PIT 2020. Jak odliczyć darowiznę? Ile można maksymalnie zyskać?

Rozliczając PIT za 2019 rok, można odliczyć darowiznę. Jaką kwotę można odpisać od podatku i jak to zrobić?
Zobacz wideo Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

Od 15 lutego można rozliczać już podatki. Urzędy skarbowe rozpoczęły procedowanie deklaracji podatkowych. Od daty złożenie zeznania, skarbówka ma 45 dni na zwrot podatku, jeśli zostało zrobione to przez internet i trzy miesiące, jeśli osobiście w urzędzie. 

Jak odliczyć darowiznę?

Rozliczając podatki, można od nich odliczyć darowizny. Jej kwotę odejmuje się od dochodu, co zmniejsza podstawę opodatkowana. Maksymalnie można odliczyć 6 proc. dochodu od darowizny. Ten przywilej nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na podatek liniowy o stawce 19 proc. lub kartę podatkową. Darowizny mogą odliczyć przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne, które robią to na zasadach ogólnych oraz z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 

Nie oznacza to, że można odliczyć każdą darowiznę. Można to zrobić z pieniędzmi, które zostały przeznaczone na organizację realizują cele pożytku publicznego. Musi być to więc darowizna np. na fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, szkoły publiczne, kluby sportowe, które wspomagają rozwój gospodarczy, rozwój techniki, innowacyjność, na cele nauki, szkolnictwo, kulturę, sztukę czy pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, ochronę i promocję zdrowia. Odliczyć można wpłaty celowe, przeznaczone na wskazaną osobę, ale nie przekazane bezpośrednio. 

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o: