Ministerstwo Finansów wreszcie udostępniło formularze PIT-36 i PIT-36L w formie elektronicznej

Podatnicy mogą składać zeznania podatkowe PIT za 2019 rok od połowy lutego. Osoby rozliczające się przez formularze PIT-36 i PIT-36L miały spore problemy, bo przez prawie miesiąc nie były one dostępne w formie elektronicznej. Liczne skargi ze strony podatników przyniosły efekty, gdyż resort udostępnił oba formularze.

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że formularze PIT-36 i PIT-36L są wciąż niedostępne w formie elektronicznej, mimo zapewnień Ministerstwa Finansów, że udostępni je jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia. Sprawa była o tyle poważna, gdyż poprzez te formularze w ubiegłym roku rozliczyło się ok. 3,5 mln osób. Opóźnienie w dostępności obu formularzy wiązać się będzie prawdopodobnie z tym, że podatnicy nie z własnej winy otrzymają zwrot podatku później, aniżeli się tego spodziewali.

Zobacz wideo Czym powinni kierować się mali przedsiębiorcy i osoby prywatne, decydując się na zakup drukarki? Przetestowaliśmy urządzenie:

Ministerstwo Finansów wreszcie udostępniło formularze PIT-36 i PIT-36L

"Kończymy prace nad udostępnieniem formularzy PIT-36 i PIT-36L. Elektroniczne formularze zostaną udostępnione możliwie jak najszybciej na stronie podatki.gov.pl i w e-Deklaracjach" - odpowiedział nam resort na zapytanie, nie podając do wiadomości, kiedy dokładnie formularze zostaną udostępnione. Podatnicy nie musieli na nie czekać zbyt długo, gdyż oba formularze są dostępne na stronie. 

Za pomocą formularza PIT-36 rozliczać się mogą m.in. jednoosobowi przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej, a przez PIT-36L przedsiębiorcy płacący podatek liniowy

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o: