PIT 2020. Ulga dla krwiodawców. Ile honorowy dawca krwi może odliczyć od podatku?

Do 30 kwietnia trwa okres rozliczeń podatkowych. Na deklaracji podatkowej można odliczyć wiele ulg. Ulga dla krwiodawców pozwala odliczyć pieniądze w zależności od ilości oddanej krwi. Ile podatku może odliczyć honorowy dawca krwi?

Do 30 kwietnia trwa okres rozliczenia podatków. Jeśli wcześniej nie wyślemy deklaracji do urzędu, to zostanie to zrobione automatycznie. Oznacza to, że nie zostaną przyznane ulgi, które należy odliczyć ręcznie.

Ulga dla krwiodawców. Ile podatku może odliczyć honorowy dawca krwi?

Honorowy dawca krwi może odliczyć od podatku oddaną w zeszłym roku krew. Traktowane jest to jako darowizna, więc nie znajdziemy punktu "Ulga dla krwiodawców" w deklaracji podatkowej. Formalnie więc odliczeniu podlegają darowizny przekazane na cele krwiodawstwa przez honorowych dawców krwi. Mogą oni odliczyć ekwiwalent za oddaną krew. Za każdy litr krwi, można odliczyć 130 zł. Ostateczna kwota, która zostanie odliczona od opodatkowanej kwoty jest zależna od ilości krwi oraz jej składników. Pieniądze nie trafiają na kontro, a są odliczane od tzw. podstawy opodatkowania. Aby rozliczyć ulgę, należy posiadać zaświadczenie o oddaniu krwi. Jako, że jest to darowizna, maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o: