Zakaz lotów przedłużony, ale jest furtka dla małych samolotów. Premier podpisał rozporządzenie

Zakaz lotów został wydłużony ze względu na epidemię koronawirusa i będzie obowiązywał przynajmniej przez następne dwa tygodnie. Przepisy jednak nieco zmodyfikowano i dopuszczono część ruchu lotniczego w mocno ograniczonym zakresie. Premier Mateusz Morawiecki podpisał już rozporządzenie, które czeka na ogłoszenie.

Obecne rozporządzenie dot. zakazu lotów obowiązywało do 25 kwietnia. Rada Ministrów sporządziła już kolejny akt, który wydłuża zakaz o kolejne dwa tygodnie. Zgodnie z jego zapisami ruch lotniczy zostanie wznowiony najwcześniej 9 maja 2020 roku, kiedy rozporządzenie straci moc.

W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego

- argumentuje rząd w rozporządzeniu. Jak wynika z informacji Rządowego Centrum Legislacji, ustawa została już podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego i czeka na ogłoszenie. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 26 kwietnia 2020 roku. Wprowadzono jednak pewne zmiany, które zakaz nieco rozluźniają.

Zobacz wideo Premier przedstawił etapy odmrażania gospodarki. Hausner: Rząd nie ma ani pomysłu, ani planu

Zakaz lotów do 9 maja, ale nie dla wszystkich

W Ocenie Skutków Regulacji Projektu czytamy:

Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym o kolejne 14 dni.

W rozporządzeniu pojawiły się też nowe wyjątki. Z zakazu lotów zostały wyłączone statki powietrzne, które posiadają do 15 miejsc pasażerskich. "Zmiana ta w większym zakresie umożliwi wykonywanie komercyjnych operacji lotniczych na polskich lotniskach z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2". 

Ponadto z zakazu lotów wyłączone są rejsy realizowane na zlecenie premiera, czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli. Zakaz nie obowiązuje między innymi statków powietrznych lądujących w celu zabrania lub pozostawienia towarów, lub poczty.

Więcej o: