Był "Lot do domu", jest pociąg i autobus. Tym razem transport dla powracających Polaków ma być darmowy

"Lot do domu" to program, który rząd uruchomił po zamknięciu granic. Teraz zostaje on rozszerzony - Polacy mogą trafić do miejsca zamieszkania korzystając z bezpłatnych pociągów i autobusów.

Do akcji "Lot do domu", która umożliwia Polakom przebywającym za granicą powrót do ojczyzny, przyłączają się inni przewoźnicy. Połączenia z miejscem zamieszkania zapewnią również PKP Intercity i Polonus - informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Łukaszem Kijkiem odpowiada na pytania widzów w sprawie „tarczy antykryzysowej”

Kolejowa spółka uruchomiła cztery pociągi specjalne przeznaczone dla pasażerów przybywających na warszawskie lotnisko Chopina. Składy odjeżdżają w kierunku Przemyśla, Bielska-Białej, Wrocławia i Kołobrzegu. Oto szczegółowy przebieg tras:

 • Warszawa Lotnisko Chopina - Przemyśl. Przystanki pośrednie: Opoczno Płd. - Włoszczowa Płn. - Miechów - Kraków Gł. - Bochnia - Brzesko - Tarnów - Dębica - Ropczyce - Sędziszów Małopolski - Rzeszów - Łańcut - Przeworsk - Jarosław - Radymno - Przemyśl
 • Warszawa Lotnisko Chopina - Bielsko-Biała. Przystanki pośrednie: Żyrardów - Skierniewice - Koluszki - Piotrków Trybunalski - Radomsko - Częstochowa - Tarnowskie Góry - Bytom - Chorzów - Katowice - Tychy - Pszczyna - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała
 • Warszawa Lotnisko Chopina - Wrocław Główny. Przystanki pośrednie: Żyrardów - Skierniewice - Koluszki - Łódź Widzew - Pabianice - Łask - Zduńska Wola - Sieradz - Kalisz - Ostrów Wielkopolski - Krotoszyn - Milicz - Oleśnica - Wrocław Główny
 • Warszawa Lotnisko Chopina - Kołobrzeg. Przystanki pośrednie: Legionowo - Nowy Dwór Mazowiecki - Ciechanów - Mława - Działdowo - Iława - Prabuty - Malbork - Tczew - Gdańsk Gł. - Sopot - Gdynia Gł. - Rumia - Wejherowo - Lębork - Słupsk - Sławno - Koszalin - Białogard - Karlino - Daszewo - Wrzosowo - Jazy - Dygowo - Stramnica - Kołobrzeg.

Polonus uruchomi z kolei osiem połączeń autokarowych. Pojadą głównie w tych kierunkach, których nie obsłużą połączenia kolejowe.

 • Warszawa Lotnisko Chopina - Szczecin. Przystanki pośrednie: Sochaczew - Łowicz - Łódź - Koło - Konin - Września - Poznań - Nowy Tomyśl - Gorzów Wielkopolski - Szczecin.
 • Warszawa Lotnisko Chopina - Gdynia. Przystanki pośrednie: Mława- Ostróda - Elbląg - Gdańsk - Sopot - Gdynia.
 • Warszawa Lotnisko Chopina - Suwałk. Przystanki pośrednie: Ostrów Mazowiecka - Łomża - Zambrów – Białystok - Augustów - Suwałki.
 • Warszawa Lotnisko Chopina - Zamość. Przystanki pośrednie: Radom - Puławy - Lublin - Zamość.
 • Warszawa Lotnisko Chopina - Krosno.  Przystanki pośrednie: Radom - Sandomierz - Rzeszów – Krosno.
 • Warszawa Lotnisko Chopina - Nowy Targ. Przystanki pośrednie: Radom - Kielce - Kraków - Nowy Targ.
 • Warszawa Lotnisko Chopina - Jelenia Góra. Przystanki pośrednie: Łódź - Łask - Zduńska Wola - Sieradz - Złoczew - Kępno - Syców - Oleśnica - Wrocław - Legnica - Jelenia Góra.
 • Warszawa Lotnisko Chopina - Koszalin. Przystanki pośrednie: Płońsk - Sierpc - Toruń - Bydgoszcz - Piła – Szczecinek - Koszalin.

Jak skorzystać z przejazdu?

Ci, którzy chcą skorzystać z możliwości dodatkowego transportu, powinni po przylocie udać się do specjalnie oznaczonej strefy z wymienionymi miastami. Koordynatorzy będą kierować pasażerów do konkretnych autokarów.

Polacy wydali tysiące na "Lot do domu". Mogli wrócić za darmo?

Warto przypomnieć, że Polacy, którzy utknęli za granicą w ramach programu "Lot do domu" muszą kupić bilet na samoloty organizowane przez narodowego przewoźnika. Wiele wskazuje na to, że loty mogłyby być całkowicie bezpłatne.

Czytaj też: Polacy wydali tysiące na "Lot do domu". Mogli wrócić za darmo? Nie wykorzystaliśmy mechanizmu UE

Nasz kraj nie uruchomił bowiem unijnego programu. Tymczasem Komisja Europejska informuje, że dzięki europejskiemu mechanizmowi obrony cywilnej przewoźnicy mogliby uzyskać 75 proc. zwrotów kosztów, a pasażerowie nie ponosiliby ich w ogóle. Dziś "bilet do domu" kosztuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Więcej o:
Komentarze (58)
Był "Lot do domu", jest pociąg i autobus. Tym razem transport dla powracających Polaków ma być darmowy
Zaloguj się
 • znow_ja

  Oceniono 28 razy 26

  Po 8 dniach nagle sobie zdali sprawę, że podróż do domu środkami komunikacji publicznej wraz z innymi pasażerami to bomba biologiczna?
  No gratuluję :)

 • mawik_net

  Oceniono 20 razy 18

  Indolencja pisiorów jest nieskończona. Co jest w centrum ich uwagi? Propaganda i władza.

 • stfur0000

  Oceniono 20 razy 16

  Radość z rozwożenia wirusa po całym kraju - bezcenna.
  Większość państw wprowadza mega radykalne środki aby ludzie się nie przemieszczali, a te barany jeszcze do tego zachęcają. Ale co się dziwić - władza pazerna na kasę, kombinuje jak tu zadowolić swoich prymitywnych i samolubnych wyborców.

 • ktos2014

  Oceniono 15 razy 13

  szkoda mówić największa fala już dawno wjechała przylecieli specjalnym samolotem a co potem ? ano nic te tysiące rozjechały się środkami komunikacji zbiorowej bez żadnego zabezpieczenia

 • glencok

  Oceniono 16 razy 12

  Hahaha jak już pisia ojczyzna was wydymała karząc płacić za bilety lotnicze, to was chociaż pociągiem za darmo kawałek przewiezie. Teraz idźcie przed odjazdem cmoknąć kaczynskiego w rękę żeby podziękować i nie zapomnijcie w najbliższych wyborach zagłosować znowu na pis żeby mógł was znowu z kasy wydoić :)))

 • kaminmal

  Oceniono 19 razy 11

  Zamiast akcji "Lot do domu" powinni zorganizować wcześniejszą "Siedź na tyłku" (szczególnie dotyczy to tych , którzy skorzystali z tanich wycieczek już podczas epidemii)

 • antyrzad

  Oceniono 18 razy 10

  Nie ma to jak ynteligencja rządzących... Zamknąć kraj od wszystkich, po czym sprowadzać 30 tys. ludzi - potencjalnie zarażonych, żeby rozjechali się pociągami, autobusami po całym kraju.

 • striepo

  Oceniono 9 razy 9

  Małym ciasnym autobusem przez wszystkie możliwe miasta z Warszawy do Szczecina?
  Ile to h ? 15 ? !!!
  Wracasz samolotem np. z Cancun, jesteś na lotnisku 3h przed (jak nie więcej [doba hotelowa się kończy o 12 a samolot wylatuje o 23]), samolot leci 11 h, 1-2h na granicy, czekasz na połączenie do domu i wsadzają cię w autobusa, gdzie nóg nie wyprostujesz, położyć się nie da a chodzeniu po korytarzu też zapomnij.
  W zależności od potrzeb na Zachodniej powinno się budować "długości" składów, wyposażyć każdego w wodę, jabłko, kanapkę czy drożdżówkę (by z głodu nie padł i nie szwendał się za jedzeniem po dworcu).
  Lokomotywy są, wagony tak samo, później dezynfekcja i mycie wagonów, przynajmniej pluskwy wyginą i czysto w wagonach będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX