Czy ZUS jest otwarty? Jak złożyć dokumenty w ZUS? Podpowiadamy

W związku obostrzeniami spowodowanymi epidemią koronawirusa urzędy działają w ograniczonym zakresie. Rząd na 22 kwietnia zapowiedział rozszerzenie zakresu ich działalności. Czy ZUS jest otwarty? Jak złożyć w ZUS dokumenty? Podpowiadamy.

Wprowadzenie obostrzeń sprawiło, że urzędy zaczęły działać w ograniczonym zakresie. Rząd wprowadził poprawkę do rozporządzenia o znoszeniu ograniczeń związanych z koronawirusem i od 22 kwietnia urzędy mają wykonywać więcej zadań związanych z obsługą obywateli. Jak donosi Business Insider, w rozporządzeniu pojawiła się informacja o tym, że urzędy oraz jednostki organizacyjne wykonujące zadania o charakterze publicznym mają wykonywać je "w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów". Rząd i MSWiA wcześniej, gdy zapowiadano zmiany dot. pracy urzędów, nie informowali o tym zapisie.

Poprawka do rozporządzenia wprowadza listę konkretnych "zadań niezbędnych, które będzie można od środy załatwić we wszystkich urzędach. Są to zadania związane z:

  • rejestracją stanu cywilnego;
  • ewidencją ludności i dowodami osobistymi;
  • pomocą społeczną;
  • świadczeniem usług komunalnych;
  • działaniem urzędów pracy, w tym w przedmiocie wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2;
  • wydawaniem praw jazdy,
  • dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych;
  • decyzjami architektoniczno-budowlanymi i innymi, związanymi z inwestycjami, np. dotyczącymi ochrony środowiska.
Zobacz wideo „Kryzys ma swoje etapy. Pierwszy etap paniki na rynkach został już zahamowany

Czy ZUS jest otwarty? Jak złożyć dokumenty w ZUS?

Urzędy ZUS pozostają otwarte i można osobiście złożyć w nich dokumenty. Nie przyjmie ich jednak urzędnik, ponieważ "sale obsługi klientów są dostępne tylko w ramach wydzielonych stref, w których klienci mogą samodzielnie składać wnioski do przeznaczonych do tego skrzynek (bez kontaktu z pracownikiem)". Urząd zachęca również do korzystania z Platformy Usług Elektronicznych na stronie ZUS. Do PUE można zalogować się swoim loginem i hasłem, przez profil zaufany, certyfikat kwalifikowany lub bankowość elektroniczną. Aplikacja ePłatnik umożliwia m.in. zgłoszenie osób do ubezpieczeń, rozliczenie składek oraz wypełnienie i przekazanie dokumentów ubezpieczeniowych. 

Więcej o: