Rząd przyjął projekt ustawy o czternastych emeryturach. Jest nowy próg dochodowy

Rząd przyjął projekt ustawy o czternastych emeryturach. Dodatkowe świadczenie ma zostać wypłacone pod koniec 2021 r. W odróżnieniu od "trzynastek", w przypadku czternastych emerytur będzie obowiązywał próg dochodowy.

Projekt ustawy "o kolejnym w 2021 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów" - czyli o tzw. czternastkach - został przyjęty przez rząd ze sporym opóźnieniem. Zgodnie z obietnicami PiS z "piątki" na pierwsze sto dni rządu, projekt na tym etapie powinien już być przegłosowany przez Sejm. Tymczasem dopiero go poznaliśmy. Niemniej w końcu jest.

- Legislacyjnie mamy czas - mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w Radiu Em o opóźnieniu w przedstawieniu projektu.

Rzeczywiście, z tego punktu widzenia projekt ustawy o "czternastkach" nie jest priorytetowy, bo dodatkowe świadczenie ma zostać wypłacone dopiero pod koniec 2021 r. Większość emerytów i rencistów powinna otrzymać je w listopadzie. W niektórych sytuacjach (gdy emerytura czy renta nie jest wypłacana co miesiąc) wypłata nastąpi w grudniu 2021 r. lub styczniu 2022 r. 

Czternastka zostanie wypłacona w kwocie najniższej emerytury w 2021 r. Prawdopodobnie będzie to 1300 zł brutto, czyli ok. 1063 zł netto.

Czternastka nie dla wszystkich

W odróżnieniu od trzynastek, które mają być co roku wypłacane w kwietniu wszystkim emerytom i rencistom, czternastych emerytur nie dostaną wszyscy (w ogóle albo nie w pełnej wysokości).

Czternastka w pełnej wysokości będzie przysługiwała osobom, których emerytura w 2021 r. nie będzie przekraczała poziomu 2900 zł brutto. Ma obowiązywać natomiast zasada "złotówka za złotówkę". To oznacza, że jeśli ktoś przekroczy próg np. o 100 zł, to również otrzyma "czternastkę" - jednak nie w pełnej wysokości, ale o 100 zł niższą.

Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, "czternastki" dostanie ok. 9,1 mln osób, w tym 7,9 mln osób otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.

Co ciekawe, jeszcze kilka miesięcy temu rząd chciał mocniej ograniczyć prawo do "czternastek". Jak pisaliśmy w grudniu 2019 r., w opisie projektu ustawy opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów widniała informacja, że progiem będzie kwota 2700 zł. To oznaczałoby, że nieco mniej osób miałoby prawo do pełnej "czternastki". W nowej wersji projektu jest już jednak powrót do progu z programu wyborczego PiS, czyli 2900 zł. 

Czternastka tylko w 2021 r.?

Nie jest jeszcze przesądzone, czy "czternastki" będą stałym świadczeniem dla emerytów i rencistów. O takiej potrzebie mówił przed wyborami premier Mateusz Morawiecki. Obecny projekt ustawy zakłada na razie jednak wypłatę świadczenia tylko w 2021 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wyklucza, że "czternastki" będą wypłacane też w kolejnych latach, ale uzależnia to od stanu budżetu.

Łączny koszt wypłaty "czternastek" w 2021 r. ma wynieść 10,6 mld zł.

>>> Czy nasze emerytury będą głodowe?

Zobacz wideo
Więcej o: