Dopłaty do samochodów elektrycznych ruszyły w części Polski

Rząd ociąga się z wprowadzeniem dopłat do zakupów aut elektrycznych. Warto więc rozejrzeć się za możliwością uzyskania dofinansowania w swoim regionie. W województwie zachodniopomorskim dotacje w formie umorzenia części pożyczki wynoszą nawet 30 tys. zł, a pożyczkę można dostać też na elektryczny skuter i rower. W wielu województwach o preferencyjne pożyczki z częściowym umorzeniem mogą starać się przedsiębiorcy.
Zobacz wideo To sygnał hamowania gospodarki? Sprzedaż aut w Europie mocno spadła na początku roku

Ministerstwo Klimatu pracuje nad rozporządzeniem, które określi poziom dofinansowania dla osób fizycznych kupujących elektryczne auta. Początkowo miało to być nawet 37,5 tys. zł, przy górnym limicie ceny auta 124 tys. zł. Przygotowane w ubiegłym roku przez resort energii stawki uznano za zbyt wysokie i prawdopodobnie ostatecznie dotacje będą dwa razy niższe. Prace nad nowelizacją rozporządzenia obejmują też uproszczenie procedur, ograniczenie fiskalizacji oraz wprowadzenie wniosków elektronicznych i papierowych. Projekt nowego rozporządzania Funduszu Niskoemisyjnego Transportu resort klimatu miał przygotować w kwietniu. Tak się nie stało.

Zamiast czekać na decyzję Ministerstwa Klimatu w niektórych województwach można już teraz sięgać po dotacje na zakup elektrycznego pojazdu. Warunki dofinansowania są zachęcające, ograniczeniem jest jednak miejsce zamieszkania.

W Zachodniopomorskiem umorzenie pożyczki do 30 tys. zł

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego mogą do końca czerwca składać wnioski o dofinansowanie ich proekologicznych wydatków. Program pożyczek dla osób fizycznych uruchomił w połowie kwietnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Budżet to 3 mln zł. Lista dofinansowanych przedsięwzięć obejmuje między innymi zakup pojazdów o napędzie elektrycznym (linia A3).

Finansowane pojazdy muszą być fabrycznie nowe i muszą posiadać pisemną, minimum dwuletnią gwarancję producenta. Dofinansowany pojazd musi zostać zarejestrowany na terenie województwa zachodniopomorskiego, ale nie dotyczy to pojazdów niewymagających rejestracji. Z programu można dostać dofinansowanie także na elektryczne skutery i rowery elektryczne. Jako załączniki do wniosku składa się oświadczenie o zamieszkaniu na terenie województwa zachodniopomorskiego - tu musi być stałe miejsce zameldowania.

Są też województwa gdzie maksymalna dopłata może wynieść do 3 mln zł…

Jaki jest maksymalny koszt w przypadku pojazdu elektrycznego, roweru czy skutera? Gdzie jeszcze można dostać dopłatę? Jak złożyć wniosek? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Artykuł pochodzi z serwisu WysokieNapiecie.pl. 

Więcej o:
Komentarze (10)
Samochody elektryczne. Dopłaty ruszyły w części Polski
Zaloguj się
 • silthor

  Oceniono 14 razy 8

  Dopłaty dla bogatych, aby kupili sobie modną, ale drogą zabawkę. Jako podatnik jestem dość zbulwersowanym takim wydawaniem publicznych pieniędzy, gdy jest wiele innych potrzeb.

 • ks-t

  Oceniono 11 razy 5

  Czy to najlepszy sposób na wydawanie publicznych pieniędzy?

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 12 razy 4

  >Dopłaty do samochodów elektrycznych ruszyły w części Polski

  Dopłacamy bogatym.

 • matlak2

  Oceniono 4 razy 2

  A gdzie te nasze polskie elektryki? Miało być milion już w 2025 roku. Już nie pytam o te promy pasażerskie, 100 tys. mieszkań dla młodych, ani wizję zrównania naszych płac w okolicach roku 2028.

 • dyskootantka

  Oceniono 2 razy -2

  Po pierwsze jest kampania wyborcza pisdenta po drugie zadziałało lobby motoryzacyjne. Nie jest to akurat najlepszy wydatek kiedy polski biznes ma problemy a wspiera się motoryzację.

 • hellk

  Oceniono 11 razy -9

  Nie bardzo rozumiem dlaczego miałbym się składać na najbardziej przestrzeniożerny, niebezpieczny i na dodatek gwarantujący de facto bezkarność przy morderstwie drogowym - środek 'transportu'. Znaczy, jasne, być może elektryczność na węgiel jest mniej dotkliwa dla otoczenia niż spaliny, ale no hellou, wystarczyło dowalić podatków benzynowym trucicielom, zwęzić drogi w centrach miast, poinstalować progi i tak dalej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX