Rekompensata za drogi prąd. Będą poprawki w ustawie Ministerstwa Aktywów Państwowych

Ministerstwo Aktywów Państwowych zareagowało na publikację "Faktu", w której wykazano, że rekompensaty za droższy prąd mogą pozbawić świadczeń społecznych tysiące rodzin z niskimi dochodami. W związku z tym resort raz jeszcze pochyli się nad ustawą.

- Krąg uprawnionych do rekompensat, określony w projekcie, nie jest ostateczny i może być rozszerzony lub doprecyzowany. Ideą ustawy jest bowiem zrekompensowanie podwyżek cen energii jak największej liczbie Polaków o niskich dochodach. Dopuszczamy zmianę zapisów, jeżeli będą służyć temu celowi - powiedział "Faktowi" Łukasz Wróblewski rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Zobacz wideo Porażające ceny prądu. Rząd obiecuje, a Polacy i tak zapłacą dużo więcej. Nie tylko w rachunkach

Podwyżki cen prądu. Zwroty dla rodzin dostępne od przyszłego roku 

W weekend "Fakt" poinformował o luce w projekcie ustawy o rekompensatach za podwyżkę cen prądu. Ujawniono, że zwroty za droższy prąd będą wliczać się do progu dochodowego uprawniającego do zasiłku rodzinnego i Funduszu Alimentacyjnego. W praktyce mogłoby to oznaczać, że wiele rodzin z najniższymi dochodami straciłoby świadczenia, które zostały im przyznane na dzieci. 

Warto również zaznaczyć, że gospodarstwa domowe nie dostaną zwrotów w formie wypłat. Rekompensata zostanie natomiast uwzględniona przy pierwszym rachunku rachunku za prąd wystawionym w połowie marca 2021 r. 

Rekompensaty za drogi prąd. Ile pieniędzy dostaną gospodarstwa domowe?

W zależności od zużycia, rekompensaty wyniosą jednorazowo od 34 zł do 306 zł. Będą mogły na nie liczyć te osoby, których dochody za 2019 r. nie przekroczyły 85 tys. zł. I tak:

  • gospodarstwo domowe, które zużyje między 63 a 500 kWh rocznie otrzyma 34,08 zł rekompensaty;
  • przy zużyciu między 500 a 1200 kWh rekompensata wyniesie 82,80 zł;
  • przy zużyciu 1200 a 2800 kWh rocznie – 190,86 zł;
  • przy zużyciu wyższym niż 2800 kWh – 306,75 zł.

Rekompensaty za podwyżkę cen prądu zostaną wypłacone jednorazowo. Ich koszt wyniesie ok. 2,4 mln złotych.

Więcej o: