Koronawirus. Raty kredytów zawieszone nawet na pół roku? "Wola ze strony banków jest"

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek z przedstawicielami sektora finansowego. Po rozmowach prezydent zapowiedział, że "jest wola ze strony sektora bankowego", aby umożliwić wszystkim kredytobiorcom zawieszenie spłaty kredytów na co najmniej kilka miesięcy.
Trzeba stworzyć takie warunki, w których możliwe byłoby - w łatwy i dostępny dla każdego sposób - zawieszenie spłaty kredytu na co najmniej kilka miesięcy, bez żadnych konsekwencji. Widzę bardzo dużą wolę wyciągnięcia ręki do potrzebujących klientów ze strony prezesów banków, ze strony sektora bankowego

- powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami sektora finansowego. Z prezydentem przy stole usiedli m.in. minister finansów Tadeusz Kościński, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz oraz prezesi części banków.

Jak stwierdził prezydent, że formuła wsparcia kredytobiorców ma zostać wypracowana przez Związek Banków Polskich do najbliższego poniedziałku. Jednocześnie jednak szczegóły działań będą zależne od decyzji każdego z banków.

Duda mówił, że oczekuje wsparcia zarówno osób fizycznych jak i firm. Prezydent mówił o wsparciu w zakresie spłaty kredytów mieszkaniowych, w tym walutowych. Nalegał także, aby forma zawieszenia spłaty rat była jak najprostsza - żeby nie było konieczne wypełnianie wielu dokumentów, a wręcz żeby można było wszystko załatwić np. telefonicznie czy drogą internetową, a nie w oddziale. Mowa była o zawieszeniu spłaty rat o 3-6 miesięcy. Jak tłumaczył Duda, w przyszłości o ten okres zawieszenia rat byłby przedłużony okres spłaty kredytu.

Ewentualnym problemy dla kredytobiorców mogą wynikać nie tylko z utraty części dochodów w związku z koronawirusem (np. pracowników kin, teatrów czy uczelni na umowach cywilno-prawnych albo pracowników branży turystycznej, eventowej itd.), ale też z powodu rosnącego kursu franka. W czwartek po południu szwajcarska waluta kosztuje już 4,13 zł, to niemal najwięcej w historii.

Zobacz wideo Koronawirus może wywołać recesję. Co z firmami, miejscami pracy i ratami kredytów?

Co z bankami bez rat?

Jak tłumaczył prezes NBP Adam Glapiński, nie byłoby dla banków ryzykiem, gdyby przez kilka miesięcy część klientów nie spłacała rat.

Plan polega na tym, że banki robią ponadstandardowy gest wobec kredytobiorców, a system regulacyjny dokonuje pewnych zmian, które pozwalają bankom lepiej oddychać i znoszą wobec nich pewne ciężary i wymagania

- mówił Glapiński. Szczegóły mają być wypracowane do poniedziałku.

Koronawirus. Czytaj także:

Jaka jest śmiertelność koronawirusa? W jakiej odległości od osoby zakażonej trzeba stać? Poradnik WHO

Koronawirus. Zamknięte szkoły, kina, teatry. Co z pracownikami? Kiedy możliwy przymusowy urlop?

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo przygotowało listę zasad bezpieczeństwa na zakupach

W piątek gościem porannej rozmowy Gazeta.pl jest minister Jadwiga Emilewicz.Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biznes i chcesz zadać pytanie pisz do nas: next.redakcja@agora.pl

Więcej o: