Dopłaty do samochodów elektrycznych ruszyły w części Polski

Rząd ociąga się z wprowadzeniem dopłat do zakupów aut elektrycznych. Warto więc rozejrzeć się za możliwością uzyskania dofinansowania w swoim regionie. W województwie zachodniopomorskim dotacje w formie umorzenia części pożyczki wynoszą nawet 30 tys. zł, a pożyczkę można dostać też na elektryczny skuter i rower. W wielu województwach o preferencyjne pożyczki z częściowym umorzeniem mogą starać się przedsiębiorcy.
Zobacz wideo To sygnał hamowania gospodarki? Sprzedaż aut w Europie mocno spadła na początku roku

Ministerstwo Klimatu pracuje nad rozporządzeniem, które określi poziom dofinansowania dla osób fizycznych kupujących elektryczne auta. Początkowo miało to być nawet 37,5 tys. zł, przy górnym limicie ceny auta 124 tys. zł. Przygotowane w ubiegłym roku przez resort energii stawki uznano za zbyt wysokie i prawdopodobnie ostatecznie dotacje będą dwa razy niższe. Prace nad nowelizacją rozporządzenia obejmują też uproszczenie procedur, ograniczenie fiskalizacji oraz wprowadzenie wniosków elektronicznych i papierowych. Projekt nowego rozporządzania Funduszu Niskoemisyjnego Transportu resort klimatu miał przygotować w kwietniu. Tak się nie stało.

Zamiast czekać na decyzję Ministerstwa Klimatu w niektórych województwach można już teraz sięgać po dotacje na zakup elektrycznego pojazdu. Warunki dofinansowania są zachęcające, ograniczeniem jest jednak miejsce zamieszkania.

W Zachodniopomorskiem umorzenie pożyczki do 30 tys. zł

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego mogą do końca czerwca składać wnioski o dofinansowanie ich proekologicznych wydatków. Program pożyczek dla osób fizycznych uruchomił w połowie kwietnia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Budżet to 3 mln zł. Lista dofinansowanych przedsięwzięć obejmuje między innymi zakup pojazdów o napędzie elektrycznym (linia A3).

Finansowane pojazdy muszą być fabrycznie nowe i muszą posiadać pisemną, minimum dwuletnią gwarancję producenta. Dofinansowany pojazd musi zostać zarejestrowany na terenie województwa zachodniopomorskiego, ale nie dotyczy to pojazdów niewymagających rejestracji. Z programu można dostać dofinansowanie także na elektryczne skutery i rowery elektryczne. Jako załączniki do wniosku składa się oświadczenie o zamieszkaniu na terenie województwa zachodniopomorskiego - tu musi być stałe miejsce zameldowania.

Są też województwa gdzie maksymalna dopłata może wynieść do 3 mln zł…

Jaki jest maksymalny koszt w przypadku pojazdu elektrycznego, roweru czy skutera? Gdzie jeszcze można dostać dopłatę? Jak złożyć wniosek? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Artykuł pochodzi z serwisu WysokieNapiecie.pl. 

Więcej o: