Koronawirus uderza w gospodarkę. Bank Światowy przeznaczy 12 mld dolarów na walkę z epidemią

Bank Światowy przeznaczy 12 miliardów dolarów na walkę ze skutkami zdrowotnymi i gospodarczymi epidemii koronawirusa. Pieniądze trafią w pierwszej kolejności do krajów najbardziej dotkniętych skutkami choroby.
Zobacz wideo

Bank Światowy zdecydował o przeznaczeniu 12 mld dolarów na walkę z koronawirusem. Szef organizacji David Malpass podczas konferencji podkreślił, że w tej sprawie wciąż jest "wiele niewiadomych" i być może niezbędna będzie "znacznie większa pomoc".

Chcemy przeprowadzić efektywną akcję, która zaspokoi potrzeby tych krajów, które nie potrafią sobie poradzić z wirusem

- powiedział David Malpass.

Chcemy te pieniądze wykorzystać najlepiej, jak możemy

- dodał.

Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na sprzęt, szkolenia i doradztwo medyczne. Szef Banku Światowego nie poinformował jednak, do których konkretnie krajów pieniądze trafią najpierw.

Malpass podkreślił, że najważniejsze jest szybkie i zdecydowane działanie, co pozwoli uratować potencjalne ofiary. Szef Banku Światowego zaapelował do rządów o wspólne koordynowanie działań związanych ze zwalczaniem epidemii - na poziomie lokalnym i światowym.

OECD tnie prognozy globalnego wzrostu PKB. FED obniża stopy

We wtorek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyła swoje prognozy globalnego wzrostu PKB w 2020 roku z 2,9 proc. do 2,4 proc. Głównym powodem tej decyzji jest trwająca epidemia koronawirusa.

Zakładając, że szczyt epidemii koronawirusa w Chinach wystąpi w pierwszym kwartale 2020 r., a epidemie w innych krajach będą miały łagodny przebieg i będą ograniczone w skutkach, globalny wzrost może się obniżyć w tym roku o około 0,5 punktu procentowego w stosunku do oczekiwanego w prognozie gospodarczej z listopada 2019 r. Przewiduje się, że roczny globalny wzrost PKB spadnie do 2,4 proc. w 2020 r. z 2,9 proc. w 2019 r., przy czym wzrost może być nawet ujemny w pierwszym kwartale 2020 r.

- czytamy w raporcie OECD. Jednocześnie analitycy przestrzegają, że opublikowane projekcje nie są pewne, gdyż na tym etapie trudno przewidzieć rozwój epidemii koronawirusa na świecie.

Również we wtorek Amerykański Zarząd Rezerwy Federalnej (FED) niespodziewanie obniżył o pół punktu stopy procentowe. Celem tego posunięcia jest złagodzenie potencjalnych negatywnych skutków koronawirusa dla gospodarki Stanów Zjednoczonych.

Cięcie stóp obniża je do poziomu 1-1,25 proc. Decyzja została podjęta jednogłośnie. FED nie wykluczył dalszych obniżek. „Komitet uważnie monitoruje rozwój wydarzeń oraz ich implikacji dla prognoz ekonomicznych” - napisano w komunikacie FED.

Decyzja o obniżce sugeruje, że amerykański bank centralny obawia się skutków koronawirusa dla gospodarki, tak jak to miało miejsce w Chinach, gdzie epidemia spowodowała gwałtowne zmniejszenie produkcji przemysłowej. Eksperci obawiają się szczególnie spadku wydatków konsumpcyjnych. Najbardziej zagrożone są linie lotnicze, sektor turystyczny i rozrywkowy.

Na świecie w wyniku epidemii koronawirusa zmarły już ponad trzy tysiące osób, większość w Chinach, a zakażonych jest ponad 90 tysięcy osób.

Więcej o:
Komentarze (9)
Koronawirus uderza w gospodarkę. Bank Światowy przeznaczy 12 mld dolarów na walkę z epidemią
Zaloguj się
 • ulisse

  Oceniono 4 razy 4

  nawet zakadając że dane, statystyki i prognozy są prawdziwe i wiarygodne - dlaczego ludzie tak panicznie boją sie "głupiego" wirusa a niespecjalnie boją sie palić, śmiecić, marnować wszelkie zasoby i bezpowrotnie ruinować biosferę w której sami żyją?

 • punter

  Oceniono 3 razy 3

  12 mld na pompowanie kursów NYSE :)))
  żeby garstka ludzi zarobiła po parę miliardów na maseczki :))))

  eh, ten świat musi pierd..... kiedyś.

 • zielonyludek

  Oceniono 2 razy 2

  koncerny farmaceutyczne to najwięksi truciciele środowiska i najlepsi wysysacze kasy.

 • poochojek

  Oceniono 4 razy 2

  kolejne 12 mld zaebanych podatnikom do kieszeni oligarchow

 • polished

  0

  Bank Swiatowy pozyczy biedakom na sprzet z usa, niemiec itd. Biznes sie kreci.

 • Wojciech Joński

  0

  Ten rok chyba będzie stracony. Biorąc pod uwagę , że poza Chinami epidemia się dopiero rozkręca, trzeba uwzględnić też czynnik psychologiczny. Usługi, turystyka, transport to wszystko siądzie. Sytuacja tak na dobrą sprawę zacznie się dopiero poprawiać póżną jesienią. Trzeba być przygotowanym na taki scenariusz !

 • snietymikolaj

  Oceniono 5 razy -3

  Gretę właśnie łapie depresja a tak dobrze żarło...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX