Frankowicze z problemami. Raty kredytów we frankach niemal najwyższe w historii

Mimo korzystnego wyroku TSUE ws. frankowiczów, wciąż sporo osób, które mają kredyty we frankach, spłaca zobowiązania. Z miesiąca na miesiąc wzrasta wysokość rat. Obecnie są one niemal najwyższe w historii.

W ostatnich tygodniach obserwujemy wzrosty kursu franka szwajcarskiego. Waluta traktowana jest jako tzw. bezpieczna przystań i w sytuacjach kryzysowych, a za takową można uznać epidemię koronawirusa, jej wartość wzrasta. Aktualnie za franka szwajcarskiego należy zapłacić 4,06 zł, ale w pewnym momencie jego kurs wzrósł do poziomu 4,11 zł - najwyższego od końca 2016 roku. Taki stan rzecz jest negatywny dla osób, które posiadają kredyty we frankach szwajcarskich, gdyż - jak wynika z raportu Expandera - obecnie raty zobowiązań są niemal najwyższe w historii. 

Zobacz wideo Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów. Prawnik wyjaśnia szczegóły

Frankowicze mają problem. Raty kredytów we frankach coraz wyższe 

Wzrost wysokości rat kredytów można zaobserwować od stycznia 2018 roku. Przy założeniu, że wzięliśmy pożyczkę w wysokości 300 tys. zł na okres 30 lat, na przestrzeni ostatnich dwóch lat rata wzrosła z poziomu 1596 zł do 1836 zł.

Wzrost wysokości rat to jedno, ale wysoki kurs franka szwajcarskiego ma również wpływ na zadłużenie. Na ten moment osoba, która zaciągnęła pożyczkę 12 lat temu, nadal posiadała dług wyższy (370 tys. zł) niż w momencie zapożyczenia się. Niekorzystnie dla frankowiczów wypada również porównanie raty kredytu w przypadku analogicznej pożyczki wziętej w krajowej walucie. W tym przypadku rata wynosi 1310 zł, czyli o 526 zł mniej w porównaniu do kredytu we frankach. Ponadto, suma kredytu w tej walucie jest wyższa o 23 106 zł niż dla analogicznego kredytu w złotych. Kredytobiorca, który zaciągnął pożyczkę w złotówkach, ma na ten moment zadłużenie niższe o 151 574 zł. 

Wysokość raty kredytu w CHFWysokość raty kredytu w CHF Expander

Kredyty we frankach coraz droższe, ale frankowicze mają coraz więcej oręży w walce z bankami 

W ostatnich miesiącach o kredytach we frankach było głośno za sprawą korzystnego dla frankowiczów wyroku TSUE w tej sprawie. Dzięki niemu osoby, które posiadają kredyty w tej walucie, mogą skuteczniej domagać się swoich praw w walce z bankami. W ostatnich tygodniach pojawia się zresztą coraz więcej korzystnych dla nich wyroków sądów. Większość frankowiczów jednak wciąż zastanawia się na procesem i na ten moment spłaca raty, które z miesiąca na miesiąc wiążą się z coraz większymi wydatkami.

>>> Dowiedz się więcej: Bank zignorował wiadomość e-mail klienta, frankowicz zyskał w sądowym sporze 

Więcej o: