PIT 2020. Na jakim etapie jest PIT? Jak sprawdzić, kiedy zwrot nadpłaty podatku?

Termin składania PIT-ów za 2019 roku dla większości podatników mija 30 kwietnia. Spora część zrobiła to jednak wcześniej w nadziei na szybszy zwrot nadpłaty podatku. W jaki sposób sprawdzić, na jakim etapie jest rozliczenie podatkowe?

Większość podatników może rozliczać się z fiskusem od 15 lutego do 30 kwietnia. W przypadku formularzy PIT-36 i PIT-37, jeśli osoba nie zdąży, skarbówka zrobi to za nią bez odliczania ulg. Wiele osób ma jednak na względzie fakt, że termin złożenia PIT-ów wpływa na to, kiedy fiskus zwróci nadpłatę podatku i zeznania złożyło już wcześniej. Rozliczając się tradycyjnie, urząd skarbowy ma na oddanie środków 90 dni, natomiast skorzystanie z usługi "Twój e-PIT" ogranicza czas oczekiwania do zaledwie 45 dni. 

Zobacz wideo PIT 2020. W tym roku są trzy nowe ulgi. Sprawdzamy z doradcą podatkowym, jak je rozliczyć

PIT 2020. Jak sprawdzić, kiedy otrzymasz zwrot nadpłaty podatku?

Osoby, które złożyły zeznanie podatkowe kilka tygodni temu, mogą zastanawiać się, na jakim etapie jest ich PIT. Od tego roku można to sprawdzić za pomocą usługi "Twój e-PIT", z której z każdym rokiem korzysta więcej podatników. Po zalogowaniu się należy wejść w zakładkę "złożone dokumenty". Pojawi się tam informacja na temat tego, czy PIT:

  • dotarł do urzędu,
  • trafił do rozliczenia, 
  • został rozliczony.  

W zakładce dowiedzieć się można także o wysokości zwrotu podatku, który trafi na konto podatnika. Poszczególne osoby mogą przyspieszyć proces otrzymania nadpłaty, wskazując numer rachunku bankowego, na który skarbówka ma ją przekazać. Można to zrobić nawet po złożeniu zeznania poprzez wprowadzenie korekty e-PIT lub formularz ZAP-3 (jest dostępny elektronicznie na stronie internetowej podatki.gov.pl w systemie e-Deklaracje).

"Jeśli twoja nadpłata podatku wynosi mniej niż 23,20 zł i nie wskazałeś rachunku bankowego do zwrotu, to zgłoś go - zwrócimy nadpłatę" - przypomina także skarbówka w usłudze elektronicznej.

PIT 2020. Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o: