Czternasta emerytura już pewna. Pełny dodatek jednak nie dla wszystkich. Kto ją otrzyma? Kiedy wypłata?

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej "czternastki" dla emerytów. Dodatkowe świadczenie otrzyma jedynie część osób. Rozwiewamy wątpliwości, kiedy świadczenie zostanie wypłacone oraz kto może na nie liczyć.

Jedną z obietnic rządu PiS podczas kampanii wyborczej był wprowadzenie czternastych emerytur w czasie pierwszych stu dni rządów. Wszystko wskazuje, że obietnica z pewnym opóźnieniem, ale zostanie spełniona, gdyż we wtorek rząd przyjął ustawę wprowadzającą świadczenie. Będzie ono funkcjonować jednak na zupełnie innych zasadach aniżeli wypłacana rokrocznie wszystkim świadczeniobiorcom trzynasta emerytura.

Czternasta emerytura. Na jakich zasadach będzie funkcjonować? 

Jak zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg czternasta emerytura zostanie wypłacona pod koniec 2021 roku. Dokładana data nie jest jednak jeszcze znana, choć prawdopodobnie większość świadczeniobiorców powinna otrzymać je w listopadzie przyszłego roku. Wciąż nie wiemy także, w jakiej wysokości będzie dodatkowe świadczenie. Możliwe jednak, że będzie one równe emeryturze minimalnej w 2021 roku. Zgodnie z przewidywaniami ma to być 1300 zł brutto, czyli ok. 1063 zł netto. 

Czternasta emerytura nie da wszystkich

Czternastek w pełnej wysokości nie otrzymają jednak wszyscy. Dodatkowe świadczenie przysługiwać będzie jedynie tym, których emerytura w 2021 roku nie będzie przekraczać poziomu 2900 zł brutto. Osoby, których świadczenia będą wyższe dostaną dodatek proporcjonalnie obniżony. Przykładowo, przy przekroczeniu progu o 500 zł świadczeniobiorca również będzie mógł liczyć na "czternastkę" niższą o taką właśnie kwotę. 

>>> Czy nasze emerytury będą głodowe?

Zobacz wideo

Wprowadzenie progów wpływa korzystnie na zmniejszenie kosztów, ale wprowadzenie "czternastek" i tak wiąże się ze sporym obciążeniem dla budżetu państwa. Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, czternastą emeryturę dostanie ok. 9,1 mln osób, w tym 7,9 mln osób otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Oznaczać to będzie wydatek rzędu powyżej 10 mld zł. Na razie nie wiadomo, czy "czternastki" na stałe zostaną wpisane do kalendarza wypłat czy będą jednorazowym ukłonem w stronę emerytów. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Czternasta emerytura już pewna. Pełny dodatek jednak nie dla wszystkich. Kto ją otrzyma? Kiedy wypłata?
Zaloguj się
 • 20portal

  Oceniono 15 razy 13

  Jak "13-ta"? Emeryci dostają to, czego nie wypłaca im się od 1 marca (waloryzacja emerytur). Wystarczy lekko oszukać na wysokości podwyżek płac w ubiegłym roku i na inflacji (a dzieje się to od dawna - GUS podaje dane, których życzy sobie władza), aby "zaoszczędzić" akurat na te niby-trzynastki.
  No, ale cóż tam inflacja. Grunt, że lokomotywy i podkłady kolejowe staniały.
  Znacie? Pamiętacie?
  Czyli racje maja ci, którzy wyliczają, że emeryci dostają te trzynastki ... z tego co należy im się jak psu kość. Nikt im łaski nie robi. Poza tym trzynastka to zawsze wielkość normalnej pensji, a nie jakieś ochłapy.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 7 razy 7

  kto otrzyma ???
  z pewnoscią sierota po PRL, Marylka Rodowicz i jej podobne "gwiazdy"
  ci, którym jako "ubekom" zabrano, tez sie załapią
  a juz rolnicy, jako biedota z definicji i na krowe, i na swinie i na 14 ke
  sie połaszcza, bo jak daja to brac, bez refleksji zadnej

 • Krzysztof Laudencki

  Oceniono 13 razy 7

  Potrzebne będzie zaświadczenie, że oddało się głos na d. pę, potwierdzone przez pedofila z najbliższej parafii.

 • atr8

  Oceniono 8 razy 4

  Kolejne splunięcie w twarz przez PiS pracującym długo i uczciwie płacącym składki. 14-tą zapomogę dostanie menelstwo i pracujący na czarno. Trzeba dbać o swój elektorat.

 • dyskootantka

  Oceniono 8 razy 4

  Odpitolcie się od emerytów, bo większość nie chce waszego przekupstwa kosztem następnych pokoleń. Dajcie uczciwą waloryzację, a nie łapówki. W koszyku emeryta chyba podkłady kolejowe, jak za komuny, jeśli inflacja według was jest 3,5%

 • azibii

  Oceniono 6 razy 4

  Następne pis-OSZUSTWO jak z 13-tkami... pis da...
  Inflacja rok do roku 15-20%... - waloryzacja 3,56%...

 • ben_k

  Oceniono 5 razy 3

  a połowa z tych trzynastek, czternastek i co tam jeszcze będzie wyląduje u rydzyka. Wiem co mówię bo znajoma babcia już złożyła stosowną deklarację: bo przecież on potrzebuje i ciągle prosi. Działa? działa!

 • nowyemeryt

  Oceniono 4 razy 2

  13 to danina wyborcza
  14 to danina wybiórcza dla twardego elektoratu PIS

 • 2_kk

  Oceniono 1 raz 1

  W 59 roku p.n.e. rzymski populista i awanturnik (ówcześnie: "popular") Publiusz Klodiusz Pulcher przeforsował darmowe rozdawnictwo zboża dla mieszkańców Rzymu. Żeby nastarczyć, trzeba było podbić Galię i Egipt, a i tak rzymska demokracja i Republika tego nie przetrwała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX