Ile zarabia prezes banku w Polsce? Dziennie nawet ośmiokrotność pensji minimalnej

Fakt przyjrzał się zarobkom prezesów banków w Polsce. Ich pensje są szokująco wysokie. Niektóre wynagrodzenia wynoszą ośmiokrotność pensji minimalnej - z tym że dziennie. Rocznie kwoty te idą w miliony.

W 2017 roku weszła w życie nowa ustawa kominowa, która miała regulować zarobki prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Ustawa miała ograniczyć za wysokie pensje i - jak wyliczał Bankier.pl - w 2017 roku większość menedżerów spółek Skarbu Państwa mogła liczyć na 1,6 mln złotych rocznie. Tymczasem - jak zauważa Fakt, który przygotował zestawienie zarobków prezesów banków w Polsce - prezesi Pekao SA oraz PKO BP dostają znacznie większe wynagrodzenie. Odpowiada ono wynagrodzeniu, które otrzymują szefowie banków komercyjnych. Nawet uwzględniając inflację, pensje te znacznie przekraczają wyliczenia, gdyż zarobki prezesów banków wynoszą po kilka milionów złotych rocznie. 

Ile zarabiają prezesi banków w Polsce? 

Z danych wynika, że Cezary Stypułkowski, prezes mBanku, zarabia ośmiokrotność miesięcznej pensji minimalnej w Polsce, która wynosi 2250 zł. Z tym że te 18 725 złotych to wynagrodzenie za jeden dzień. W 2019 roku Stypułkowski zainkasował  łącznie 4,7 mln złotych. Drugi jest Joao Bras Jorge, prezes Banku Millenium, który zarobił 4,2 mln złotych. Michał Krupiński, były już prezes Pekao SA, dostał - łącznie z odprawą - 3,7 mln złotych. Zbigniew Jagiełło z PKO BP otrzymał w zeszłym roku 4 mln zł, a Michał Gajewski z Santander Bank Polska - 3,9 mln złotych.

Duże nierówności w zarobkach w ramach jednej firmy mogą budować złą atmosferę w organizacji, a to zawsze obniża jej skuteczność działania

- mówi dla Faktu prof. Andrzej Blikle. Ekspert podkreśla, że  wysokie pensje częściowo wynikają z tego, iż kandydatów na stanowisko prezesa banku nie ma zbyt wielu, więc mogą oni dyktować warunki. Dodaje też, że nierówności na świecie bywają jeszcze większe. Dla przykładu Elon Musk, który zarobił najwięcej spośród prezesów światowych firm, otrzymał za 2018 rok wynagrodzenie w wysokości 2 mld złotych.

Zobacz wideo W Wenezueli za pensję minimalną można kupić 12 jajek
Więcej o:
Komentarze (111)
Ile zarabia prezes banku w Polsce? Nawet ośmiokrotność pensji minimalnej. Dziennie
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 32 razy 24

  Gdyby to był bank prywatny - to niech zarabiają ile chcą. A że jest to bank państwowy - to jest to złodziejstwo rządzących w biały dzień. PiS to złodzieje ...

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 25 razy 19

  Dojną zmianę racz nam dać Panie.

 • zd46

  Oceniono 15 razy 13

  Prywatne,ich sprawa, ale państwowe i to jeszcze prezes banku szefem partii "Polska Walczaca", niezatapialny od kilkunastu lat. Pod Grunwaldem nie walczył a jakieś takie znajome nazwisko. Przyjaciel Mateusza i Grada od słupów i ryżu u "Sowy i Przyjaciół".

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 13 razy 11

  Gdyby podnieśli o 2 % oprocentowanie wkładów dla klientów, to wiele by nie spadły prezesów zarobki, a tak żyją kosztem naszym,ciułaczy ,może lepiej w skarpetce trzymać swoje oszczędności?

 • soap2

  Oceniono 12 razy 10

  A były wójt Pcimia ile zgarnia w Orlenie??

 • jerzytop

  Oceniono 16 razy 10

  A dlaczego
  Bo jakiś idiota postanowił ,że MILIARDY zł ludzi ciężko pracujących i oszczędzających będą oprocentowane na 1,5 % w skali roku dodatkowo zostaną okradzeni bo niby zarobili przez tzw podatek Belki a jednocześnie gdy inny polak potrzebuje gotówki to Panisko PREZESINA pozwoli mu ją udostepnić na 18-20 % w stosunku rocznym
  Łatwy zarobek łatwy

 • norman67

  Oceniono 9 razy 7

  Wystarczy nie kraść.

 • Zbig Lag

  Oceniono 8 razy 6

  Wystarczy na zupę, prawda? I niby za co te ogromne zarobki? Za to, że nas dymają, oszukują, naciągają. Skandalicznie wysokie zarobki. Skandalicznie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX