Trzynasta emerytura. ZUS wykonał dziś 1,5 mln przelewów. Kiedy kolejne terminy?

Wraz z początkiem kwietnia ZUS rozpoczął wypłatę trzynastej emerytury. Będzie ona podzielona na kilka terminów.

Mimo wielu obaw związanych z obecną sytuacja w kraju, ZUS bez przeszkód rozpoczął wypłatę "trzynastek". Na konto osób, które do 31 marca posiadają status emeryta bądź rencisty, trafi 1200 zł brutto (kwota równa emeryturze minimalnej), czyli 981 zł "na rękę". Całość została pomniejszona o składkę zdrowotną i podatek. Dzięki czemu rząd zyska 2 mld zł. Dodatek zostanie doliczony do podstawowego świadczenia.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

ZUS rozpoczął wypłaty. Dziś "trzynastkę" otrzyma 1,5 mln osób. Co z resztą? 

Dodatkowe środki nie trafią jednak na konta świadczeniobiorców w jednym terminie. Ze względu na rozłożenie pracy na cały miesiąc ZUS zdecydował się wprowadzić kilka terminów, w których pieniądze będą przelewane na konto emerytów bądź dostarczane do nich przekazem pocztowym. Pierwszy termin płatności to środa 1 kwietnia. Dzisiaj dodatek otrzyma  więc już 1,5 mln osób. Kolejne dni, w których można spodziewać się wypłat to 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Jako że podział jest równy, w każdym z wyżej wymienionych terminów dodatek otrzyma po 1,5 mln świadczeniobiorców. 

Zgodnie z wyliczeniami ekspertów trzynasta emerytura trafi łącznie w ręce 10 mln osób, co dla budżetu państwa wiąże się z wydatkiem rzędu 11,7 mld zł. 

Trzynaste emerytury. O czym warto pamiętać? 

Trzynasta emerytura to świadczenie, o które nie trzeba się ubiegać. Rząd wypłaci je samodzielnie wszystkim osobom, które spełniają warunki ich otrzymywania. Osoby będące na wcześniejszej emeryturze muszą uważać, czy nie przekroczyły progu (ponad 6500 zł), przy którym zostanie im zawieszone podstawowe świadczenie, gdyż wtedy nie mogą liczyć na dodatek. Przypominamy także, że "trzynastki" nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. 

Więcej o:
Komentarze (19)
Trzynasta emerytura. ZUS wykonał dziś 1,5 mln przelewów. Kiedy kolejne terminy?
Zaloguj się
 • Skaut78 zyx

  Oceniono 19 razy 17

  Ta podła mlaskająca wsza kupuje głosy nie za swoje.

 • karinawojtek

  Oceniono 6 razy 6

  spróbujcie się dziś zalogować na platformę ZUS, żeby złożyć wniosek o zwolnienie ze składek...
  Zima jak zwykle zaskoczyła drogowców.

 • ulz

  Oceniono 6 razy 4

  Pani redaktorze jakby się Pan lepiej przygotował do tematu to by Pan wiedział, że ZUS wysyła przelewy w dniu roboczym poprzedzającym termin otrzymania otrzymania emerytury a zatem dla terminu płatności pierwszego dnia miesiąca /np moja żona/ ZUS wysłał przelew wczoraj tj. 31.03. Tak postępuje ZUS po to aby ci co maja pieniądze dostarczane przez pocztę mogli ją dzisiaj otrzymać. Ja natomiast mam termin szóstego danego miesiąca . W tym miesiącu wypada to w poniedziałek a zatem ostatni dzień roboczy przed poniedziałkiem jest piątek czyli 03.04 i w tym dniu o godz około 9:00 pieniądze będą na moim koncie.

 • nowyemeryt

  Oceniono 8 razy 4

  Szkoda , bo za chwilę zabraknie pieniędzy na comiesięczne emerytury!

 • atr8

  Oceniono 4 razy 4

  Taa..., 5-go wypłacą, w niedzielę? Powinni przelewać 3, tak z resztą dotąd było w podobnych wypadkach, ale teraz nie wiadomo czy drukarnia nadąża.

 • onduma

  Oceniono 4 razy 2

  I znow zalosni "biznesmani" co pisza . ze jak ukradna emerytowi 1000 pln to" ocala firmę" ? Nie dosc , ze dla rodzinki kradna kupujac dla nich prawie wszystko "na fakture" ( czyli na firmę to jeszcze nie chca sami zaoszczedzic na swoich nadmiernych wydatkach tylko koniecznie musza im zaplacic dziadki co ciesza sie, ze kupia lekarstwa. Jak maja byc tacy "biznesmani" to lepiej jak zajma sie jakas praca najemna albo zbiórka zlomu. I zeby mi pozniej , jak rzucacie raz do roku 5 pln do puszki Owsiaka, nie chrzanic , ze "pomagacie staruszkom" i "ratujecie dzieciaczki" zas..ni hipokryci, dziady kalwaryjskie ( dziadostwo to nie stan portfela a umyslu)

 • kotmiki

  Oceniono 4 razy 2

  Szaleńcy w obliczu katastrowy Państwa uprawiac propaganę wyborczą to zbrodnia na Narodzie

 • aietes

  Oceniono 1 raz 1

  duda podpisywał ustawę o tej łapówce w atmosferze przypominającej wręczenie Oskarów. Kupował za nasze pieniądze.

 • l.o.l.e.k

  Oceniono 5 razy 1

  A po co to JAK CIEMNOTA ODDA to WIEPRZOWI w TORUNIU !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX