Czy 2 maja zrobimy zakupy? Odpowiadamy, jak będą otwarte sklepy w Święto Flagi

Od 2004 r. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Choć to święto wprowadzone ustawą, ten dzień nie jest dniem wolnym od pracy. Odpowiadamy, czy 2 maja będziemy mogli zrobić zakupy.

Jako, że Święto Flagi nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wszystkie sklepy spożywcze będą otwarte. Zamknięte pozostaną markety budowlane oraz galerie handlowe, które zostaną otwarte dopiero w kolejnych fazach znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Warto pamiętać jednak, że w najbliższy weekend nie będą obowiązywały już godziny dla seniorów między 10 a 12. Oznacza to, że zakupy będziemy mogli robić przez cały dzień w godzinach otwarcia placówek handlowych.

Majówka wypada w tym roku niefortunnie, ponieważ zaczyna się w piątek i kończy w niedzielę. To daje zaledwie jeden dodatkowy dzień wolny, a także nieco utrudnia zakupy. Ustawowo 1 maja, czyli święto pracy, jest dniem wolnym od pracy. Tak samo święto konstytucji 3 maja. Kiedy zrobimy zakupy w majówkę?

Zobacz wideo Jak głęboki będzie kryzys? Ocenia prezydent Poznania

Zakupy w majówkę. Czy sklepy są otwarte 1 maja?

W piątek 1 maja wszystkie duże sklepy i sieci handlowe będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić tylko w osiedlowych sklepach, gdzie za ladą stanie właściciel. Otwarte pozostaną również stacje benzynowe, kawiarnie, restauracje, lodziarnie czy cukiernie, oczywiście tylko na wynos, w związku z obostrzeniami.

Czy sklepy będą otwarte 3 maja? Święto oraz niedziela niehandlowa

W niedzielę 3 maja obowiązują takie same zasady, jak w piątek 1 maja. Sklepy pozostaną otwarte z wyłączeniem biznesów wyłączonych z ustawy o zakazie handlu. Nawet gdyby 3 maja nie wypadałby w tę niedzielę, to sklepy byłyby zamknięte w ten weekend, ponieważ najbliższa niedziela nie należy do jednej z nielicznych niedzieli handlowych. 

Więcej o: