Kiedy "trzynastki"? ZUS zapowiada wypłatę dodatkowych emerytur na początek kwietnia

Ruszyła wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Trafią one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe roczne świadczenia pieniężne ok. dziewięciu milionom osób.

Tzw. "trzynastka" przysługuje uprawnionym m.in. do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile w dniu 31 marca mieli prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to "trzynastka" nie będzie przysługiwać.

Zobacz wideo Schreiber o 13. emeryturze: Gdybyśmy obiecywali coś na grudzień, to byłaby tylko obietnica wyborcza

- Chciałabym zapewnić wszystkich świadczeniobiorców, że emerytury i renty są wypłacane na czas. Tak samo jest w przypadku dodatkowego świadczenie, czyli tzw. trzynastej emerytury, która wynosi 1200 złotych brutto, czyli 981 zł "na rękę". Pierwsze "trzynastki" pojawią się na kontach emerytów już 1 kwietnia - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowa emerytura. Kiedy ZUS wypłaci "trzynastki"?

Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba nic robić, gdyż zostanie ono wypłacone wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej "na rękę" będzie do wypłaty 981 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.

ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. "Trzynastki" nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne będzie mieć specjalny opis, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

Więcej o:
Komentarze (54)
Kiedy "trzynastki"? ZUS zapowiada wypłatę dodatkowych emerytur na początek kwietnia
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 17 razy 15

  Prezes przygotował opłacenie emerytom i rencistom udziału w elekcji prezydenckiej. Ogłosił, że w kwietniu każdy rencista i emeryt dostanie prawie 1.000 złotych i w maju ma wiedzieć - jaki jest jego parszywy obowiązek.
  To był precyzyjny i perfekcyjny plan. Arcybiskup podczas ciszy wyborczej miał ogłosić, że złodziejem który wziął 1.000 złotych i nie będzie na Adriana Dudę głosował. A złodziejom, to on abp gwarantuje kwaterę w piekle.
  Prezes odkrył, co zrobić, żeby manna spadła z nieba.
  Znany guru od fizyki katolickiej potwierdził, że Inteligentny Projekt Jarosława Kaczyńskiego jest gwarancją 1.000-letniej dobrej zmiany.
  Zwykły poseł i o. Tadeusz zacierali tłuste łapki...
  ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
  Podczas odprawiania dziękczynnych modłów pojawił się Czarny. Myśleli że to Tusk Szatana przysłał i nie ma powodów do obaw. Posiadali wystarczającą ilość wody święconej.
  Okazało się jednak, że to Armagedon: - Chińczycy przysłali Czarnego(łabędzia) imieniem koronawirus.

  Czarny przewrócił szachownicę. I głosił: - A Teraz ku... będziecie grali w BIERKI
  Adam Jezierski

 • nowyemeryt

  Oceniono 12 razy 12

  To ostatnia premia wyborcza ,potem już wielka niepewność ,
  czy emerytury będą wypłacane w 100% wysokości???

 • tomasz.rze

  Oceniono 10 razy 8

  A co sobie za te 981 zł netto kupi poseł-emeryt Kaczyński?
  Waciki?

 • kaktus47

  Oceniono 7 razy 7

  Potrzebna ta 13tka w takiej sytuacji ? Przecież to jest prezent, dodatek, cos nieoczekiwanego, pomijam ze politycznego.

 • prezes_ma_kota

  Oceniono 10 razy 6

  jak wybory odbęda sie w maju to dla niektórych będzie to OSTATNIA 13-nastka w ich zyciu

 • takajednaania

  Oceniono 12 razy 6

  70-latką będąc całą ową pseudotrzynastkę przekaże na walkę z koronawirusem.
  O co apeluję do innych emerytów mogących sobie na ten gest pozwolić.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 6

  Czy wypłacą je też z funduszy zaproponowanych w tarczy?

 • hamsterx

  Oceniono 7 razy 5

  I tak mnie pisiory nie kupicie, z narażeniem zdrowia wezmę udział w wyborach
  i zrobię wszystko aby haniebna kadencja się nie powtórzyła

 • votum11

  Oceniono 7 razy 5

  40l letni mundurowi emeryci też oczywiście dostaną. Brawo PIS!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX