłonem w stronę emerytów. 

Więcej o: